Senna čaj 1


Senna čaj

Na ceste za vysnívanou postavou ľudia urobia čokoľvek. A to doslova. S radosťou sa púšťajú do experimentov, niekedy celkom nevinných a niekedy do absolútne šialených. Je to už dávnejšie čo sa prevalil spôsob chudnutia s čajom Senna (Sennae folium -sennový list). V tomto článku si teda predstavíme Senna čaj a všetko čo musíte vedieť skôr, než si ho samovoľne naordinujete.

 

Čo je Senna

Sena alebo sennový list je bylina ktorá obsahuje antracénové deriváty – sennosidy s laxatívnym účinkom, flavonoidy, triesloviny a živicu. Čaj z listov tejto byliny je prírodné laxatívum – teda preháňadlo prírodného pôvodu. Senna ako laxatívum reguluje pohyb čriev. Senna by teda mala byť vhodná ako prírodná pomoc pri zápche. Znie to krásne, navyše čo už také zlé môže spôsobiť čaj? Veď čaje sú zdravé….či….?

 

senna čaj

Senna čaj a chudnutie ?

V podstate nieje novinkou, že niektorí ľudia sa pokúšajú schudnúť užívaním laxatívnych prípravkov a menovite aj čajom Senna. Strata kíl sa skutočne môže dostaviť. Úbytok hmotnosti je však spôsobený prečistením a vyprázdnením čreva a nie spálením tukových zásob.

 

Závislosť a iné …

Tieto riadky čítajte veľmi pozorne. Senna čaj je prírodné laxatívum – preháňadlo ktoré prináša okrem výhod aj dosť veľké riziká. Jednak je tu riziko pri ľudoch ktorí trpia zápalovými ochoreniami čreva, vredovou chorobou alebo hemoroidmi. Senna obsahuje látku antrachinón ktorá dráždi sliznicu čreva. Užívanie čaju Senna tiež môže spôsobiť úbytok draslíka v organizme čo sa môže prejaviť ako svalová slabosť, zvracanie, brušné kŕče ale tiež poruchy srdcového rytmu.

 

Užívaniu Senny by ste sa mali vyhnúť aj v prípade, ak trpíte na poruchy obličiek. Pri súčasnom užívaní analgetik (liekov proti bolesti) s obsahom fenacetínu môže liek zvyšovať ich toxický vplyv na obličky.

 

Čo však považujem za najhoršiu vec je, že na Sennu vám môže vzniknúť závislosť. Dlhodobé užívanie spôsobí zlenivenie čreva ktoré stráca schopnosť samo sa vyprázdňovať. Aj to sú dôvody prečo by ste mali Senna čaj dávkovať opatrne a nikdy by ste ho nemali používať viac ako týždeň.

 

 

Čaj zo senného listu sa dnes už všeobecne ako preháňadlo neodporúča !

 

Dávkovanie

1 – 2 čajové lyžičky zaliať 250ml vriacej vody. Nechať 15 minút lúhovať a následne scediť. Čaj pite 1 – 3 x denne. Účinky sa dostavia po 8 – 12 hodinách. Neužívajte viac ako 7 dní.

 

 

Skúsenosti

Ak máte s čajom Senna svoje skúsenosti, prosím dajte nám vedieť do komentárov pod článok. Za všetky vaše príspevky Vám vopred ďakujeme.

 

Nasledujúci screen je z diskusie z portálu Zdravie.sk

senna skúsenosti

 

 

Senna čaj
4.1 (81.38%) 29 votes


Pridaj komentár

Jedna myšlienka “Senna čaj

  • Martin

    Akurat som v tazkej situacii kedy som bol takmer 7 DNI BEZ STOLICE !!! Zacalo to ako nevinna zapcha z ktorej vznikli hemoroidy az som dostal teplotu …uz som bol zufaly potreboval som sa zbavit tych toxinov v mojom tele (hovorim o stolici) a prva vec co mi doma aj v lekarni povedali bol tento caj. Po vypiti tohto caju sa za 7 hodin dostavili krce v bruchu a nasledne (7 az 8 hod od vypitia caju) ma konecne prehnalo ! Cize za mna ok 🙂 ale ako sa pise hore v clanku netreba to prehanat a zvykat si na to 🙂