Kávová diéta


Kávová diéta

Pokiaľ milujete kávu, určite si aj vy lámete hlavu nad otázkou, či ju piť alebo nepiť počas chudnutia, alebo či pomáha alebo naopak škodí. Z každej strany nás tak zasypávajú najrôznejšie informácie a tvrdenia od tých, ktoré hovoria, že káva pri chudnutí nie je prospešná až po tie, ktoré na druhú stranu považujú tento nápoj za základ straty hmotnosti. Pomôže teda kávová diéta pri chudnutí?

 

Podstata kávovej diéty

Prečo kávová diéta pomáha k strate k hmotnosti? V prvom rade si treba povedať, o akej káve hovoríme. Pod pojmom káva v kávovej diéte rozumieme kvalitnú čistú čiernu alebo zelenú kávu bez pridania cukru, mlieka, karamelu či smotany. Všetky ostatné nápoje s obsahom kávy ako latte, kapučíno či iné obsahujú totiž vďaka spomínaným prísadám vysoké množstvo cukru a tuku. Preto je jasné, že ku chudnutiu rozhodne nenapomáhajú.

Naopak čistá čierna káva pripravená z kvalitných kávových zŕn obsahuje iba malé množstvo kalórií, konkrétne 9 kalórií na 100 ml kávy. Okrem toho jej podstatnou zložkou je kofeín, ktorý má schopnosť urýchľovať ľudský metabolizmus. Podľa výskumov môže dôjsť u človeka, ktorý pred tým nebol zvyknutý na pravidelné pitie kávy, k zintenzívneniu metabolizmuo 10 percent. Čo znamená, že telo rýchlejšie spaľuje prebytočné kalórie aj bez potreby extrémnej fyzickej námahy.

 

kávová diéta

 

Pravidlá kávovej diéty

Základom diéty je päť šálok kávy denne, pričom každá šálka by mala obsahovať 200 ml čistej nesladenej čiernej kávy bez akýchkoľvek prísad. Avšak, netreba zabúdať pri tejto diéte na to, že káva odvodňuje. Aby ste sa vyhli dehydratácii, a tým aj zdravotným ťažkostiam či vysušovaniu pleti, je dôležité dodržiavať pitný režim pozostávajúci najmä z čistej vody, prípadne čistiacich bylinných čajov. Zároveň, medzi jednotlivými šálkami kávy by mali byť dostatočné časové rozstupy, aby ste predišli búšeniu srdca alebo iným problému z náhleho príjmu veľkého množstva kávy.

 

Výhody kávovej diéty

mlynček na kávuNa rozdiel od rôznych prípravkov na chudnutie, vám táto diéta umožňuje schudnúť pomocou čistej kávy. Nemusíte preto svoje telo zaťažovať zbytočnými chemickými látkami obsiahnutými v tabletkách na chudnutie alebo v iných výživových doplnkoch podporujúcich stratu hmotnosti. Navyše, ak patríte medzi milovníkov kávy, môžete tak spojiť príjemné s užitočným.

Kávová diéta môže slúžiť aj na naštartovanie metabolizmus pred inou diétou. Napríklad, môžete kávovú diétu držať týždeň a následne prejsť na iný spôsob chudnutia (kávová diéta sa odporúča držať iba krátkodobo), pri ktorom výrazne upravíte váš jedálniček a zaradíte do vášho denného režimu aj pohybovú aktivitu. Organizmus bude už tak pripravený na intenzívne spaľovanie tukov a vy tak môžete schudnúť oveľa viac za kratšiu dobu.

 

Káva môže obsahovať až 85 mg kofeínu, ktorý má výrazne povzbudzujúce účinky. Kvalitné odrody kávy sú navyše plné antioxidantov, ktorá priaznivo pôsobia na imunitný systém a celkové zdravie organizmu. Navyše podporuje vylučovanie žalúdočných štiav, preto uľahčuje a urýchľuje trávenie. Kofeín v káve okrem povzbudzujúcich účinkov zvyšuje krvný tlak. Preto ak trpíte nízkym tlakom, môžete pravidelným pitím kávy zvýšiť hodnotu vášho tlaku.

 

 

Pre koho nie je kávová diéta vhodná?

Vzhľadom na povzbudzujúce vlastnosti kávy a vysoký obsah kofeínu, nie je káva vhodná pre osoby s vysokým krvným tlakom, pretože ho môže ešte viac zvýšiť. Takisto by sa jej mali vyvarovať aj tehotné a dojčiace ženy, pretože látky obsiahnuté v káve negatívne vplývajú na vývoj dieťaťa.

Pozor by si mali dať aj osoby so žalúdočnými vredmi alebo inými ochoreniami žalúdka, pretože káva dráždi steny žalúdka a núti ich vyučovať ešte viac žalúdočnej šťavy, ktorá má negatívny dopad na spomínané ochorenia. Pitie kávy môže spôsobiť aj estetické problémy, pretože zlúčeniny v nej obsiahnuté spôsobujú žltnutie hnednutie zubov, preto je počas tejto diéty, ale aj pri každodennom pití kávy, dôležité dbať na ústnu hygienu. Vhodné je používať ošetrujúce zubné pasty s bieliacim účinkom.

