Melónová diéta


Melónová diéta

Leto so sebou prináša jednu vynikajúcu plodinu vhodnú na celkovú detoxikáciu tela s možnosťou zhodiť pár prebytočných kíl. Nebudeme polemizovať či je melón zelenina alebo ovocie. Je to úplne jedno. Nás zaujímajú jeho účinky na naše telo a tie niesú len detoxikačné ale melón vám môže pomôcť chudnúť. Jednou z variant ako schudnúť pomocou melónu je 4 dňová melónová diéta.

 

Trochu z histórie

Pestovanie melónu siaha až do doby spred takmer 4000 rokov do Perzskej ríše. Melóny sa do Európy – Talianska doviezli z Ázie. Zmienky o pestovaní melónov v Európe sa objavili aj na kresbách v bájnych Pompejoch. Slovo melón pochádza z gréčtiny a znamená veľké jablko. Či sa melónová diéta alebo jej obmeny praktizovali aj v časoch starých kultúr nevieme, čo vieme je, že sa pestovanie melónov postupne rozšírilo do celého sveta. Dnes medzi najvýznamnejších producentov patrí Izrael, Cyprus, Taliansko, Grécko, Španielsko. Na Slovensku a v Čechách sa melóny pestovali hlavne pred rokom 1989 vo vinárskych oblastiach Moravy a južného Slovenska. Dnes sa už väčšinou dovážajú.

 

melón - melónová diéta

 

Zázračný melón

Melóny k nám prichádzajú hlavne v letných mesiacoch takže ich sezónu treba naplno využiť. Obsahujú približne 90% vody a ich kalorická hodnota je veľmi nízka cca od 15-30 kcal/100gramov. Melóny majú pomerne vysoký obsah vitamínu C, ďalej vitamíny skupiny B (najmä pyridoxín (B6) a niacín (B3)), vitamíny zo skupiny A ktoré sú dôležité pre náš zrak, antioxidant Lykopén, obsahujú kyselinu listovú, a minerálne látky najmä horčík, zinok, mangán, draslík, železo a tiež vápnik.

 

Vplyv na zdravie

Stručne v bodoch si teda povedzme aký vplyv má konzumácia melónov pre naše zdravie.

 

melón

 • stabilizujú pomer vody a soli v organizme
 • čistia krv, lymfu
 • vyplavujú močové kamene či piesok
 • čistia močové cesty
 • pôsobia pozitívne proti zápche
 • stimulujú krvný obeh
 • detoxikujú organizmus
 • regulujú vysoký krvný tlak
 • pôsobia preventívne pred vznikom rakoviny prostaty
 • čistia pleť
 • pomáhajú chudnúť

 

Neskutočné množstvo pozitívnych účinkov! Od detoxikácie organizmu cez chudnutie až po prevenciu rakoviny. Nás v tomto článku ale zaujíma chudnutie a melónová diéta. Poďme sa teda pozrieť bližšie na to, ako melónová diéta vyzerá v praxi.

 

Melónová diéta v praxi

Ak ste sa rozhodli skúsiť melónovú diétu a zároveň očistu organizmu, musíte vypočítať koľko melónu vám treba skonzumovať. Počítanie je jednoduché : svoju váhu vydelíte číslom 10. Takže ak vážite 70 kíl, potrebujete denne skonzumovať 7 kíl melónu. Týchto 7 kíl nezjete naraz ale rozdelíte si ich na 5-6 porcií, jednoducho tak, aby ste konzumovali melón po celý deň. Ak by vás predsa prepadol hlad, tak môžete k melónu konzumovať aj tmavý chlieb. Nič viac. Neodporúčame sa takto stravovať viacej ako 4- 5 dní!

 

Ďalšou z možností je o niečo menej náročná melónová diéta, ktorá so sebou okrem melónu kombinuje aj ovsené vločky, jogurt, rôzne ovocie, nízkotučné syry, kuracie alebo morčacie mäso, knäckebrot, hnedá ryža, pohánka a pod. Týchto zdravých surovín sa dá toho vytvoriť dosť na to aby ste tých pár dní diéty zvládli.

 

Po skončení diéty musíte pokračovať v ľahkom stravovacom režime, pretože by vám hrozil jojo efekt. Melónová diéta a chudnutie touto formou je opäť výraznejším zásahom do bežného fungovania organizmu. Preto odporúčame skôr druhú miernejšiu variantu melónovej diéty. Je možné, že melónová diéta v extrémnejšej podobe vám znechutí melóny na zbytok života a to by bola škoda.

 

Máte skúsenosti? Píšte do komentárov pod článkom svoj názor na melónovú diétu. Ďakujeme 🙂

Melónová diéta
3.9 (78.46%) 13 votes

Pridaj komentár