Škorica na chudnutie 11


Škorica na chudnutie

Bolo nebolo, bol jeden tajomný recept podľa ktorého sa údajne chudne. Jeden by čakal alchýmiu čudné názvy surovín a tajnú zaklínaciu formulku. Ale tak to nebolo. Recept bol jednoduchý med, škorica a voda. Škorica na chudnutie? Alebo med na chudnutie? V dnešnom článku teda okrem už spomínaného receptu sa dozviete aj či účinkuje skutočne škorica na chudnutie.

Prečo práve škorica

Škorica ako taká je s nami už 4000 rokov. Pochádza z Indie kde jej pozitívne účinky na organizmus využívali a stále využívajú v tradičnej ázijskej medicíne. U nás sa každému pri slove škorica vybavia Vianoce. Po dnešnom dni možno aj chudnutie (?).

Pozitívne účinky na organizmus

 • podporuje trávenie, zabraňuje nadúvaniu, pomáha pri hnačke
 • pomáha pri liečbe kožných problémov
 • znižuje cholesterol a glukózu
 • účinkuje pri zápale ďasien
 • pomáha pri prechladnutí a chrípke
 • stimuluje krvný obeh
 • pomáha pri chudnutí a celulitíde

Tabletky na chudnutie - TABUĽKA POROVNANIE

Jedna zo zaujímavých štúdií poukazuje na vplyv škorice na cukrovku typu 2. Výsledky testov u ľudí s cukrovkou typu 2 poukázali pri užívaní škorice efekt zníženia glukózy a hladín celkového či LDL cholesterolu. Pri glukóze to bolo 18 – 29 % a pri cholesterole cca 12 – 26%.

škoric na chudnutie a logo chudnuite123.sk

Škorica a celulitída

Škorica je vhodná aj proti celulitíde. Tento recept asi sám nevyskúšam keďže celulitídu nemám 🙂 avšak možno sa vám hodí. Recept hovorí, že škoricu treba pridávať do telového mlieka a touto emulziou potom potierať postihnuté partie. Po 20-tich minútach treba opláchnuť vodou. Efekt by sa po čase mal dostaviť.

Škorica na chudnutie – recept

Hneď prvou ingredienciou je med a to vás možno zarazí. Med a chudnutie? V skutočnosti med podporuje a urýchľuje metabolizmus a nespôsobuje rýchle zvýšenie hladiny krvného cukru (glykemický index).

škorica na chudnutie a med

Čo potrebujeme:

 • 1 lyžica kvalitného medu
 • 1 malá lyžička mletej škorice
 • šálka vody

Ako na to

Jednu lyžičku mletej škorice stačí zaliať vriacou vodou a po 15 minútach treba pridať jednu až dve lyžice medu. Med nikdy nepridávajte do vriacej vody (ani keď si bežne robíte čaj) pretože zničíte v ňom prospešné látky.

Denná dávka podľa tohto receptu je 1 šálka tohto nápoja. Ráno po prebudení vypijete polovicu šálky nápoja a druhú polovicu vypijete pred spaním. To je všetko.

Med a škorica v spoločnej kombinácií priaznivo ovplyvňujú bazálny metabolizmus (pokojový). Okrem toho škorica dokáže navodiť rýchlejší pocit nasýtenia. Je teda možné, že by vám tento nápoj pri chudnutí mohol byť nápomocný. Avšak chcelo by to aj zmenu stravovacích návykov a všetky tie ostatné veci ktoré v každom článku spomíname. Ak si myslíte, že schudnete len pitím škorice s medom tak to sa vám zrejme nepodarí.

Prečo to možno nemusí byť dobrý nápad?

Skutočne to všetko vyzerá celkom jednoducho. Ingrediencie nie sú drahé, med a škoricu kúpite za pár EUR, má to však opäť jedno ale. So škoricou to nemôžete preháňať. Jej konzumácia sa odporúča maximálne 2 krát do týždňa v dávke maximálne 1 mokka lyžička (menšia kávová lyžička).

Prečo je to ale tak? Škorica totižto obsahuje látku zvanú kumarín. Táto látka sa vo väčších množstvách správa ako jed a poškodzuje pečeň a obličky. Aj to je dôvod prečo by sa škorici mali vyhýbať nielen tehotné či kojacie mamičky. Nedávno sa o látke kumarín živo diskutovalo v Európskej únii ktorá má na obsah kumarínu v potravinách normu. Kontrolóri zistili prekročenie normy kumarínu pri špecialite zvanej kanelstang (škoricové slimáky) ktorá pochádza z nórskej kuchyne.

