Očista pečene


Očista pečene – detoxikácia

 

Hlavnú úlohu pri detoxikácii organizmu zohráva očista pečene. Pečeňou pretečie každú minútu 1,4 l krvi. Pečeň funguje ako chemické laboratórium každého organizmu. Zdravá pečeň likviduje jedovaté látky, vylučuje žlč a vytvára enzýmy, ktoré sú potrebné pri chemických pochodoch v tkanivách. Pečeň zaťažuje nevhodná strava, najmä živočíšna, toxíny (predovšetkým v už spomínanej živočíšnej strave), farbivá, stabilizátory, arómy, emulgátory, konzervanty (takzvané. „éčka“). Pečeň ohrozuje konzumácia alkoholu a niektorých druhov liekov. Očista pečene podporí detoxikačné funkcie tohto orgánu a zlepší váš zdravotný stav.

Množstvo ľudí dnes trpí zažívacími problémami či nafukovaním, za ktoré môže aj nedostatočná funkcia pečene a títo ľudia svoj problém riešia rôznymi tabletkami čo ešte viac pečeň zaťažuje. Tieto nevhodné riešenia tlmenia bolesti alebo iných zdravotných problémov tabletkami neúmerne zaťažujú pečeň. Očista pečene je alfou a omegou detoxikácie organizmu. V celom komplexe detoxikačných procesov v tele stojí pečeň na vrchole rebríčka.

 

pečeň, črevá orágny

Aké funkcie plní pečeň?

 • stráži hladinu cukru v krvi
 • syntéza bielkovín
 • riadi detoxikáciu organizmu
 • uskladňuje v tuku rozpustné vitamíny
 • produkuje niektoré hormóny ako napr. rastový hormón

 

Ako sa prejaví oslabená pečeň ?

 • Biele guličky okolo očí a na tvári (signalizujú vysoký cholesterol)
 • Starecké škvrny (tmavé pigmentové fľaky)
 • Podráždenosť, agresivita
 • Svrbenie a vyrážky v oblasti pohlavných orgánov
 • Bolesti a opuchy v podpazuší
 • Časté závrate, nespavosť, migrény
 • Sucho v krku
 • Horká chuť v ústach
 • Bolesti hlavy i krčnej chrbtice
 • Bolesti bedrových kĺbov, kolien
 • Napadnuté nechty, lámanie, vrúbkovanie
 • Astma, alergie, akné a kožné choroby
 • Nafukovanie, bolesti brucha

 

 

Čo môžete spraviť pre svoju pečeň

Pečeni najviac prospeje kapustovitá zelenina (kučeravý kel, kapusta, brokolica, ružičkový kel ). Kapustovitá zelenina rozpúšťa tuky a chráni vaše zdravie, stimuluje enzýmy v pečeni ktoré zodpovedajú za detoxikáciu. Ak chcete pri detoxikácii čo najviac pomôcť pečeni tak určite svoj jedálniček obohaťte o kapustovité druhy zeleniny. Očista pečene ako aj celého organizmu by mala zahŕňať pravidelný pitný režim (čistá voda) aby sa nepotrebné látky rýchlejšie odplavovali z organizmu.

Na podporu detoxikácie môžete použiť ovocné a zeleninové šťavy (šťavy zásadne nepite po jedle, ale 30 minút pred jedlom) alebo bylinkové čaje z rumančeka, ľubovníka či repíka. Pomôže tiež konzumácia drvených semien pestreca mariánskeho prípadne olej z neho. Očista pečene môže prebiehať aj celoročne – preventívne užívajte nalačno pohár vlažnej vody s citrónovou šťavou.

 

kel - listová zelenina

 

Viac o pestreci mariánskom

Pestrec mariánsky má svoj pôvod na Kanárskych ostrovoch odkiaľ sa postupne rozšíril do Španielska a centrálnej Európy. Pre svoje účinky si ho obľúbili a často ho používali už v stredoveku. Pestrec mariánsky je mohutný bodliak ktorý dokáže dorásť až do výšky 1,5 metra. Na očistu pečene sa používa hlavne pre svoj obsah účinnej látky – silymarín. Ten sa nachádza v šupke plodu pestreca. Má preukázateľne priaznivé účinky pri regenerácií pečene a celkovej detoxikácii organizmu.

 

Očista pečene pomocou pestreca mariánskeho

Na očistu pečene pomocou pestreca mariánskeho je vhodné použiť drvené semená. Drvené semená sa užívajú vo forme 1-2 PL nalač

no večer pred spaním. Prášok dôkladne požujte a nechajte rozpustiť v ústach tak, aby sa čo najlepšie premiešal zo slinami. Potom sa zapije dostatočným množstvom vody (cca 200 ml na čajovú lyžičku). Podrvený pestrec takto čistí aj črevá. Užívanie drvených semien opakujte každý druhý až tretí deň v rozmedzí jedného až troch mesiacov. Drvené semená je možné kúpiť v lekárňach či e-shopoch so zdravou výživou.

 

pestrec olejOčista pečene touto bylinou môže prebiehať na viacerých bázach. Okrem drvených semien sa dá kúpiť olej, ktorý je lisovaný zo semien za studena. Obsahuje vitamíny A, D, E a F. Vitamín F má pozitívny účinok na zdravie srdca a napomáha spaľovaniu nasýtených tukov. Olej z pestreca môžete použiť na dochutenie jedál, šalátov, ale pamätajte že nesmiete prekročiť pri príprave pokrmu teplotu 60 stupňov Celzia. Vysoká teplota eliminuje priaznivé účinky silymarínu. Olej môžete konzumovať v dávkach 1 až 3 kávové lyžičky pred alebo po jedení. Pri dlhodobejšej očiste dávkujte 1 lyžičk

u denne. Olej je možné použiť aj na liečbu hemoroidov kde treba potierať vnútornú stranu stehien a okolie análneho otvoru.

 

Taktiež dobré výsledky dosahuje aj pri problémoch kŕčových žíl ktoré treba potierať smerom k srdcu. Pomáha aj na poškodenia kože ako popáleniny či rôzne poškodenia kože chemickými látkami. Pestrec mariánsky sa dá použiť aj vo forme čaju. Očista pečene pomocou čaju z pestreca mariánskeho nieje až taká účinná vzhľadom k tomu že vysoká teplota potlačí účinky silymarínu. Tento čaj je skôr vhodný na tráviace a žlčníkové ťažkosti.

 

pestrec mariánsky - očista pečene

V neposlednom rade existujú aj rôzne tablety s obsahom silymarínu či granulované formy. Zaujímavou formou je aj výťažok z pestreca mariánskeho stabilizovaný pasterizáciou. Takýto produkt vyrábajú v ČR.

 

Pri detoxikácii je našou úlohou pomôcť organizmu tak, aby zvýšil svoju schopnosť samodetoxikácie. Detoxikačná kúra musí teda podporiť činnosť všetkých orgánov, ktoré pri detoxikácií s pečeňou spolupracujú. Len tak môžete dosiahnuť skutočne dobré výsledky. Na trhu existujú výrobky, ktoré poskytujú komplexnú zmes pre detoxikáciu. Čítaj recenziu na detoxikačnú zmes prodetox…

Očista pečene
4.4 (88.15%) 27 votes

Pridaj komentár