Ovocná diéta


Ovocná diéta

Sladká chuť ovocia nemusí by príjemná len vašim chuťovým pohárikom, ale môže vám pomôcť aj zbaviť sa prebytočných kilogramov. Sladkého ovocia sa preto netreba báť a navyše obsahuje vysoký obsah vitamínov, minerálov a antioxidantov. Vďaka rýchlej ovocnej diéte môžete schudnúť už za pár dní a navyše detoxikovať celý organizmus!

 

Princíp ovocnej diéty

Ovocná diéta je krátkodobý plán na redukciu hmotnosti, ktorého bonusom je celková detoxikácia organizmu. Aj pre jej rýchlosť si túto diétu obľúbili mnohé topmodelky, ktoré si ňou formujú postavu pred fotením či módnou prehliadkou. Počas chudnutia sa konzumuje z veľkej miery iba ovocie a látky, ktoré obsahuje, prispievajú k redukcii hmotnosti. Ide predovšetkým o tráviace enzýmy a ďalšie zložky, ktoré napomáhajú pri spracovaní potravy a jej rýchlejšom odbúraní. Je to napríklad:

 

 • Pepsín – dochádza k jeho aktivácií v žalúdku, kde trávi bielkoviny.
 • Ptyalín – ide o enzým vyskytujúci sa najmä v slinách, kde začína s trávením sacharidov.
 • Sodík – v správnej miere a získaný prirodzenou cestou z ovocia napomáha pri tvorbe kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku, ktorá taktiež uľahčuje trávenie živín.

 

Tieto enzýmy a látky nájdeme v rôznom zastúpení v ovocí, ale najviac sa vyskytujú predovšetkým v ananásoch, kivi a hrozne. Zároveň najmä kivi obsahuje veľmi vysoké množstvo vitamínu C, ktorý má význam pri udržaní fungujúceho imunitného systému.

 

ovocná diéta

 

Ako na to?

Počas dňa prijímate 5 porcií jedál. Všetky by mali pozostávať najmä z ovocia a diéta by mala trvať tri dni. Podľa toho, ako veľmi chcete schudnúť, si môžete zvoliť čisto ovocnú variantu alebo do jedálnička zaradiť aj semienka, orechy či nízkotučné jogurty. Ak si zvolíte čisto ovocnú variantu, za deň prijmete okolo 600 kalórií. Pokiaľ chcete, môžete ovocie aj odšťaviť alebo si pripraviť chutné ovocné smoothies.

 

Každé jedlo nezabudnite dobre prežuť a stanovte si dostatok času na jedlo, aby ste si ho mohli skutočne vychutnať. Inak môžete zbytočne zaťažovať žalúdok nesprávne požutou potravou. Takisto zaraďte do svojho denného režimu dostatok odpočinku a v noci si doprajte aspoň 8 hodín spánku. Zároveň poskytnite svojmu telu aj fyzickú aktivitu. Stačí niekoľko desiatok minút ľahšieho športu počas dňa, ktorý naštartuje metabolizmus a uľahčí chudnutie.

 

Aké ovocie si vybrať?

Pri 1-3 dňovej diéte je dôležité, aby ste si zvolili pestrý ovocný jedálniček. Dobré je, keď si jednotlivé jedlá počas dňa načasujete a konzumujete ich vždy v rovnaký čas, aby ste sa vyhli zbytočným pocitom hladu a stabilizovali aj hladinu cukru v krvi. Aj z toho dôvodu si vyberajte ovocie, ktoré je menej sladké, a tým pádom obsahuje aj menší podiel fruktózy. Práve tá spôsobuje výkyvy v krvnom cukre a pocity hladu.

Stavte preto na citrusy, bobuľovité ovocie a vyhnite sa akýmkoľvek prezretým druhom ovocia. Pozor aj na banány. Hoci sú na prvý pohľad vhodným doplnkom vášho jedálnička, majú pomerne vysokú energetickú hodnotu. 100 gramov tohto ovocia obsahuje v sebe približne 400 kJ energie (96 kcal). Neznamená to však, že banánov sa počas diéty nemôžete ani dotknúť. Dopriať si jeden počas dňa je fajn, ale dobré je to s nimi neprehnať.

