Prírodné spaľovače tukov 2


Prírodné spaľovače tukov

Tuk je nevyhnutnou podkožnou vrstvou, ktorá chráni telo pred stratou tepla a tým pomáha udržiavať stálu telesnú teplotu. Čo ale v prípade, že toho tuku máme akosi priveľa? Na tom, koľko tukových vankúšikov máme sa podieľa niekoľko faktorov vrátane genetiky, telesnej aktivity či obsahu jedálnička. A práve jedálničku a jeho skladbe sa dnes budeme venovať. Niektoré potraviny totiž dokážu pomôcť spaľovaniu a odbúravaniu tukov, či dokonca zabrániť ich ukladaniu. Predstavíme Vám prírodné spaľovače tukov.

 

Ovocie

Ovocie je skvelým prírodným zdrojom vitamínov a minerálov, podporuje imunitu, pomáha pri chudnutí a zlepšuje trávenie. No vedeli ste, že niektoré druhy ovocia pomáhajú spaľovať tuky?

 

 • Grapefruit

Toto citrusové ovocie obsahuje látku zvanú pektín, ktorá spôsobuje jeho horkastú chuť. Vedci zistili, že práve táto látka podporuje trávenie a vyrovnáva hladinu cukru v krvi. Stabilná hladina krvného cukru znižuje potrebu maškrtiť, čím je telo nútené si potrebnú energiu brať z tukových zásob.

 

prírodné spaľovače tukov - jablko

 • Jablko

Priemerné jablko obsahuje asi 30g pomaly stráviteľných sacharidov, ktoré sú skvelým zdrojom energie a obsahujú zdraviu prospešné antioxidanty. Okrem toho jablko obsahuje látky známe ako polyfenoly, ktoré, podľa vedcov, zvyšujú svalovú silu a zrýchľujú spaľovanie tukov, tým, že zvyšujú aktivitu génov, ktoré znižujú produkciu tuku a jeho ukladanie. V bežnom jablku ho nájdeme asi 200 mg.

 

 • Citrón

Citrónová šťava obsahuje pektínové vlákna, ktoré spoločne s kyselinou citrónovou pomáhajú spaľovať a zamedzovať nadmernému ukladaniu tuku. Ideálne je vytlačiť šťavu z jedného citróna do 2dcl vody a vypiť ráno nalačno. Variantou je tiež citrónový sirup, ktorý vďaka svojim odvodňujúcim účinkom sľubuje stratu až 1cm brušného tuku za mesiac.

 

Potrebujeme:

 • 125g chrenu
 • 4 citróny
 • 2cm čerstvého koreňa zázvoru
 • 3 polievkové lyžice medu
 • 3 polievkové lyžice škorice

 

Sirup vyrobíme nasledovne:

 1. Chren a zázvor zmixujeme na jemnú hmotu.
 2. Do zmesi vytlačíme citrónovú šťavu a dôkladne premiešame
 3. Nakoniec pridáme med a škoricu. Miešame dokým sa zo zmesi nevytvorí homogénny sirup.

 

Sirup uchovávame v chladničke a užívame jednu čajovú lyžičku denne, najlepšie pred jedlom alebo pred cvičením. Užívame tri týždne a následne si urobíme tri týždne pauzu a trojtýždennú kúru môžeme podľa potreby a chuti zopakovať.

 

prírodné spaľovače tuku - citrón

 

 • Ananás

Napriek tomu, že ananás obsahuje asi 90% vody, vďaka obsahu bromelaínu mierne odvodňuje, čím je vynikajúcim pomocníkom pri redukčných diétach. Okrem toho táto látka, obsiahnutá v ananáse, podporuje trávenie bielkovín, rozpúšťa krvné zrazeniny a, podľa vedcov, dokonca aj zhluky tukových buniek.

 

 • Avokádo

Napriek tomu, že o avokáde je známa jeho vysoká kalorická hodnota, je toto ovocie skvelým pomocníkom pri chudnutí a spaľovaní tuku. Avokádo totiž obsahuje mononenasýtené mastné kyseliny, ktoré sa spravidla neukladajú ako telesný tuk. 0krem toho v tomto zázračnom ovocí nájdeme látku s názvom manoheptulóza, ktorá otupuje uvoľňovanie inzulínu a zvyšuje vstrebávanie vápnika. Práve udržiavanie inzulínu na nízkej hranici je veľmi dôležité pre redukciu tukových zásob.

