Rotana na cvičenie


Rotana na cvičenie

Rotačná pomôcka, ktorá koncom minulého storočia uchvátila celú generáciu. Áno, nehovoríme o ničom inom, než o rotačnom disku na cvičenie, ktorý sa v skratke označuje aj ako rotana. Po rokoch cvičenie s touto pomôcky znova naberá na popularite nielen vďaka zoštíhľujúcemu efektu, ale taktiež pre formovanie postavy, najmä brušných svalov. Pozrite sa bližšie na cvičenie na rotane, jeho zásady a možnosti chudnutia s touto pomôcku.

 

Moderná rotana

Možno si z minulosti pamätáte kovové disky na cvičenie, ktoré mohli byť po dlhšom čase nepohodlné na státie a boli ťažké na prenášanie. Áno, aj to sú rotany, avšak modernizáciou prišli na trh iné druhy rotačných diskov. Zásadným rozdielom je, že dnes je väčšina diskov vybavená buď poplastovaným, alebo kovovým telom, ktorá je pokryté protišmykovou úpravou.

Súčasné rotany na cvičenie niekedy obsahujú aj gumené výstupky na ploche určenej na státie, ktoré masírujú vaše chodidlá počas cvičenia. Taktiež nájdete aj druhy, vďaka ktorým už nemusíte počítať jednotlivé otočenia, obsahujú totiž vstavané digitálne počítadlá otočení. Môžete nájsť druhy, ktoré majú aj integrovanú pamäť a umožňujú vám mať prehľad, koľko ste za posledné dni odcvičili.

Na trhu sú aj dostupné druhy, ktoré obsahujú držadlá. Tie vám môžu pomôcť udržať lepšiu stabilitu počas cvičenia, ale zároveň pomáhajú zapájať do cvičenia aj svaly ramien a hornej časti chrbta.

Rotana na cvičenie

 

Čo posilňujete?

Pod pojmom cvičenie na rotane si väčšina ľudí prestavuje klasické kardio cvičenie. Avšak dnes existujú rôzne typy cvikov, ktoré vám pomôžu nielen zdvihnúť srdcový tep a naštartovať spaľovanie, ale aj spevniť postavu. Rotana na cvičenie je obzvlášť vyhľadáva pre spevnenie predných a šikmých brušných svalov. Takisto posilňuje boky aj svaly v dolnej a strednej časti chrbta.

 

Kedy siahnuť po rotane?

Rotana na cvičenie je vhodná, keď hľadáte prostriedok na cvičenie, ktorý nezaberie veľa miesta. Preto sú rotany obľúbené pre cvičenie v interiéri. Okrem toho je investícia do vlastnej rotany nenáročná, preto nemusíte chodiť do posilňovne a môžete si jednu zabezpečiť pre seba.

Rotana je efektívna najmä vtedy, ak chcete schudnúť, ale zároveň vyformovať aj oblasť brucha. Takisto môžete cvičiť pokiaľ vaším cieľom je nie primárne schudnúť, ale speniť svaly. Rôznymi variáciami cvikov môžete dosiahnuť práve tento efekt.

Pokiaľ siahnete po rotane na cvičenie s digitálnym počítadlom, odbremeníte sa od počítania. To je vhodné najmä pre tých, pre ktorých je počítanie nudnou záležitosťou. Takisto vám rotana môže povedať aj to, koľko kalórií ste spálili.

Cvičenie na rotane je vhodné aj pre ľudí, ktorí trpia bolesťami kĺbov alebo pohybového aparátu, pretože počas cvičenia sa zadýchate aj bez toho, aby ste skákali. Vaše kolená tak netrpia nárazmi a odľahčuje sa celý kĺbový aparát.

Rotana

Koľko cvičiť na rotane?

Pred odpoveďou na túto otázku si musíte ujasniť, či je vaším cieľom chudnutie alebo iba formovanie postavy. Pokiaľ sa chcete zbaviť prebytočných kilogramov, je potrebné stráviť na rotane dostatok času, aby sa zvýšila vaša tepová frekvencia a došlo tak k spaľovaniu tukov. Odporúča sa minimálne pol hodina denne. Pričom pre dosiahnutie výraznejších a rýchlejších výsledkov sa odporúča cvičiť po túto dobu dvakrát denne.

