Očista obličiek


Očista obličiek

Obličky patria medzi najdôležitejšie orgány ktoré sa podieľajú na detoxikácii organizmu. Aj preto je potrebná pravidelná očista obličiek. Obličky sú párový orgán, sú teda dve a ich tvar pripomína fazuľu. To ste sa ale učili určite už aj na škole. Asi každý z vás vie kde sa obličky nachádzajú. Obličky filtrujú z krvi vodu do ktorej prepúšťajú odpadové látky a riadia hospodárstvo s minerálmi.
Obličky dostávajú zabrať najviac počas zimných mesiacov a preto očista obličiek sa robí začiatkom jari v mesiacoch február, marec. Nemali by sme sa však o tento dôležitý orgán starať len občas, ale dôležitá je prevencia a pravidelná očista obličiek. Môžeme povedať, že obličky ovplyvňujú činnosť a stav celého organizmu. Ak si totižto neplnia svoju čistiacu funkciu, v tele dochádza k hromadeniu a ukladaniu toxických látok čo negatívne ovplyvňuje celkový zdravotný stav.

 

 

Aká je funkcia obličiek

 

obličky - očista obličiek

  • Riadia rovnováhu pH v krvi
  • Vylučujú splodiny látkovej výmeny (soli)
  • Zabezpečujú správne hospodárenie tela s tekutinami
  • Vylučujú odpadové látky vzniknuté metabolizmom bielkovín
  • Regulujú množstvo minerálov v tele
  • Ovplyvňujú krvný tlak
  • Podieľajú sa na tvorbe červených krviniek tvorbu hormónu erytropoetín

 

Ako sa prejavia oslabené obličky

 

  • Vlhké dlane
  • Biele škvrny na nechtoch
  • Vznik vačkov pod očami
  • Opuchy tela a tváre
  • Suchá, šupinatá koža, kožné problémy
  • Bolesti hlavy, nevoľnosť, úzkosť
  • Vysoký krvný tlak
  • Chudokrvnosť, anémia
  • Vypadávanie vlasov
  • Bolesti kĺbov, kostí

 

 

Čomu sa vyhnúť?

Aby ste obličkám neubližovali je potrebné si dať zámok na ústa pred niektorými potravinami a nápojmi. Obličky hlavne zaťažujú mliečne výrobky, mäso (nadmerné množstvá bielkovín), cukor, soľ, korenie, nadmerná konzumácia tekutín, sladkosti, káva, drogy a alkohol. Ako máte možnosť vidieť tak sa jedná o veci ktoré konzumujete úplne bežne. Potrebné je pochopiť, že problémom pre obličky môže byť množstvo niektorých druhov potravín ktoré konzumujete. Príkladom je soľ. Soľ je pre organizmus potrebná a dokonca stimuluje činnosť obličiek. Ak to však so solením preháňate, spôsobujete svojim obličkám problémy.

Podobné je to s korením. Aj konzumácia malého množstva alkoholu či drog neúmerne zaťažuje obličky. Z ďalších faktorov ktoré negatívne pôsobia na stav obličiek je chlad, úzkosť a podľa čínskej medicíny aj zlé dýchanie. Hlavne sa vyvarujte chladu!!! Pamätám si na môj prvý obličkový záchvat a verte že chlad či zima je to najhoršie čo obličkám môžete dať.

 

 

Ja nie som ty!

Čo je dôležité povedať je fakt, že každý z nás je iný. Na mnohé choroby sme citlivejší, nejakú predispozíciu zdedíme po predkoch. Ja som tiež slabšie obličky zdedil po starých rodičoch. Práve to je dôvod, prečo sa o ne lepšie starám. Pravidelná očista obličiek je u mňa nevyhnutnosť. No tu treba hlavne dodať, že obličky spôsobujú bolesť len výnimočne. Doslova sa dá povedať že obličky nebolia. Bolesti spôsobujú väčšinou už obličkové kamene či piesok ktorý sa pýta von. Treba vedieť aj to, že funkcia obličiek vekom slabne a ich nedostatočná činnosť vám môže spôsobiť niektoré zdravotné problémy. Očista obličiek a starostlivosť o ne je teda z hľadiska prevencie nevyhnutnosť aj u vás ktorí s nimi nemáte problém.

 

Očista obličiek – ako na to?

V prvom rade z už vyššie spomenutých vecí je nutné kontrolovať svoje stravovacie návyky a netvoriť si rôzne extrémy ako už som spomínal nadmerné solenie, nadmerná konzumácia bielkovín, či zamedziť pôsobeniu chladu. Očista obličiek sa môže vykonávať viacerými metódami ako napr…

 

Melónová kúra

očistia obličiek melónRobí sa v lete, v dobe keď sú melóny všade naokolo :-). Je to týždenná očista obličiek kedy vlastne nič iné nejete len melóny a čierny chlieb. Takže keď ste smädný, či hladný stále je tu melón. V časoch medzi 17,00-21,00 hod si doprajte teplý kúpeľ. Teplo je vhodné pre obličky, pretože rozširuje močové cesty a odstraňuje bolesti či kŕče. Návod ďalej píše, že túto očistnú procedúru je možné prevádzať 2-3 týždne, až kým sa nedopracujete k želanému výsledku.

Osobne si nemyslím že by tak dlhá doba bola moc vhodná. Ten týždeň ešte by sa dal. K tejto kúre snáď dodám len toľko, že melóny odporúčam konzumovať počas sezóny pravidelne. Ja pokiaľ môžem a cena to dovolí tak si vždy kúpim melón. Má vynikajúce účinky na organizmus, nielen čo sa týka obličiek. Sezónu kedy sú melóny dostupné by ste mali naplno využiť.

 

Bylinkové čaje

Očistia obličiek bylinovými čajmi je celkom príjemnou metódou a prevenciou ako vykonať očistu obličiek bez väčšieho trápenia. Piť vhodné čaje môžete po celý rok pravidelne. Na jar však budú mať väčší účinok. Z čajov odporúčam hlavne prasličku roľnú, čaj Chanca Piedra, pestrec mariánsky, zázvor, vres, brezové lístie, zlatobyľ. V lekárni alebo bežne v potravinách dostanete kúpiť urologické čaje ktoré obsahujú kombináciu bylín, ktoré podporujú činnosť obličiek. Vhodný je aj zelený čaj.

Ja osobne používam najviac prasličku roľnú a čaj Chanca Piedra. Väčšinu čajov môžete kúpiť bežne v lekárni avšak čaj Chanca Piedra je skôr dostupný v e-shopoch. Pri troške šikovnosti si viete väčšinu bylín nazbierať sami v prírode.

 

očista obličiek čaj

Urinoterapia

Očista obličiek vlastnou urinou – teda močom. Môže to znieť nechutne, divne a neviem ako, no niektorý ľudia ktorí sú zúfalí, sú ochotný siahnuť aj po tejto metóde. Funguje tak, že používate obklad s vlastnou urinou na chorú obličku. Tento obklad prikladáte na noc a behom dňa pijete vlastnú urinu. Nebudem to ďalej rozpisovať. Ak by bol záujem o takúto metódu tak skúste si prečítať knihu “Praktická Urinoterapie”.

 

Záverom teda by som vám chcel poďakovať za pozornosť a pokiaľ vás článok očista obličiek zaujal, a máte otázku či pripomienku, môžete reagovať dolu pod článkom v komentároch. Ďakujem.

 

Očista obličiek
4.5 (89.52%) 21 votes

Pridaj komentár