Funguje kokosový olej na chudnutie?


Funguje kokosový olej na chudnutie?

Populárny a obľúbený kokosový olej, ktorý sa stal hitom v oblasti zdravého životného štýlu a chudnutia, si našiel cestu už na tanier nejedného z nás. Kokosovému oleju sú prisudzované najrôznejšie účinky od zlepšenia stavu pleti a vlasov až po zoštíhlenie postavy. Avšak, naozaj ide o pravdu alebo len o mýty? Poďme sa bližšie pozrieť na to, či funguje kokosový olej na chudnutie.

 

Čo je kokosový olej?

Na pultoch predajní so zdravou výživou nájdete mnoho sklených fliaš s týmto bielym tukom, ktorý sa už pri slabom zahriatí mení na kvapalinu. Kokosový olej sa zaraďuje medzi superpotraviny, ide o produkty s vysokým obsahom vitamínov, minerálov, antioxidantov či iných telu prospešných látok. Olej z kokosových orechov sa sem radí najmä pre svoj vysoký podiel zdravých tukov.

Nie je totiž tuk ako tuk. Pre náš organizmus sú prospešnejšie rastlinné tuky oproti živočíšnym, pretože obsahujú vyšší podiel esenciálnych mastných kyselín, ktoré si organizmus nedokáže vytvoriť a musí ich prijať v potrave. Tieto látky poskytuje aj kokosový olej. Zároveň, podiel týchto prospešných tukov, ktoré nielen dodávajú výživu organizmus, ale niektoré majú aj protizápalové účinky, je daný tiež spôsobom spracovania. Na trhu sú dostupné extra panenské oleje lisované za studena s najvyšším podielom týchto látok a práve tieto kokosové oleje vám môžu pomôcť pri chudnutí. Rafinované druhy vzhľadom na spôsob výroby majú menej prospešných látok.

 

kokosový olej na chudnutie

 

Kde sa kokosový olej berie?

Je produktom kokosovej palmy alebo inak nazývanej kokosovník obyčajný. Táto plodina produkuje kokosové orechy (zhruba 50 každé rastlina) a dorastá až do výšky 30 metrov. Ide o spomínané tropické palmy, ktoré možno vidieť na plážach v exotike. Keďže palmy dobre znášajú vysoké teploty a mráz je pre ne škodlivý, vyskytujú sa v tropických pásmach blízko pláží a mora. Kokosový olej sa následne získa lisovaním z vnútorne vrstvy kokosového orecha. Samotný kokos sa môže využiť aj na výrobu vlákien, z ktorých pozostávajú niektoré druhy lán a iné výrobky.

 

Funkcia koksového oleja pri chudnutí

Funguje teda kokosový olej na chudnutie? Z pozitív, ktoré poskytuje kokosový olej pri chudnutí, je možné vyzdvihnúť najmä esenciálne kyseliny a antioxidanty, ktoré sú nevyhnutné pre správny metabolizmus a celkové zdravie organizmu. Zároveň v kokosovom oleji nájdete aj kyselinu laurovú podporujúcu imunitu a ďalšie protizápalové látky, ktoré vám môžu pomôcť pri nadúvaní, črevných ťažkostiach a navrátiť váš tráviaci systém do rovnováhy.

kokos - kokosový olej - chudnutieĎalším benefitom pravidelnej konzumácie kokosového oleja je aj fakt, že pomáha predchádzať návalom hladu. Kokosový tuk má vyššiu energetickú hodnotu než sacharidy, a tak vás po konzumácii zasýti na dlhšiu dobu. Okrem toho nevyvoláva výrazné zvýšenie hladiny inzulínu v krvi, a tak pomáha predchádzať návalom hladu, čo tiež oceníte pri chudnutí.

 

Je aj ľahšie stráviteľný než živočíšne tuky. Niektoré zdroje tvrdia, že pomáha aj urýchľovať spaľovanie tukov, čo však nemožno jednoznačne potvrdiť. Avšak, odbúrava sa z organizmu rýchlejšie než živočíšne tuky, ale samo o sebe to nejde. Hrá tu rolu úroveň metabolizmu, ale aj množstvo fyzickej aktivity a zloženie stravy.

Aj preto je funkcia kokosového oleja pri chudnutí pomerne malá a príjmom iba čistého tuku rozhodne neschudnete. Konzumovať tento olej sa určite vyplatí, pretože je teplotne stály a je možné na ňom aj variť. Je výbornou alternatívou živočíšnym tukom a odporúčajú ho aj ľudom so zvýšenou hladinou cholesterolu. Má príjemnú chuť a vôňu. Všetko však s mierou. Predsa len ide o čistý tuk s pomerne vysokou kalorickou hodnotu, preto by jeho denný príjem nemal presiahnuť viac než dve lyžice.

 

Ako schudnúť s kokosovým olejom?

