Zeleninová diéta – informácie, rady a tipy


Zeleninová diéta

Chudnutie bez zbytočných umelých výživových doplnkov a tabliet len s pomocou stravy? Áno, aj toto je možné vďaka zeleninovej diéte, ktorá vám prináša extra porciu vitamínov, vlákniny, antioxidantov a minerálnych látok bez chemických prísad. A to všetko iba vďaka konzumácii dostatočného množstva čerstvej či spracovanej zeleniny. Pozrite sa aj vy na to, ako naštartovať metabolizmus a zbaviť sa prebytočných kilogramov za pomoci zeleninovej diéty.

 

zeleninová diéta

 

Princíp zeleninovej diéty

Ako už názov hovorí, chudnutie s touto diétou spočíva vo vysokej konzumácii zeleniny, ktorá tvorí základ jedálneho lístka počas celej doby diéty. Vďaka vysokému podielu vitamínov či antioxidantov ide skôr o veľmi účinný detoxikačný plán, ktorého súčasťou je tiež chudnutie. Aj z tohto dôvodu sa zeleninová diéta drží kratšiu dobu a nie je vhodná na dlhodobé chudnutie, ale skôr na krátkodobejšiu stratu hmotnosti. Pokiaľ sa budete držať plánu, je možné za týždeň schudnúť až 2-5 kilogramov.

Kľúčovým bodom v zeleninovej diéte je veľmi nízky obsah sacharidov na rozdiel od minerálov, vitamínov či antioxidantov, ktorých zelenina obsahuje veľmi vysoké množstvo. Práve vysoký podiel sacharidov v potrave je príčinou, prečo organizmus priberá a vy sa nemôžete zbaviť prebytočných kilogramov. Ich výraznou redukciou preto dochádza k naštartovaniu a uľahčeniu celého procesu chudnutia. Samozrejme, nejde tu iba o sacharidy, dôležité je aj dodržiavať ďalšie pravidlá diéty, dostatočne športovať a trvalo upraviť svoj jedálniček tak, aby ste sa vyhli jojo efektu a udržali si svoju novú postavu.

 

Stravovanie počas zeleninovej diéty

Základnými potravinami počas zeleninovej diéty bude práve koreňová zelenina. Do tejto skupiny patrí, napríklad mrva, petržlen, zeler, cvikla a iné – zelenina z tohto radu by mala byť zastúpená aspoň raz denne. Nemenej významnú úlohu má listová zelenina a cibuľoviny, napríklad pór, cibuľa, cesnak, kapusta, brokolica a ďalšie druhy.

 

Smoothie nápojPočas tejto diéty konzumujete klasicky tri hlavné jedlá denne. Ich podmienkou je, aby sa skladali výlučne (alebo aspoň z veľkej väčšiny) zo zeleniny. Okrem toho si môžete medzi jednotlivými chodmi dopriať desiatu a olovrant aj v podobe menšej porcie ovocia, napríklad jablka či grepu. Vďaka tomu doplníte do tela ideálnu dávku sacharidov, pretože zelenina ich obsahuje malé množstvo, a zabezpečíte organizmu dostatok energie.

Ďalšiu možnosťou, ako prijímať dostatok zeleniny počas dňa, je piť zeleninové šťavy. Podporíte tak očistu a detoxikáciu organizmu, ak do denného pitného režimu zavediete aj množstvo čistej vody. Jednou z alternatív sú aj populárne smoothies. Dajte si však pozor, aby sa skladali zo zeleniny, prípadne, aby jej podiel bol aspoň 80 % a zvyšok tvorilo ovocie. Vyhnite sa aj sladeným nápojom alebo smoothies s mliekom.

 

Počas diéty budete prijímať veľké množstvo vlákniny, preto nebude organizmu tak vadiť, že nekonzumujete chlieb a pečivo. Zároveň vďaka vysokému podielu vlákniny bude odľahčený aj váš tráviaci systém. Množstvo vlákniny však kontrolujete a neužívajte ju zbytočne vo forme výživových doplnkov, pretože pri nadmernej konzumácii môže spôsobiť ťažkosti.

