Chróm na chudnutie – áno alebo nie?


Chróm na chudnutie – áno alebo nie?

 

Dopočuli ste sa o tom že chudnutie s poriadnou dávkou chrómu môže byť jednoduchšie? Je skutočne vhodný chróm na chudnutie? Alebo sa jedná iba o ďalší mýtus? Na všetky otázky ohľadom chudnutia s chrómom vám odpovieme v tomto článku.

 

 

Chróm a hladina cukru

Chróm je stopový prvok a nech to už znie akokoľvek chemicky, nachádza sa vo všetkých tkanivách nášho organizmu. Chróm je nápomocný pri udržiavaní vyrovnanej hladiny krvného cukru. A ako už z nášho webu viete, nevyrovnaná hladina cukru v krvi má za následok vlčí hlad, čiže neovládateľné nutkanie na konzumáciu hlavne nezdravých potravín. Výrobcovia tabletiek na chudnutie teda s veľkou radosťou začali do svojich výrobkov pridávať istý podiel chrómu.

 

Nie je to mýtus

Už som čítal niekoľko článkov kde autori spochybňujú vplyv chrómu na chudnutie. Iste. Iba konzumáciou chrómu neschudnete. Aby som som trochu oprel chrómové reči o stabilnejšie základy, dovolím si citovať malý odsek z portálu AKV – Ambulancia Klinickej Výživy kde pôsobí aj doktor Bukovský :

 

„Prax v mojej ambulancii ukazuje, že na podávanie chrómu reaguje pozitívne (= zmiernená chuť na sladké a úprava hladiny cukru) menej ako 40 % tých, ktorým sme nejaký prípravok s obsahom chrómu odporučili, a čas potrebný na dosiahnutie takéhoto účinku je zhruba 6 až 8 týždňov. Podľa doterajších informácií chróm účinne zaberá iba u ľudí, ktorí mali jeho deficit v strave aj krvi. (Denný príjem chrómu vieme v ambulancii stanoviť v rámci analýzy výživového záznamu, ale hladina chrómu v krvi sa na Slovensku bežne nevyšetruje.)“

 

Dôležitá je veta : „…chróm účinne zaberá iba u ľudí, ktorí mali jeho deficit v strave aj krvi…“

 

Tabletky na chudnutie - TABUĽKA POROVNANIE

 

Ak máte teda nedostatok chrómu, jeho užívanie vo forme tabliet môže viesť k zníženiu chuti na sladké a mastné potraviny, čo v konečnom dôsledku môže viesť k zníženiu hmotnosti (v súvislosti z nižšou konzumáciou týchto potravín).

chróm na chudnutie cvičenie

 

Musí byť aj cvičenie

Odporúčaná denná dávka chrómu je 60 – 200 mikrogramov. Ak túto hranicu prekročí pacient so sedavým spôsobom života, môže viesť užívanie chrómu paradoxne k opačnému efektu a to k nárastu hmotnosti. Cukor sa vplyvom chrómu dostane ľahšie z krvi do buniek a pasívne bunky nedokážu spáliť prijatý cukor. Premenia ho následne na tuk. Užívanie chrómu teda vždy kombinujte s pohybovou aktivitou.

 

Chróm v strave

Chróm sa nachádza v morských plodoch, rybách, datliach, orechoch, celozrnných obilninách, brokolici, rajčinách, hubách, čiernom korení, kvasniciach alebo vo vajíčkach. Všetky tieto potraviny vám dokážu dodať chróm. Naopak jednoduché cukry ako napríklad sladené nápoje dokážu obsah chrómu v organizme znižovať. Nedostatok chrómu sa prejavuje ako slabosť, hlad či únava a vo vážnejších prípadoch aj ako depresie.

 

Nieje chróm ako chróm

Ak by ste to s chrómom chceli skúsiť, je potrebné dbať na isté zásady pri výbere. Vami vybraný výživový doplnok by mal obsahovať chróm vo forme pikolinátu v čistej forme. Myslím tým hlavne aby nebol kombinovaný s inými vitamínmi a pod. Najideálnejšia je čistá forma chrómu. Pri vstrebávaní chrómu je dôležitý vitamín C, ale ten by ste mali dodať v prírodnej forme.

 

 

Chróm na chudnutie – tablety

chróm na chudnutie

Určite si kladiete otázku aké tablety s obsahom chrómu by sa mohli hodiť. Nuž, ak budete čítať pozorne letáky v prípravkoch na chudnutie, s chrómom sa stretnete pomerne často. Nedávno sme zverejnili na našom webe článok „Reducta – šumivé tablety na chudnutie (?)“ v ktorom sa dozviete, že základom týchto šumivých tabliet je práve chróm. Konkrétne 48,8 µg v jednej šumivej tablete. Tablety okrem chrómu obsahujú časť vlákniny Inulín a extrakt zo zeleného čaju.

 

Chróm Pikolinát 107 tabliet

 

Podobným výrobkom môže byť Chróm Pikolinát od MedPharma. Balenie obsahuje 107 tabliet a denne sa užíva maximálne 1 tableta. Cena za toto balenie je niečo málo cez 6 Eur. Takže za 6 eur máte chrómu a chrómu na štvrť roka.

 

Vaše skúsenosti

Nuž teda, ak ste niekedy používali chróm na chudnutie môžete nám svoje postrehy písať do komentárov pod tento článok. Ďakujeme.

 

Chróm na chudnutie – áno alebo nie?
3.7 (73.23%) 65 votes

Pridaj komentár