Obezita


Obezita na Slovensku a v Európe.

 

Kde sú tie časy keď sme krútili hlavami nad extrémne obéznymi americkými deťmi, či ich obéznymi rodičmi ktorí mali často krát problém zmestiť sa do svojich veľkých SUV-čiek. Obezita pred rokmi kosila hlavne v západných krajinách.

Dnes s Američanmi ťaháme za rovnaký povraz. Spojené štáty boli desaťročia príkladom na ktorý poukazovali odborníci v súvislosti s obezitou. Keď sa povedalo slovo obezita, každý si ho hneď spojil s USA. Európa a tiež Slovensko sa čoraz viac približuje k štatistikám USA.Len na Slovensku postihuje obezita viac ako 1,5 milióna pacientov!

Podľa Eurostatu trpí u nás nadváhou 15,7 percenta žien a 14,5 percenta mužov. U detí vo veku 11 až 15 rokov sa obezita vyskytuje u každého siedmeho žiaka. To sú alarmujúce čísla! Slovensko patrí k členským štátom EÚ s najnižším počtom hodín telesnej výchovy. Životný štýl sa zmenil aj u mládeže, v minulých 10-ročiach trávili čas aktívne, dnes sa stretávame s chabým záujmom mladých o šport. Deti viac zaujíma virtuálny svet. Technický pokrok síce nezastavíme, no jeho dopady na mládež a aj na seba samých môžeme veľmi ovplyvniť. U detí je situácia kritickejšia vzhľadom na fakt, že ich organizmus sa vyvíja. Nebuďte ľahostajní k týmto informáciám. Za zdravý vývoj vášho potomka nesiete zodpovednosť vy! Ak sa nedokážete kontrolovať ani vy sami, tak to nežiadajte po vašich deťoch. Rodičia majú ísť príkladom.

 

Obezita a choroby

Nadváha a obezita ovplyvňuje tak telesné ako duševné zdravie a hrá významnú rolu v rozvoji najzávažnejších chronických neinfekčných chorôb:

  • -kardiovaskulárne ochorenia (ischemická choroba srdca, hypertenzia, cievne mozgové príhody)
  • -metabolické ochorenia (metabolický syndróm, inzulínová rezistencia, diabetes 2. typu)
  • -niektoré onkologické ochorenia (rakovina hrubého čreva, rakovina prsníka, maternice,vaječníkov, rakovina žlčníka a žlčových ciest, pankreasu, pečene),
  • -niektoré gynekologické ochorenia (poruchy menštruačného cyklu, neplodnosť,komplikácie v gravidite a pri pôrode),
  • -niektoré choroby kĺbov, kostrového a svalového systému (degeneratívne ochorenia kĺbov a chrbtice)
  • -niektoré kožné ochorenia (ekzémy, mykózy, celulitída),
  • -niektoré psychosociálne poruchy (nízke sebavedomie, seba obviňovanie, poruchy motivácie, depresia, úzkosť,bulímia, anorexia)

 

 

Obezita a výhovorky

Obezita znamená pre organizmus človeka extrémnu záťaž. Mnohí si však zo svojho stavu uťahujú frázami ako „kým tučný schudne, chudý zomrie“ a pod. V iných prípadoch obézni ľudia často používajú rôzne „genetické výhovorky“ pre ospravedlnenie svojho stavu. Netvrdíme, že genetika nezohráva v tomto smere úlohu, no použiť ju ako výhovorku pre svoju neschopnosť ovládať sa, je doslova tragická. Súčasťou našich web stránok je motivácia. Kladieme na ňu veľký dôraz, pretože motivácia je polovicou úspechu pri zvládnutí vašej choroby ktorou obezita skutočne je. Máte možnosť vidieť videá ľudí, ktorí extrémne schudli, napríklad v programe Extrémne premeny: Druhá šanca na život. Takže genetické výhovorky, či rôzne iné môžete rovno spláchnuť do záchodu.

obezita na slovensku

 

My vám na výhovorky neskočíme, vaše okolie sa na nich možno zasmeje no vy s nimi musíte žiť. Každá z výhovoriek je len ospravedlnením vašej neschopnosti posunúť svoj život na inú úroveň. Áno dobre čítate, ste neschopní niečo zo sebou urobiť. Akákoľvek výhovorka je klamstvo! Ale komu vlastne klamete? Nám? Rodine? Priateľom? Nie vôbec nie, klamete sebe. A to je na tom najhoršie. Pretože s priateľmi ste chvíľu, s rodinou ste chvíľu a aj s nami ste len chvíľu, no so sebou ste 24 hodín denne 7 dní v týždni a 365 dní v roku.

Obezita nahlodáva vaše sebavedomie, často ženie pacientov do ústrania, ľudia s obezitou trpia spoločenskou izolovanosťou, depresiami pre svoj stav. Čo je však na celej situácií najhoršie je to, že obezita pacientom spôsobuje veľké zdravotné komplikácie ako ste už vyššie čítali. Jedného dňa keď skončíte v nemocnici už vaše otrepané výhovorky stratia vtipný nádych a obezita si začne vyberať svoju daň za vaše vtipkovanie. Vaši priatelia vás prídu navštíviť a celkom slušne vás poľutujú, čo vám možno padne dobre na duši, ale v ich prvá myšlienka aj tak bude tá, že si za svoj stav môžete svojim pričinením. A tak to skutočne je.

