Zelená káva


Zelená káva

Zelená káva sa stáva v oblasti redukcie hmotnosti v poslednej dobe fenoménom doby. Už mnoho ľudí aj u nás na Slovensku vyskúšalo chudnúť týmto spôsobom a ich reakcie? Množstvo diskusií po celom internete hovorí v prospech ale aj neprospech zelenej kávy. Na tomto spôsobe boja s nadváhou a obezitou je zaujímavé najmä to, že ide o nenásilnú prírodnú metódu chudnutia.

 

Čo je to vlastne tá zelená káva?

Častá otázka ktorá má jednoduchú odpoveď. Zelená káva nieje nič viac ako obyčajná káva. Jediný rozdiel je v tom, že zelená káva neprechádza procesom praženia a práve preto si je schopná zachovať všetky dôležité živiny, ktoré sa inak pri klasickej káve pražením strácajú. Kávové zrná sa totiž pražia pri veľmi vysokej teplote (približne 480 °C).
Kyselina chlorogénová CGA (polyfenol) je jednou z látok, ktoré sa tepelnou úpravou kávy ničia. Zelená káva obsahuje totiž až o 70 % viac tejto kyseliny než klasická káva. Kyselina chlorogénová dokáže znížiť pocit hladu, zrýchliť spaľovanie tukov a zlepšiť metabolizmus. Reguluje vstrebávanie cukrov a tiež pomáha telu detoxikovať.

Zelená káva obsahuje aj množstvo rôznych antioxidantov, ktoré zabraňujú pôsobeniu voľných radikálov v organizme. O antioxidantoch sa toho popísalo už mnoho a práve v zelenej káve je ich veľmi vysoké množstvo. Navyše zelená káva neobsahuje kofeín, čo môže niekomu vyhovovať.
 

Obsah chlorogénových CGA kyselín

Káva

Robusta

Arabica

Zelená

7% – 10%

5,5% – 8%

Bezkofeinová

7% – 10%

5,5% – 8%

Pražená

3,9% – 4,6 %

1,2% – 2,3%

zelená káva chudnutie

 

Výhody zelenej kávy

 • Znižuje hladinu cukru v krvi (tlmí chuť do jedla).
 • Prevencia pred vznikom cukrovky.
 • Pomáha znižovať krvný tlak.
 • Reguluje vstrebávanie tukov.
 • Uľahčuje detoxikáciu organizmu.
 • Zlepšuje funkciu metabolizmu.
 • Pomáha proti celulitíde.
 • Zlepšuje činnosť pečene.
 • Vysoký obsah antioxidantov.

 

Schudnem s kávou?

Nebude to také jednoduché, ako sa o tom všade píše. Zelená káva nedokáže sama o sebe spaľovať tuky, umožňuje však potlačiť chuť do jedla, čo je pozitívny faktor pri redukcii hmotnosti. Na výrazné zrýchlenie metabolizmu pomocou zelenej kávy by ste museli užívať veľké množstvá tohto produktu, aby sa to prejavilo na vašej postave. Preto hlavný prínos zelenej kávy vidíme skôr v obsahu antioxidantov, ktoré napomáhajú v detoxikácii tela. Zelenú kávu odporúčame ako doplnok na vašej ceste za vysnívanou postavou.

Pri chudnutí pomocou zelenej kávy je dôležité upraviť aj svoje stravovacie návyky. Jesť by ste mali častejšie, ale dôležitá je najmä pravidelnosť a menšie porcie. Nezabudnite do svojho jedálneho lístka zaradiť aj ovocie a zeleninu, najlepšie čerstvú a nespracovanú. Naopak, mali by ste sa vyhnúť konzumáciám veľkého množstva mastných tukov (vo vyprážaných či fastfoodových jedlách) a jednoduchých cukrov (sladkosti a sladené nápoje).
Zelená káva je plná antioxidantov, preto vás môže udržať fit a v dobrej kondícii počas procesu chudnutia, pretože aj zbavovanie sa kilogramov predstavuje určitú zaťaž pre váš organizmus. Zároveň je dobré celý proces podporiť pohybom a prvé výsledky je tak možné badať už po niekoľkých týždňoch.
zelená káva tablety

 

Káva aj tablety

Možností, ako užívať zelenú kávu, je viac. Zelená káva existuje aj vo forme tabliet, Lepšou a možno aj príjemnejšou formou je zelená káva vo forme nápoja. Predávajú sa tiež zelené bôby, ktoré stačí zaliať vodou a nechať dostatočne dlho lúhovať.

Zelená diéta – tablety Green Coffee

Práve pod týmto menom sa skrýva diéta pozostávajúca z tabliet zelenej kávy. Medzi kvalitné kapsule patrí napríklad Green Coffee Bean Extract 6000 mg (Zelená káva 6000 mg). Predávajú sa vo väčších baleniach, ktoré vám vydržia na 4 mesiace chudnutia (250 tabliet). Tablety zelenej kávy užívate iba raz denne polhodinu pred jedlom (najlepšie obed, príp. raňajky) v množstve 1 – 2 kapsúl. Viac sa o tomto výrobku môžete dočítať v našej recenzii Zelená diéta – Green Coffee.

Zelená káva – nápoj

V prípade zalievanej kávy máte na výber rôzne kombinácie chutí a spracovania (mletá, celé zrná). Nám osobne najviac chutí variant so škoricou, no na výber máte aj príchute s vanilkou, kardamonom či kokosom. Káva, ktorú vidíte na obrázku, pochádza z Indie a stojí cca 6,50 Eur (50 gramov). Zelenú kávu odporúčame piť hlavne na raňajky, najlepšie 30 minút pred jedlom. Ak vám chuť kávy prekáža, môžete si ju osladiť medom (nepoužívajte cukor).

Ako správne pripraviť zelenú kávu?

zelená káva s ibištekomPríprava zelenej kávy sa takmer neodlišuje od prípravy tej klasickej. Pokiaľ si kúpite mletú zelenú kávu, stačí ju zaliať horúcou vodou (okolo 80 °C – vriaca voda by mohla zničiť dôležité antioxidanty). Vzniknutý nápoj svojou chuťou a vzhľadom viac pripomína zelený čaj a na povrchu nemá penu.
Pokiaľ sa rozhodnete pre nemletú variantu, zrnká musíte najskôr na pár hodín dať do misky so studenou vodou. Tento krok je dôležitý preto, aby zrnká zmäkli. Sú totiž oveľa tvrdšie než zrnká klasickej kávy, preto by mohli poškodiť váš mlynček. Nám zachutila zelená káva s ibištekom (obal na obrázku).

3 kroky k zelenej káve:

 1. Zrnká nemletej kávy ponorte do misky s vodou (2-3 hodiny). Pokiaľ máte mletú kávu, tento krok preskočte.
 2. Do šálky nasypte 2 čajové lyžičky zelenej kávy – na jeden nápoj potrebujete približne 7 g kávy.
 3. Zelenú kávu zalejte teplou vodou (80 °C) a nechajte vylúhovať cca 5 minút.

 

 

Pre koho nie je zelená káva vhodná?

Zelenej kávy by sa mali vyhnúť deti, tehotné a kojace ženy, prípadne alergici, ktorým by mohla spôsobiť problémy. Ak so zelenou kávou začínate, odporúčame vyskúšať na začiatok menšie množstvo. Problémy môže spôsobiť aj starším ľuďom. Popri pití zelenej kávy by ste nemali počas dňa zabúdať na dostatočný pitný režim (čistá voda).
 

 

 

Zelená káva
4.1 (82.61%) 23 votes

Pridaj komentár