Ak chcete iba vyformovať postavu, začnite na desiatich minúta a postupne zvyšujte intenzitu, ale aj čas cvičenia.

 

Rady pre začiatočníkov

  • Vyberte si správnu rotanu

Radi pri cvičení počítače počet opakovaní alebo naopak vždy zabudnete, koľko pohybov ste už urobili? Podľa toho zvoľte rotanu buď s počítadlom, alebo bez (obvykle ide o lacnejšiu verziu). Ak si želáte do cvičenie zapojiť aj spodnú časť tela, predovšetkým stehná a lýtka, vyberte rotanu s väčším priemerom, ktorá bude vyžadovať väčšie nároky na udržovanie rovnováhy, a tým zapojíte viac svalov. Pokiaľ naopak máte problém s udržiavaním rovnováhy, vyberte rotanu s držadlom.

 

  • Začnite postupne

Na rotanu a cvičenie na nej si je potrebné postupne zvyknúť. Začnite s desiatimi minútami každý deň a postupne zvyšujte čas strávený na rotane až sa dostanete na hranicu polhodiny až hodiny (pokiaľ si želáte schudnúť).

 

  • Na chudnutie ráno

Pre redukciu hmotnosti je najideálnejšie, keď začnete cvičiť na rotane ráno ešte na lačno. Nezabudnite však pritom na dostatočný príjem tekutín. Pokiaľ sa však pri cvičení na lačno necítite dobre, doprajte si časť raňajok (banán, jogurt) a zvyšok zjedzte až po cvičení.

  • Zapoťte sa

Cvičenie na rotane nemá zmysel pre chudnutie pokiaľ dostatočne nezvýšite svoj srdcový rytmus. Až vtedy sa naštartuje metabolizmus a začnú sa spaľovať kalórie. Preto je dobré, aby ste cvičili minimálne polhodinu s dostatočnou intenzitou a zhlboka dýchali, čím bude vaše telo pracovať efektívnejšie.

 

  • Pichanie v boku

Častým javov pri cvičení začiatočníkov môže byť aj pichanie v boku. V prípade, že začnete toto pociťovať, sústreďte sa na svoj dych. Hlboké nádychy a výdychy sú základ, ak pichanie neustupuje, spomaľte a postupne sa po chvíli vráťte do svojho tempa.

 

  • Pravidelné cvičenie

Cvičenie na rotane prinesie benefit vašej postave iba v tom prípade, že budete cvičiť pravidelne. Vhodné je cvičenie zaradiť do vášho denného režimu, napríklad počas sledovania správ alebo vášho obľúbeného programu.

 

Bez správnej stravy to nepôjde

Známy fakt: cvičenie je len časťou úspechu. Pre úspešné zhodenie nechcených kilogramov je dôležité nielen zaradiť do svojho režimu aeróbnu aktivitu (kde sa radí aj cvičenie na rotane), ale predovšetkým musíte upraviť svoj jedálniček. Nemusíte však hneď kupovať knihy o výžive alebo rozmýšľať nad diétami. Ponúkame vám prehľad jednoduchých rád a tipov, ktoré vám môžu pomôcť upraviť vaše stravovacie návyky a zosúladiť ich s vašim chudnutím.

  • Vyhýbajte sa ťažkým, mastným a vyprážaným jedlám.
  • Tri hodiny pred spaním už nič nejedzte.
  • Pite dostatok tekutín, najlepšie čistú vodu alebo nesladený čaj.
  • Zvýšte príjem vlákniny, čím podporíte trávenie.
  • Jedzte pravidelne a častejšie v menších porciách.
  • Zredukujte pečivo na minimum. Samozrejmosťou je náhrada bieleho pečiva celozrnným.
  • Vyhýbajte sa sladeným nápojom, sladkostiam a umelo spracovaným jedlám.
  • Doprajte si dostatok čerstvej zeleniny a ovocia.
  • Uprednostnite kvalitné mäso s nižším podielom tuku.
  • Nekonzumujte údeniny.
  • Nahraďte tučné syry jogurtom a tvarohom.
Rotana na cvičenie
4.1 (82.22%) 9 votes

Pridaj komentár