 

 

Obezita nieje o kráse

Doslova mi vyráža dych keď chce niekto schudnúť len preto, lebo je to v „móde“ byť štíhli, lebo sa chce páčiť opačnému pohlaviu atď. Ak je štíhlosť vašou motiváciou tak je to fajn. Neberiem vám to. Aj tuční ľudia sú pekní, sympatickí, sexi atď. Niekto dokonca preferuje vo vzťahu „plnšie tvary“. Problém pri obezite nieje váš výzor! Keby neexistovali zdravotné riziká spojené s obezitou tak tento web by asi neexistoval tiež. Obezita vám ničí organizmus a to je problém. Váš plnší vzhľad je vedľajší faktor celého problému. Ak sa obezity zbavíte, zbavíte sa rizika zdravotných komplikácií a štíhli vzhľad bude bonus k novému životu.

 

Dobré správy

Tou dobrou správou je fakt, že obezita je liečiteľná. Nieje to choroba ktorej sa nemôžete nikdy zbaviť. Nieje to niečo čo máte doživotne súdené. Únik z obezity je síce behom na dlhšiu trať, ale výsledok ktorý môžete dosiahnuť vám zmení život. A to doslova. Ak sa chcete na túto cestu vydať, musíte sa zbaviť svojho súčastného životného štýlu ktorí vediete. Musíte sa učiť, ako sa správne stravovať, ako kombinovať stravu, ako cvičiť a to všetko dodržiavať. Začiatky niesú také ľahké ako sa vždy zdá. No nieje to nič nezvládnuteľné. Nič čo by sa nedalo. Keď to dali iný dáte to aj vy. Chce to len pevnú vôľu bez výhovoriek.

 

Obezita – ako na ňu?

 

Tabletky na chudnutie

Je mnoho vecí ktoré vám môžu pomôcť pri chudnutí. Jednak sú to rôzne tabletky na chudnutie, ktoré priamo ovplyvňujú ukladanie alebo spaľovanie tukov. Tabletky na chudnutie ktorých recenzie nájdete na našom webe prešli kontrolou slovenského úradu na kontrolu liečiv čo znamená, že nie sú nebezpečné a sú plne schválené v našej krajine. Teraz si možno poviete, že ahá veď oni sa mi tu snažia niečo predať. Pravda je taká že väčšina ľudí ktorých obezita postihla, hľadajú na internete tabletky na chudnutie a informácie o nich. Tabletky vám môžu pomôcť pri úspešnom chudnutí, no nesmú sa stať alfou a omegou vášho chudnutia. Nevyriešia za vás váš problém s menom obezita. Môžete po nich schudnúť no alfou a omegou je jednoznačne zmena životného štýlu, zdravé stravovanie a pohyb. Z časových dôvodov sa mnohí z vás uchyľujú práve k riešeniu problému takýmto spôsobom. O tabletkách na chudnutie sme publikovali samostatný článok, ak ste ho ešte nečítali tak si ho môžete prečítať v tomto odkaze.

 

Diéty

Potom tu máme rôzne diéty od výmyslu sveta, populárne a menej populárne. Niekedy máme pocit, že si ich redakcie módnych časopisov naschvál vymýšľajú aby mali zaplnené titulky svojich periodik. Je pravda, že aj pomocou rôznych diét môžete schudnúť, dokonca môžete schudnúť veľmi veľa a veľmi rýchlo. Diéty väčšinou fungujú na princípe vyhladovania organizmu. Myslíte si že je to tak správne? Určite nie. Navyše po ukončení diéty sa často dostaví jojo efekt, pretože organizmu ste dali najavo že môže prísť „doba hladu“. Vaše telo po ukončení diéty teda sa snaží uložiť do zásoby ešte viac tuku ako predtým. Pri niektorých diétach musíte brať na vedomie, že telo ochudobňujete o živiny čo môže viesť z ďalším závažným zdravotným problémom. Ľudia dnes chcú všetko a hneď. Ak ste priberali na váhe roky v dôsledku zlej životosprávy nečakajte, že sa vaša obezita stratí za 7 dní. Čáry máry fuk takto to nefunguje. Bohužiaľ.

 

Stravovacie návyky

Roman bol mladý chlapec, mal 15 alebo 16 rokov a ja som ho videl v mojej bývalej robote ako brigádnika. Bol to syn jedného z našich majstrov. Neviem koľko vážil v tej dobe, no dali mu robiť ťažšiu robotu a on to sotva zvládal. Unavený sedel na paletách a bolo vidno že má toho skutočne dosť. Bol síce vysokí no poriadne mohutný, čo budem chodiť okolo kaše, bol prosto tučný, klasická obezita u teenagera. Bol tučný tak ako by mladý človek ozaj nemal byť. Poznali sme z videnia a prehodili sme pár slov. Skončilo leto, brigádnici odišli a Romana som viac nevidel. Takmer som na neho zabudol keď sa o dva roky opäť v lete vo firme objavil. Ale už to bol celkom iný človek. Z hory tukov bola hora svalov. Doslova.