 

ovocná diéta - čučoriedky

 

Takisto nekupujete ani sušené ovocie. Veľakrát sa stáva, že zjeme takéhoto ovocia oveľa viac než čerstvého. Sušené ovocie je v mnohých prípadoch sladené a vysoký obsah cukru je pri chudnutí nežiaduci. Ak máte veľkú chuť na sušené ovocie, vyberajte si druhy, ktoré neboli umelo sladené. Navyše, pred konzumáciou ich namočte aspoň na polhodiny do vody, aby tak zväčšili svoj objem a lepšie vás zasýtili.

Za deň by ste tak mali prijať 800 – 1000 gramov ovocia. Samozrejme, ovocné kompóty či džemy do tejto skupiny nepatria a rovnako ani do plánu chudnutia, pretože obsahujú veľmi vysoké množstvá cukru, ktoré strate hmotnosti určite neprospejú. Dôležitý by pre vás mal byť aj pitný režim. Počas dňa je potrebné vypiť aspoň 2 litre čistej vody, prípadne ju skombinovať s bylinkovým čajom. Ten môže byť harmančekový, mätový, lipový či šípkový. Rozhodne sa vyhnite akýmkoľvek sladeným nápojom a kofeínu.

 

Výhody ovocnej diéty

 • Rýchle chudnutie
 • Krátke trvanie
 • Detoxikácia
 • Žiadne umelé výživové doplnky
 • Vysoký podiel vitamínov, minerálov a antioxidantov
 • Lacná a nenáročné diéta nevyžadujúca dlhú prípravu jedál a čas
 • Podporuje imunitu
 • Hydratuje (vysoký podiel vody v ovocí + pitný režim)

 

Nevýhody ovocnej diéty

 • Jednostranná strava
 • Veľmi malý podiel bielkovín a tukov
 • Možná únava
 • Strata svalovej hmoty pri dlhodobom držaní diéty
 • Nedostatok niektorých vitamínov a minerálov, ktoré sa nenachádzajú v ovocí

 

Ovocnú diétu by nemali držať diabetici, pretože ovocie obsahuje rôzne množstvo sacharidov v závislosti od druhu. Keďže počas ovocnej diéty budete konzumovať takmer výlučne iba sacharidy, je táto diéta pre ľudí trpiacich cukrovkou nevhodná. Takisto by túto diétu nemali podstupovať tehotné ženy, deti a mladiství.

Rovnako by sa ovocnej diéte mali vyhnúť aj ľudia trpiaci výraznou nadváhou, pretože ide iba o krátkodobý program na chudnutie a nie trvalý stravovací režim. Ovocná diéta nie je vhodná pre ľudí trpiacich poruchami spracovania fruktózy. Ide o ochorenie, pri ktorom je v tele nedostatok enzýmu na štiepenie fruktózy. Keďže fruktóza je jednou z hlavných zložiek ovocia (ide o ovocný cukor), môže v tomto prípade dochádzať k tráviacim ťažkostiam, zápcham alebo hnačkám.

 

Opäť platí, že táto diéta je nevhodná dlhodobo. Ide skôr o detoxikačný plán spojený s chudnutím. Ovocnú diétu by ste tak nemali držať viac než 3 dni, preto je odporúčaná pre tých, ktorí chcú v krátkej dobe stratiť menšie množstvo hmotnosti, a zároveň prečistiť organizmus.

 

 

Vzorový jedálniček

Počas ovocnej diéty konzumujete najmä čerstvé ovocie, výnimočne upravené. Diéta by mala trvať zhruba tri dni pre ten správny výsledok. Inšpirujete sa preto naším trojdňovým jedálničkom ovocnej diéty a obmeňte si ho podľa vlastnej chuti.

 1. Deň

Raňajky: banán a jablko
Desiata: 200 g ananásu
Obed: ovocný šalát (podľa vlastnej chuti)
Olovrant: 100 gramov sliviek
Večera: 4 kivi

 

 1. Deň

Raňajky: pomaranč, 50 g brusníc
Desiata: 100 g jahôd, 70 g čerešní
Obed: ovocný šalát (podľa vlastnej chuti)
Olovrant: 100 g hrozna
Večera: ovocné smoothie 250 ml

 

 1. Deň

Raňajky: grep a jablko
Desiata: ovocné smoothie 250 ml
Obed: šalát z 2 kivi a hrsti jahôd
Olovrant: 200 gramov ananásu
Večera: banán

Ovocná diéta
3.2 (63.64%) 11 votes

Pridaj komentár