 

Výhody zeleninovej diéty

 • Rýchle chudnutie
 • Detoxikácia
 • Uľahčenie trávenia
 • Vysoký podiel vitamínov, minerálov a antioxidantov
 • Nízky obsah sacharidov
 • Vhodná pre vegetariánov a vegánov

Nevýhody zeleninovej diéty

 • Mierne jednotvárny jedálniček
 • Nízky obsah bielkovín
 • Dôležité si je strážiť príjem vlákniny
 • Možný jojo efekt, pokiaľ nedôjde k trvalej úprave stravovacích návykov po skončení chudnutia

 

Počas tejto diéty môžete pociťovať únavu z nedostatku bielkovín. Tie doplňte pomocou strukovín a rôznych semienok. Zároveň nezabúdajte, že niektoré vitamíny sú rozpustné v tukoch a pri zeleninovej diéte môže dôjsť k ich nedostatočnému vstrebávaniu do organizmu. Preto ak úplne vylúčite tuky, vitamíny A, D, E a K sa nebudú mať ako vstrebať, a tak je vhodné pridať pár kvapiek oleja do šalátu alebo oriešky. Mínusom zeleninovej diéty môže byť aj strata svalovej hmoty. Aj z tohto dôvodu sa odporúča diétu držať krátkodobo (týždeň, nanajvýš dva) a mať počas nej fyzickú aktivitu.

 

Na čo dbať počas zeleninovej diéty?

Každá diéta prestavuje záťaž pre organizmus a pri zeleninovej to platí tiež. Avšak vďaka vysokému podielu vitamínov, minerálov a antioxidantov je táto diéta vhodná aj pre ľudí, ktorým iné spôsoby chudnutia nesadli. Určite si zaobstarajte kvalitnú zeleninu, najlepšie bio kvality alebo svoju vlastnú.

Nezabúdajte na pitný režim, ktorý by malo tvoriť aspoň 2 litre čistej vody a k tomu minimálne pohár zeleninovej šťavy za deň. Kvalitný spánok trvajúci aspoň 8 hodín je tiež kľúčom k strate hmotnosti. Doprajte si aj dostatok pohybu, ktorý rozohrejte vaše telo a naštartuje metabolizmu.

Dôležité je, aby ste čo najviac obmedzili fajčenie a pitie alkoholu, najlepšie sa mu úplne vyhli. Takisto vynechajte aj kávu a soľ, na dochutenie používajte bylinky a iné koreniny. Vyskúšajte aj rôzne semená a oriešky, ktorými môžete zahnať najväčšie návaly hladu medzi jedlami. Ku hlavnému chodu môžete počas obeda či večere pridať polievku. Vyskúšajte aj šaláty, pokiaľ chudnete dlhšie, pridajte aj strukoviny.

 

zeleninová diéta a cvičenie

 

Škrobová a neškrobová zelenina

Pri chudnutí so zeleninovou diétou platí, že zeleniny môžete počas dňa konzumovať neobmedzené množstvo. Avšak mali by ste sa mať na pozore pri škrobovej zelenine. Do tejto kategórie spadá kukurica, zemiaky a hrach. Tieto druhy zeleniny sú pomerne kalorické a obsahuje oveľa viac sacharidov (najmä škrobu), než iné druhy zeleniny.

Dajte si preto pozor pri zostavovaní vášho jedálnička, aby jeho základ netvorila škrobová zelenina, ale naopak tá neškrobová, kde spadajú ostatné druhy. Zbytočne tak nebudete zaťažovať organizmus a chudnutie bude účinnejšie.

 

Vzorový jedálniček

Rozmýšľate nad tým, aké jedlá zvoliť počas vašej zeleninovej diéty? Nechajte sa inšpirovať našimi jedlami a naplánujte si tak chudnutie ľahko a rýchlo!

 

 1. Deň

Raňajky: Mrkvový šalát so zelerom

Desiata: Šalátová uhorka

Obed: Zapekaný karfiol s brokolicou na bylinkách

Olovrant: Strúhané jablko s orieškami

Večera: Pečená cuketa plnená zeleninou

 

 1. Deň

Raňajky: Zeleninový šalát s tofu

Desiata: Smoothie

Obed: Tekvicový prívarok

Olovrant: Jablko

Večera: Šalát z cvikle

šalát

 1. Deň

Raňajky: Klíčky s čerstvou zeleninou

Desiata: Mrkvový šalát s orieškami

Obed: Zeleninová polievka

Olovrant: Zeleninový džús

Večera: Miešaný zeleninový šalát

 

 1. Deň

Raňajky: Cviklový šalát s chrenom

Desiata: Avokádo so semienkami a bylinkami

Obed: Šošovicový prívarok

Olovrant: Smoothie

Večera: Ľadový šalát s olivami a paradajkami

 

 1. Deň

Raňajky: Guacamole

Desiata: Čerstvá zeleninová šťava

Obed: Dusený kel so zeleninou (karfiol, brokolica…)

Olovrant: Smoothie

Večera: Tekvicová polievka

 

 

Zeleninová diéta – informácie, rady a tipy
5 (100%) 2 votes

Pridaj komentár