Nedalo mi to a dal som sa sním do reči. Rozprával mi o situácii spred rokov, o tom ako sa mu smiali, ako nič nevládal, ako bol večne unavený, boleli ho kĺby. V jeden deň si povedal dosť. Naštudoval na internete množstvá článkov a čo bolo podstatné, že sa tým čo sa naučil aj riadil. Začal sa zdravo stravovať, cvičiť. On si zvolil metódu počítania kalórií. Ako študent matematiky si všetko čo zjedol zapisoval a počítal príjem a výdaj kalórií. Vytvoril si postupne vlastné spôsoby ako kontrolovať príjem potravy a výdaj energie. Obezita bola zrazu na ústupe. Dnes už pracuje v počítačovej firme, ale aj so sedavým zamestnaním dodržiava zdravú životosprávu a pravidelne cvičí. Zvládol to bez diét, bez tabletiek. Chcelo to len dve veci, zdravý vyvážený stravovací program, cvičenie a samozrejme motiváciu.

 

Cviky na chudnutie a rôzne pomôcky.

Takých zariadení tu už bolo. Predpokladám aj u vás doma. Stacionárny bicykel, lavička na cvičenie, rôzne pružiny, a neviem čo všetko. Dnes sú z nich pravdepodobne skvelé vešiaky na oblečenie. Alebo sa mýlim? Ak tomu tak nieje tak všetka česť. Samozvaní odborníci tvrdia, že tamten prístroj je zlý, ten nefunguje, ten tiež nie, sú to vyhodené peniaze. Ja na to vravím aj áno aj nie. Nemusíte vyhadzovať peniaze za drahé prístroje. Cvičiť sa dá doma veľmi dobre aj so svojou váhou bez použitia pomôcok.

Na druhej strane pomôcky na cvičenie môžu vaše cvičenie zefektívniť. Ale ak si už teda plánujete nejaký produkt tohto typu kúpiť, vedzte že na ňom treba makať. Stacionárny bicykel stojaci v kúte izby vás kíl nezbaví ak naň budete len pozerať. Vieme, že prvotné nadšenie z nového prístroja trvá iba chvíľu. Potom sa nám nechce, sme unavený, nemáme čas naň sadnúť, alebo nejaká dobrá výhovorka aby sme nemuseli. Netvrďte mi potom že prístroj nefunguje. Problém nieje v ňom ale vo vašej bezhraničnej lenivosti.

 

Obezita a motivácia

Ako ste si mohli všimnúť, ciest ako vás môže obezita opustiť je mnoho. A sú kombinovateľné. Neexistuje len jedna možnosť ako schudnúť. Každý kto úspešne schudol má svoj spôsob ako sa popasoval s obezitou. Dôležité čo som chcel v tomto článku povedať je to, že ak chcete nový život, tak si ho musíte začať vytvárať sami, nepríde k vám len tak z večera do rána, nezaklope na dvere. Všetko je vo vašich rukách. Je to o tom či sa zmôžete na ten prvý krok a či budete neustále kráčať za svojim cieľom aj keď výsledky budú možno pomalé. Je to o motivácií. A práve motivácia a pokračovanie v pozitívnych zmenách vo svojom živote je ten najproblematickejší bod nielen v oblasti chudnutie.

 

Tu zlyháva veľké percento ľudí. Začnú napríklad športovať a po týždni to vzdajú, potom sa začnú obviňovať, že to nezvládli, príde depresia ktorú si liečia zase jedlom. Začarovaný kruh v ktorom obezita vyhráva. Veľa ľudí nevie zaťať zuby a vydržať. Tu vidím najväčší problém tých ktorí chcú schudnúť. Platí to aj o stravovaní. Ruku na srdce, ako dlho vám vydržal záväzok, že sa budete zdravšie stravovať, že nebudete jesť sladkosti alebo piť sladené nápoje. Je to to isté ako s fajčením. Ako by som to počul.

Od zajtra končím s fajčením. Od zajtra začínam chudnúť. Od nového mesiaca…. atď. Ak si vložíte do vety takúto podmienku “od zajtra” a pod, je to len náznak toho že to spraviť nechcete. Je to odsúvanie problému. Takže ak nechcete problémy pred sebou valiť, začnite ich riešiť. Nie od prvého, nie od zajtra, nie o hodinu ale HNEĎ TERAZ!!!.

To sa týka všetkého čo vás v živote stretáva. Vždy všetko začnite robiť hneď. Neodkladajte, pretože sa vám všetko nakopí a potom vám množstvo vzniknutých problémov berie silu. Asi som sa rozpísal viac než som chcel a tieto info mali byť v motivácii, no problém obezity je so všetkým vo vašom živote úzko spojený. V ďalších článkoch sa budeme venovať problému motivácie podrobnejšie.

 

Obezita
4.3 (86.67%) 15 votes

Pridaj komentár