Xenical 1


Xenical

V dnešnom našom článku sa budeme venovať tabletkám na chudnutie ktoré síce nepatria medzi voľnopredajné ale určite sú medzi pacientmi s obezitou známe. Volajú sa Xenical. Xenical je teda liek, ktorý sa používa na liečbu obezity. Funguje tak, že v tráviacom systéme človeka zabraňuje tráveniu prijatých tukov z potravy. Dokáže ich zredukovať približne o jednu tretinu. Xenical zabraňuje rozkladaniu tukov systémom viazania enzýmov (lipáz) v tráviacom systéme. Organizmus človeka teda nemôže nestrávené tuky vstrebať a preto ich vylúči prirodzenou cestou.

 

 

Účinná látka

Účinnou látkou ktorú Xenical obsahuje je orlistat. Orlistat je inhibítor črevnej lipázy. Okrem samotného viazania tukov je dôležité spomenúť že Xenical je indikovaný na liečbu obezity v spojení s nízko kalorickou diétou. Čo to znamená. Znamená to toľko že ak počas užívania lieku Xenical nedodržiavate diétu so znížením obsahom tuku, nastanú u vás bolesti brucha a hnačky. Aj preto sa Xenical často používa ako „výukový liek“. Xenical vás teda učí redukovať tuky v strave inak si veľmi rýchlo pobehnete a možno ani nestihnete zájsť na toaletu.

 

 

BMI Kalkulačka

 

 

Xenical vás teda istým spôsobom za „zlý jedálniček“ trestá a často dosť nepríjemne.

Okrem Xenicalu môžete účinnú látku orlistat nájsť aj v známom lieku na chudnutie ktorý sa predáva pod názvom Alli. O ňom si môžete prečítať samostatný článok.

 

Xenical je viazaný na lekársky predpis !

xenical orlistat

xenical orlistat

 

Vedľajšie účinky lieku

Najčastejším vedľajším prejavom pri užívaní Xenicalu je hnačka, bolesť brucha a hlavy. Tiež sa môže stať, že ste na orlistat alebo niektorú ďalšiu zložku lieku alergický, vtedy sa zvyknú objaviť vyrážky a iné kožné prejavy. Xenical môže spôsobiť únavu a nepravidelnosť menštruačného cyklu. Tiež sa neodporúča užívať orlistat pri chorobách obličiek. Koniec koncov tento liek je viazaný na lekársky predpis a váš lekár zváži všetky klady a zápory užívania Xenicalu vo vašom prípade. Xenical môže ovplyvňiť účinok niektorých súbežne užívaných liečiv ako napríklad liečiv proti zrážaniu krvi a pod.

 

V žiadnom prípade nekupujte Xenical na vlastnú päsť z rôznych inzertných bazárových stránok. Počas užívania Xenicalu je nutné jesť dostatok vyváženej stravy bohatej na ovocie a zeleninu. Prípravok totižto znižuje vstrebávanie niektorých výživných látok rozpustných v tukoch, najmä beta-karoténu a vitamínu E. Lekár predpisujúci tento liek vám preto pravdepodobne navrhne aj doplnenie stravy multivitamínovými doplnkami. Užívanie výrobku sa neodporúča počas gravidity a tento liek tiež nesmú užívať deti.

 

 

Užívanie

Užívanie tohto lieku vám samozrejme určí váš lekár ktorý vám ho predpíše. Pre vašu predstavu sa však Xenical užíva 3x denne po 1 kapsuli pri každom hlavnom jedle. Liek sa môže užiť bezprostredne pred jedlom, počas neho alebo do jednej hodiny po ňom. Kapsuly sa zapíjajú vodou. Lekári zvyknú vysadiť liečbu, ak ste v priebehu predchádzajúcich 12 týždňov nestratili aspoň 5 % zo svojej pôvodnej telesnej hmotnosti pred liečbou týmto liekom.

 

Tabletky na chudnutie - TABUĽKA POROVNANIE

 

Záver

Záverom teda musíme povedať že prípravok má hlavne výchovný účinok. Nevýhodou je že Xenical neznižuje chuť do jedla. Výhodou zase môže byť aj fakt, že Xenical je možné užívať aj dlhodobo. Z internetových diskusií vieme, že prípravok spôsoboval pacientom nepríjemné hnačky v situáciách kedy si to aj najmenej želali. U niektorých došlo aj k výraznejším úbytkom na váhe no podľa tvrdení niektorých diskutujúcich ktorí toto liečivo užívali sa im nepodarilo schudnúť. V každom prípade je nutné sa o užívaní tohto lieku poradiť so svojím lekárom.

 

 

Vaše skúsenosti

Ak máte s liekom Xenical osobné skúsenosti, poprosíme vás aby ste sa zapojili do diskusie pod článkom. Ďakujeme.

 

 

Xenical
3.4 (67.62%) 84 votes


Pridaj komentár

Jedna myšlienka “Xenical