Dnes je skutočne ťažké povedať či by vám konzumovanie škorice v nadmernom množstve mohlo skutočne uškodiť. Negatívne vplyvy boli totiž zaznamenané pri aplikácii čistého kumarínu na vzorke myší. Do akej miery je skutočne nebezpečný pre ľudí je stále predmetom štúdií. Kumarín totižto obsahujú aj jahody či iné ovocie, sezamové semená, čakanka či zelený a čierny čaj.

cejlonska škorica bez kumarinu

Cejlónska vs. Čínska škorica

S obsahom kumarínu ale aj celkovou kvalitou škorice súvisí aj druh samotnej škorice. Poznáme cejlónsku škoricu a čínsku (cassia). Klasická škorica ktorú kúpite v potravinách je cassia – teda čínska. Obsahuje oveľa viac kumarínu než cejlónska verzia.

Ak teda máte možnosť výberu radšej použite cejlónsku verziu. Cena za cejlónsku škoricu je približne 4 eur / 50 gramov. Príkladom je BIO cejlónska škorica ktorú vidíte na obrázku.

Cejlónska škorica - BIO

Škorica na chudnutie – test

Pôvodne sme plánovali niekoľkodňový test s týmto údajne zázračným nápojom na chudnutie. Kumarin nás trochu odradil a tak sme sa rozhodli vyskúšať aspoň chuť tohto nápoja. Kúpenú škoricu sme pomleli v elektrickom mlynčeku na kávu a pripravili nápoj podľa vyššie spomenutého receptu. Ako teda chutí škorica na chudnutie?

škorica na chudnutie hotový nápoj

Samotný nápoj sme pripravili a nechali odstáť, následne precedili cez veľmi jemné sitko, tak aby sme zachytili čiastočky zomletej škorice. Následne sme pridali med a ochutnali. Nuž teda, chuť nič moc. Med tento nápoj osladil a škorica mu dodala takú zvláštnu sladko-štipľavú príchuť.

Vaše skúsenosti

Máte skúsenosti s užívaním škorice na chudnutie prípade ju využívate (okrem pečenia) aj na niečo iné? Všetky vaše postrehy a skúsenosti môžete písať do komentárov pod článok. Ďakujeme.

Škorica na chudnutie
3.5 (69.17%) 205 votes


Pridaj komentár

11 myšlienky “Škorica na chudnutie

 • Lucia

  Dobrý deň,som človek ktorý musí mať v čaji aspoň med a musím uznať že som si to urobila bez medu a chutilo mi to. 🙂 vyskúšajte to aj bez medu predsa len prírodný cukor ale cukor. 🙂

  • ADMIN Autor príspevku

   Dobrý deň, tak ako je to napísané v článku “Denná dávka podľa tohto receptu je 1 šálka tohto nápoja. Ráno po prebudení vypijete polovicu šálky nápoja a druhú polovicu vypijete pred spaním. To je všetko.” Nápoj by ste mali skladovať v chladničke a druhýkrát už nezahrievať.

    • ADMIN Autor príspevku

     Dobrý deň, jedná sa o “babský recept” takže dĺžka užívania sa neudáva, ale určite by sme to dlho nepili, max týždeň. K výsledkom sme skôr skeptický. Ak má niekto opačné skúsenosti, dajte prosím vedieť do komentárov pod článok, ďakujeme

 • Edita

  Kumarín je látka s bodom varu okolo 40 stupňov C.Takže ak škoricu dáme do vriacej vody , tak takmer celý kumarín sa odparí.
  Ja som mala problémy s únavou po jedle a odskúšala som škoricu do vriacej vody po miernom ochladení som pridala zelený čaj a pod 40 stupňov med.Takto to užívam pred jedlom a o účinku na chudnutie som ani nevedela.Zbavila som sa únavnosti a konečne mi začala klesať aj hmotnosť a to o 5 kg za rok.
  Takto to užívam zhruba 1 rok a nemám žiadne zdravotné problémy a pravidelne darujem krv , takže ak by sa niečo dialo tam by mi to zistili.

  • ADMIN Autor príspevku

   Dobrý deň, my sme skúšali piť nápoj teplý. Zistili sme, že čím je chladnejší tým chutí horšie, ale to už je na každom. Vyskúšať môžete aj úplne studený.