Goji – kustovnica čínska a jej vplyv na chudnutie 1


Goji alebo kustovnica čínska

Goji ktorú poznáte pod iným názvom aj kustovnica čínska je približne dva metre vysoký ker ktorého plodmi sú vynikajúce malé červené šípkam sa podobajúce plody a ich chuť by sme mohli prirovnať k sušeným brusniciam.

 

Goji – kustovnica čínska pochádza z Ázie z oblastí Mongolska a Tibetu. Plodina bola po stáročia využívaná v tradičnej čínskej medicíne hlavne na podporu sexuálnej energie, podporu dlhovekosti a podporu chudnutia. V oblasti Himalájí je Goji bežnou súčasťou jedálnička aj dnes.

 

goji kustovnica čínska plody

goji kustovnica čínska plody

 

Goji a chudnutie

Goji je zásobárňou vitamínu A, C, E, B, vápnika, selénu, fosforu, zinku, chrómu, sodíka a železa. Jedná sa teda o široké spektrum aminokyselín a antioxidantov. Antioxidanty pomôžu pri detoxikácií organizmu. V 100g plodov nájdeme až 6,5g vlákniny čo je dobrá správa hlavne pri chudnutí. Obsah vlákniny zasýti na dlhšiu dobru a nebudete pociťovať vlčí hlad. Počas chudnutia je teda užívanie Goji pre vás určite prospešné. Reguluje hladinu cukru v krvi a tým tiež podporí chudnutie, pretože bráni chuti na sladké – bráni kolísaniu Glykemického Indexu.

 

Vyššie som spomenul aj obsah chrómu ktorý sa v Goji nachádza. Ak ste čítali náš článok „Chróm na chudnutia – áno alebo nie?“ iste viete akú úlohu môže chróm pri chudnutí zohrať. V Goji ho máte ako veľký bonus.

 

goji

Okrem toho

 • posilňuje imunitu
 • odstraňuje bolesti hlavy a migrény
 • zlepšuje poruchy spánku
 • znižuje vysoký cholesterol
 • posilňuje srdce
 • chráni pečeň a obličky
 • chráni pred voľnými radikálmi
 • podporuje plodnosť
 • zlepšuje zrak

 

 

Koľko Goji denne?

Ideálne by bolo konzumovať Goji v čestvom stave. Dá síce dopestovať aj doma avšak kým kríčky začnú rodiť trvá to niekoľko rokov. Aj to je dôvod prečo sa veľmi obľúbenými stali sušené plody Goji. Dostanete ich kúpiť v obchodoch so zdravou výživou či v špecializovaných e-shopoch. Postupne sa dostávanú aj na pulty klasických potravín, kde ich občas nájdete v regáli pri slnečnicových semienkach a pod. Denná dávka pre dospelú osobu by mala byť maximálne 2 hrste. S ničím to netreba preháňať a s Goji tiež nie. Ak bobule konzumujú aj vaše deti, maximálne dávka by mala byť menej ako polovica vašej dávky.

 

Užívanie vo väčších dávkach už môže spôsobiť zdravotné problémy, hlavne teda zažívacie problémy kvôli vláknine. Aj preto pri užívaní Goji odporúčame hodne piť, ako všeobecne pri užívaní akejkoľvek potravy s vyšším obsahom vlákniny.

 

 

Užívanie v tehotenstve

Býva častou otázkou v diskusných fórach či je dobré užívať Goji počas tehotenstva. Treba upozorniť, že plody obsahujú látku Betain ktorá dokáže pri vyšších dávkach vyvolať predčasné kontrakcie a predčasný pôrod. Či konzumáciou Goji a v nej obsiahnutým Betainom môže dôjsť k predčasnému pôrodu je síce diskutabilné, ale aj napriek tomu povedzte radšej Goji počas tehotenstva zbohom.

 

goji 750 ml 100% šťava

goji 750 ml 100% šťava

 

Cena

Cena za 100 gramov Goji v sušenom stave je približne 1,70 Eur. V Bio kvalite sa cena šplhá už o niečo vyššie a za Bio kvalitu si priplatíte – ako vždy. Okrem sušených Goji môžete kúpiť aj džús Goji 100% -tný. Teda za studena lisovanú šťavu z plodov. Cena za 750 ml je 18 Eur a viac. Aj napriek možno nie celkom nízkej cene vám jedna fľaša vydrží asi mesiac. Dávkovanie je totižto iba 25ml denne.

Z ďalších možností je tu aj Bio olej, Goji sirup či rôzne tyčinky a podobne.

 

 

Goji - kustovnica čínska - produkty

 

Recept na záver

Na záver sme si ešte pripravili menší recept ktorý pozostáva so zdravých ingrediencií.

 

Ryžovo banánový nákyp s Goji a Chia semienkami

Potrebujeme:

 • 1 banán
 • Hrnček ryže
 • 1 vajce
 • 2 polievkové lyžice Chia semienok
 • Hrsť Goji
 • 1 polievková lyžica medu

 

Postup:

Chia semienka si spolu s Goji namočíme na pol hodiny do vody. Ryžu uvaríme domäkka a pridáme napučené Goji s Chia, banán, nakrájaný na kocky, a vajce. Poriadne premiešame a presunieme do vymastenej formy. Pečieme 20-25 minút na 200°.

 

Vaše skúsenosti

Ak máte skúsenosti s užívaním kustovnice čínskej alebo poznáte dobrý recept, prosím dajte nám vedieť do komentárov pod tento článok. Za všetky vaše reakcie vám vopred ďakujeme.

Goji – kustovnica čínska a jej vplyv na chudnutie
4.4 (88%) 10 votes


Pridaj komentár

Jedna myšlienka “Goji – kustovnica čínska a jej vplyv na chudnutie