 

jogurt - spaľovač tuku

Mlieko a jogurty

Kedysi mlieko nesmelo chýbať na žiadnom stole, dnes sa názory, nielen odborníkov, na pitie mlieka výrazne líšia. Mliečne výrobky sú plné vápnika a ten je dobrý nielen na spevnenie kostí, ale napomáha aj spaľovaniu tukov. Vápnik reguluje hormón kalcitriol, ktorý je zodpovedný za tvorbu a odbúravanie tuku. Bielkoviny v mlieku obsiahnuté navyše podporujú spaľovanie tukov, znižujú pocit hladu a vyživujú namáhané svaly.

 

Poriadne si to okoreňte

Rôzne druhy korenia sú vynikajúcim pomocníkom pri dochucovaní jedál, no niektoré z nich priam zázračne spaľujú prebytočné tukové vankúšiky v našom tele. Ktoré tu sú?

 

 • Chili

Palive papričky obsahujú látku zvanú kapsaicín, ktorá podporuje spaľovanie tukov nielen počas športovej aktivity, ale dokonca aj v pokojovej fáze. Telo vďaka tejto látke zvyšuje telesnú teplotu, čím spaľuje viac kalórii. Štipľavá chuť, okrem toho, znižuje pocity hladu a naopak navodzuje pocit sýtosti.

 

 • Zázvor

Zázvor obsahuje širokú škálu éterických olejov, ktoré majú schopnosť prečisťovať organizmus a zrýchľovať metabolizmus. Okrem toho podporuje tvorbu slín a žalúdočných štiav, čím podporuje trávenie a potláča zápaly. V neposlednom rade je zázvor aj vynikajúcim pomocníkom pri liečbe a prevencii chrípkových a vírusových ochorení.

 

spaľovač tuku - zázvor

 

 • Škorica

Možno ste už počuli o tom, že škorica je výborným korením pre ľudí trpiacich cukrovkou. Je to najmä preto, že škorica má schopnosť štiepiť cukry, ktoré sú potom pre organizmus ľahšie stráviteľné. V skratke to potom znamená, že namiesto toho aby si telo zložitým procesom štiepilo zložené cukry na jednoduché, využíva už rozštiepené cukry ako rýchly zdroj energie a neukladá ich do tukových zásob. Škoricu si môžete pridávať do jogurtu, ovsenej kaše, na chleba či dokonca do kávy alebo čaju.

 

Čaje a bylinky

Nemáme na mysli tie čaje, ktoré nájdete v obchode pod označením „Čaj na chudnutie“, alebo „Spaľovač tukov“. Aj keď tie určite pomôžu, moja stará mama hovorí, že najlepšie a najúčinnejšie sú bylinky priamo natrhané na lúke či v záhrade, bez priemyselného spracovania.

 

zelený čaj - prírodný spaľovač tuku

 • Zelený a čierny čaj

Oba čaje sú vyrábané z listov rastliny Camellia sinensis, rozdiel je len v spracovaní a obsahu jednotlivých zložiek. Kvalitný sypaný zelený aj čierny čaj obsahuje vysoké percento látky zvanej epigallocatechin gallát (EGCG), ktorá podporuje štiepenie noradrenalínu. Práve noradrenalín udržuje metabolizmus v činnosti, takže čím viac noradrenalínu, tým rýchlejší metabolizmus a viac spálených tukov.

 

 • Fenikel

Fenikel podporuje látkovú výmenu, čím pomáha spaľovať tuky. Dodáva energiu a pomáha znižovať pocity hladu. Fenikel sa však neodporúča užívať dlhodobo a v extrémnych množstvách.

 

 • Púpava

Táto rastlinka je hotový zázrak. Využiť môžete všetky jej časti. Z hlavičiek urobíte skvelý med, v stonke nájdeme zase podiel vitamínov a minerálov. Koreň čistí krv, obličky a podporuje činnosť vnútorných orgánov. No a v neposlednom rade listy, tie sú vynikajúcim pomocníkom pri spaľovaní a zabraňovaní ukladaniu tukov. Jesť ich môžete samotné, pridať do šalátu či zaliať ako čaj.

 

Poznáte lepšie prírodné spaľovače tukov? Napíšte nám prosím do komentárov vaše postrehy a skúsenosti.

Prírodné spaľovače tukov
4.3 (85%) 4 votes


Pridaj komentár

2 myšlienky “Prírodné spaľovače tukov

 • Silvia

  Mooooc dakujem za inspirativne rady…
  Urcite vyskysam.
  Pustila som sa do chdnutia.
  Nikdy som nemala prob.s ukladanim tuku.
  No po 40 r.sa to akosi zacalo menit.
  Skvele rady.
  Este raz dakujem….
  Silvia BN 🙂