Pokiaľ pociťuje počas diéty výraznú nespavosť, diétu ukončite. Rozhodne nedržte kávovú diétu dlhšie než dva týždne a ukončujte ju postupne tak, že budete znižovať svoju dennú dávku kávy, aby ste predišli bolestiam hlavy či únave, ktorú môže telo pociťovať z náhleho nedostatku kofeínu.

 

Diéta bez hladovania

Bio káva - kávová diétaVďaka účinkom kávy je jednou z výhod kávovej diéty aj fakt, že sa pri nej nemusíte príliš obmedzovať v množstve jedla. Dôležité je však dodržiavať zásady zdravého a vyváženého stravovania, pretože pri nadmernom príjme tukov a cukrov ani najlepšia diéta nezaručí chudnutie. Preto zaraďte do svojho denného jedálneho lístka dostatok ovocia a zeleniny a vyhnite sa polotovarom, cukrovinkám, fast-foodovým jedlám alebo iným umelo spracovávaným potravinám s množstvom pridaných látok, tukov či cukrov.

Dobré je aj používať kvalitné odrody kávy, ktoré majú v sebe dostatok antioxidantov. Tie sa totiž môžu pri menej kvalitných druhoch kávy znehodnotiť nešetrným spôsobom spracovania. Môžete vyskúšať aj zelenú kávu, ktorá má oproti klasickej praženej káve ešte vyšší obsah prospešných látok a mierne odlišnú chuť, preto môže ulahodiť aj tým, ktorým obyčajná káva nechutí.

 

Zlepšenie fyzickej výkonnosti

Okrem spomínaných povzbudzujúcich účinkov má káva vplyv aj na telesnú výkonnosť. Látky v nej obsiahnuté pomáhajú naštartovať metabolizmus, ale aj urýchliť spaľovanie, napríklad tukov pri športe.
Vyskúšajte si dopriať šálku kávy cca 30 minút pred fyzickou aktivitou. Kofeín totiž stimuluje činnosť nervovej sústavy. Okrem toho vám pomáha vydať viac energie a zvýši aj hladinu hormónu adrenalínu v krvi. Ten je dôležitý v rámci prípravy organizmu na fyzickú námahu. Aj z toho dôvodu môže príjem kofeínu zlepšiť fyzickú výkonnosť o 11 – 12 %.

 

Vzorový jedálniček

Počas vašej kávovej diéty (ktorá sa odporúča držať iba krátkodobo) je si dobré okrem kávy dopriať aj kvalitnú stravu bohatú na živiny, zeleninu a ovocie. Vďaka tomu nielen zintenzívnite spaľovanie tukov, ale aj posilníte váš organizmus. Prinášame vám vzorový jedálniček na 7 dní diéty. V jedálničku nájdete príklady na jedlá, ktoré je vhodné konzumovať. Nezabudnite však ani na svoju kávu, ktorú by ste mali piť počas dňa rovnomerne v časových rozostupoch, pričom ráno konzumujete výlučne iba kávu a obed si následne môžete dopriať aj skôr (okolo jedenástej hodiny).

 

  1. deň

Na raňajky si doprajte šálku kávy.
Obed pozostáva z bieleho (napr. kuracieho) mäsa pripraveného na pare so zeleninovou oblohou.
Ako olovrant si môžete prichystať mrkvový šalát, ktorý sa dá oživiť paradajkami alebo iným druhom zeleniny.
Večeru tvoria dusené ryby s čerstvou zeleninou.

  1. deň

Espresso na raňajky.
Obed pozostáva z vareného chudého hovädzieho mäsa a kapustou.
Olovrant bude jablko.
Na večeru si pripravte varené vajíčka so zeleninou podľa vlastného výberu.

  1. deň

Na raňajky opäť neobmedzené množstvo kávy.
Obedovať môžete pečeného pstruha s varenými zemiakmi.
Grapefruit ako olovrant.
Zeleninový šalát s paradajkovou šťavou na večeru.

  1. deň

Doprajte si svoju rannú kávu.
Dusené morčacie mäso so zeleninou na obed.
Na olovrant si doprajte banán.
Večer si môžete pochutnať na avokádovej nátierke s celozrnným pečivom.

  1. deň

Ranná káva.
Obed pozostáva z rybieho filé na paradajkách.
Olovrant – hruška.
Biely jogurt so škoricou ako večera.

  1. deň

Na raňajky káva.
Obed sa skladá zo zeleninového šalátu s cícerom a syrom.
Na olovrant si prichystajte strapec hrozna.
Večeru bude tvoriť jablkové pyré s vami vybraným ovocím.

  1. deň

Opäť na raňajky káva.
Obedovať môžete napríklad zeleninové rizoto.
Olovrant sa skladá z ovocného šalátu.
Na večeru si pripravte tuniakovú nátierku so zeleninou a celozrnným chlebom.

 

 

Kávová diéta
4.8 (95%) 4 votes

Pridaj komentár