Funkcia kokosového tuku na chudnutie je pre predovšetkým v dodávaním potrebných živín, antioxidantov a mastných kyselín organizmu. Avšak k samotnému spaľovaniu tukov nedôjde bez naštartovania metabolizmu aktívnym pohybom. Za stratou hmotnosti stojí z veľkej časti aj jedálniček. Konzumácia kokosového oleja neospravedlní mastné a vyprážané jedlá z fastfoodu či sladkosti. Zdravé jedlá bohaté na ovocie, zeleninu a vlákninu sú kľúčom strate hmotnosti, pričom si je potrebné strážiť aj denný kalorický príjem, aby nepresiahol výdaj a vaše telo tak aj skutočne spaľovalo tuky.

 

kokosový olej power

 

V čom všetko kokosový olej pomáha?

Okrem spomínaného zníženia pocitu hladu a vysokého obsahu mastných kyselín nájdete v kokosovom oleji aj vitamíny a minerálne látky. Konkrétne ide o draslík, horčík, vápnik, železo, zinok, fosfor. Mnohé z týchto minerálov sa uplatňujú v svaloch, šľachách a kostiach či nervovej sústave. Z vitamínov obsahuje najmä vitamín C a aj vitamíny skupiny B. Málo sú však zastúpené vitamíny B12 a B6, preto je dobré ich dopĺňať aj z iných zdrojov, najmä mäsa.

 

Aj vďaka týmto látkam kokosový olej funguje nielen ako doplnok na chudnutie, ale predovšetkým sa využíva ako kozmetický prípravok. Mnohí využívajú tento olej namiesto krémov na zvláčnenie pokožky a jej regeneráciu. Slúži aj na popáleniny od slnka, akné či na bielenie zubov. Takisto pomáha zjemniť vlasy a udržovať ich lesklé. K dispozícií sú aj masáže a pílingy s kokosovým olejom.

Účinky kokosového oleja sú preskúmané predovšetkým vo vzťahu k pokožke a jeho vonkajšej aplikácii na telo. Je výhodné využiť tento olej ako náhradu kozmetiky už len z toho dôvodov, že ide o prírodný produkt, ktorý neobsahuje žiadne prímesi, aditíva, konzervanty a ďalšie chemické látky škodlivé pre organizmus, ktoré sú prítomné mnohých kozmetických produktoch.

 

Kokosový olej v strave

Kokosový olej môžete využívať v studenej aj teplej kuchyni. Samozrejme, je dôležité si ustrážiť si mieru, ako sme spomínali vyššie. Kokosový olej vám však umožní zvýšiť pestrosť vášho jedálnička. Môžete ho použiť na varenie, pečenie, je výborný na palacinky či lievance, do koláčov, šalátov, prípadne v malom množstve ho môžete pridať do kávy a mlieka.

Inšpiráciou, ako využiť kokosový olej, sú, napríklad, aj chutné orechové guľky. Stačí, ak zmiešate hrnček orechov, pol hrnčeka strúhaného kokosu s rovnakým množstvom hrozienok a pridáte dve lyžice medu a kokosového oleja. Vytvorte guľky, ktoré stačí obaliť v zmesi strúhaného kokosu a škorice.

Kokosový olej sa dá použiť aj pri pečení mäsa, nemusíte sa báť, že jedlo zrazu získa sladkú či výrazne kokosovú chuť. Olej z kokosu ľahko zjemní aj polievku, preto je aj náhradou za smotanu v krémových pokrmoch. Aj takto môže zafungovať kokosový olej vo vašej stave, keď ho chcete využiť na chudnutie či obmenu vášho jedálnička.

 

polievka - kokosový olej

 

Zhrnutie

Kokosový olej bezpochyby patrí medzi potraviny s vysokým podielom prospešných látok pre organizmus a je vhodnou súčasťou zdravej výživy. Jeho funkcia na chudnutie je však diskutabilná, pretože stále ide o látku s vysokým podielom kalórií. Preto by ste sa mali pri jeho konzumácii riadiť rozumom. Náhrada živočíšnych tukov kokosovým olejom je skvelý krok, ale znova platí staré známe – menej je viac. Počas chudnutia nie je dobré prijímať zvýšené množstvo žiadnych tukov.

Zároveň by ste pre úspešné chudnutie mali dbať na svoju životosprávu a dopriať svojmu telu dostatok pohybu. Vhodné sú najmä aeróbne aktivity, pri ktorých dôjde k zvýšeniu vašej tepovej frekvencie a spáleniu kalórii. To všetko v kombináciu s racionálnou a vyváženou zdravou stravou pozostávajúcou z ovocia a zeleniny je kľúčom k skvelej postave. Nezabúdajte preto aj na dostatočný pitný režim. Odporúčame preto kokosový olej využiť najmä na vonkajšie použite, pretože neobsahuje škodlivé chemické látky.

Funguje kokosový olej na chudnutie?
1.3 (25.71%) 14 votes

Pridaj komentár