Ako zrýchliť metabolizmus


Ako zrýchliť metabolizmus

Tiež si kladiete otázku ako zrýchliť metabolizmus? Už asi viete, že spomalený metabolizmus je jednou z častých príčin, prečo sa ľuďom nedarí schudnúť aj napriek cvičeniu či rôznym diétam. V tomto článku si povieme niečo viac o metabolizme a tiež vám ponúkneme niekoľko praktických tipov ako zrýchliť metabolizmus a tým podporiť chudnutie.

 

Čo je metabolizmus a ako funguje

Aby sme mohli pokračovať, musíme najskôr vedieť čo je to vlastne ten metabolizmus. Metabolizmus nieje nič iné ako látková premena ktorá vami prijatú potravu (jedlo, nápoje) premení na energiu alebo ju uloží vo forme tuku. Je to dosť jednoduché vysvetlenie komplikovaného chemického procesu. Metabolizmus zabezpečuje energiu pre vaše telo. Teda či ste v pohybe alebo nie, či spíte alebo nespíte metabolizmus je tu stále s vami. Prebytočnú energiu uloží vo forme tuku a v prípade potreby sa opäť postará o premenu tuku na energiu.

 

Príčiny pomalého metabolizmu

ako zrýchliť metabolizmusPríčin prečo je váš metabolizmus spomalený môže byť viac. Do určitej miery tu hrá rolu aj dedičnosť. Ale vyhovárať sa len na dedičnosť by bolo krátkozraké. Jedným hlavných z dôvodov spomalenia metabolizmu býva nesprávny stravovací režim ktorým myslíme hlavne nepravidelné konzumovanie potravy či večerné vyjedanie chladničky. Podobným problémom je aj nepravidelný pitný režim. Voda pomáha zlepšovať látkovú premenu a stará sa o detoxikačné procesy.

 

Experimentovanie s redukčnými diétami tiež býva príčinou pomalého metabolizmu. Typickým príkladom je agresívne odopieranie jedla ktoré spomalí metabolizmus a po nabehnutí na klasický režim stravovania spôsobí jojo efekt.

 

 

Bazálny metabolizmus

S pojmom bazálny metabolizmus ste sa už určite stretli. Jedná sa o minimálny stupeň metabolizmu. Tento typ metabolizmu slúži na udržanie základných životných funkcií. Prebieha v čase kedy nič nerobíte – napríklad keď spíte. Aj v takomto čase vaše telo energeticky funguje a teda spotrebúva energiu. Bazálny metabolizmus je zaujímavý z hľadiska chudnutia pretože práve jeho zvýšením môžeme efektívnejšie spaľovať energiu a teda chudnúť.

 

Výpočet bazálneho metabolizmu

Existujú kalkulačky na výpočet bazálneho metabolizmu. Aj na našom webe sa nachádzajú kalkulačky pre takýto výpočet. Prejdite na Kalkulačky a kliknite na položku „Denný príjem kalórií“. V kalkulačke si môžete vypočítať váš bazálny metabolizmus ktorý predstavuje hodnota „Najnižší príjem kalórií“. Môj bazálny metabolizmus by teda mal za 24 hodín spotrebovať 1739 kalórií za predpokladu, že celý deň nepohnem ani prstom.

 

Ak by som teda chcel schudnúť, musel by som denne prijať menej kalórií ako je toto číslo (stále za predpokladu dennej neaktivity). Ako sami asi viete, ani s tými počtami to nebýva také jednoduché. Vzorec používaný na výpočet bazálneho metabolizmu je príliš všeobecný a každý z nás je príliš individuálny. Skôr ako na výpočty zamerajme sa na to, ako zrýchliť metabolizmus v praxi.

 

bazalny metabolizmus výpočet

 

Ako teda zrýchliť metabolizmus?

Vyššie sme písali o príčinách spomalenia metabolizmu. Háčik je hlavne v strave a v pohybe (ako vždy).

 

1. Pravidelná zdravá strava

Ak chcete zrýchliť svoj metabolizmus je potrebné konzumovať potravu pravidelne v menších porciách, ideálne aspoň 5x denne. Do jedálnička by ste mali zaradiť viac bielkovín. Ďalšou z možností je zaradiť do jedálnička aj pikantnejšie jedlá s obsahom chilli ktoré obsahujú látku zvanú kapsaicín. Kapsaicín zrýchľuje metabolizmus. Dnes sa kapsaicín pridáva do rôznych prípravkov na chudnutie napr. do Chilliburner.

 

2. Pitný režim

Nezabúdajte na pravidelný pitný režim. Najideálnejšia je voda alebo bylinkové čaje, prípadne zelený čaj ktorý povzbudzuje metabolizmus. Ak pijete kávu, vymeňte klasickú za zelenú. Tá tiež dokáže čiastočne zrýchliť metabolizmus. Telo potrebuje vodu na správne fungovanie počas celého dňa. Stretávame sa s tým, že mnohí ľudia pijú málo napríklad v práci len preto, aby nechodili na toaletu. Takýto prístup však pre organizmus nieje dobrý. Piť by ste mali pravidelne počas celého dňa.

ako zrýchliť metabolizmus tipy

 

3. Cvičenie a budovanie svalstva

Asi každý čakal pohybové aktivity. Asi najefektívnejším spôsobom ako zrýchliť metabolizmus je pohybová aktivita. Vhodný by bol intenzívny intervalový tréning. Ak postupne naberiete viac svalovej hmoty zvýši sa tiež váš bazálny metabolizmus. Svalstvo totižto potrebuje aj v pokoji viac energie než tuk. Cvičte teda pravidelne a hlavne s chuťou. Vyskúšajte teda plávanie, beh, bicyklovanie či napríklad aj tanec.

 

4. Doprajte si spánok

Nedostatok spánku sa často spája s rizikom obezity. Niektoré výskumy sú zamerané práve týmto smerom a poukazujú na fakt, že nedostatok spánku je spojený so zvýšenými hladinami cukru v krvi a inzulínovou rezistenciou.

 

5. Vyhnite sa diétam

Nemali by ste experimentovať s diétami pretože ako už bolo vyššie spomenuté, zaručene nabúrajú váš metabolizmus.

 

 

Ako zrýchliť metabolizmus
3.8 (75%) 4 votes

Pridaj komentár