Mrkvová diéta


Mrkvová diéta

Potrebujete zhodiť pár nadbytočných kíl? Rýchlym spôsobom, ako dosiahnuť úbytok na váhe, je aj mrkvová diéta. Trvá iba niekoľko dní, preto ide o pomerne veľmi intenzívne chudnutie. Preskúmajte základy tejto expresnej diéty a zistite, ako vám môže pomôcť znížiť vašu váhu!

 

Mrkva

Ide o základ diéty. Každé jedlo, ktoré počas chudnutia skonzumujete, by malo obsahovať práve mrkvu. Na jej podobe nezáleží, môže byť surová, varená, pečená, mixovaná, strúhaná, pripravená na pare či v podobe štiav a džúsov. Možností, ako pripraviť túto zeleninu, je skutočne veľmi veľa. Aj vďaka tomu a krátkemu trvaniu diéty, ktoré predstavuje 3 až 5 dní, môžete vyskúšať mnoho rozličných druhov jedál bez ich opakovania. Zároveň je počas držania mrkvovej diéty možné schudnúť 2 až 5 kilogramov.

 

Pozitíva mrkvy

Možno sa pýtate, prečo práve mrkva? V čom je tak výnimočná oproti iným druhom zeleniny? Už od detstva počúvame, že mrkva je dobrá na zdravý zrak a nielen to! Pomáha aj znížiť hladinu cholesterolu, pomáha pri zápaloch kĺbov či zmierňuje migrénu. Vláknina obsiahnutá v mrkve zlepšuje trávenie, vylučovanie a pohyb tráveniny v črevách, preto môže uľaviť od zápchy či tráviacich ťažkostí.

Obsahuje veľké množstvo betakaroténu, z ktorého organizmus získava vitamín A. Navyše práve betakarotén chráni pred rakovinou žalúdka či ústnej dutiny. Zároveň posilňuje aj obranyschopnosť organizmu. V lete si vďaka betakaroténu môžete predĺžiť opálenie, pretože priaznivo ovplyvňuje pokožku. Okrem toho nájdete v mrkve aj množstvo iných vitamínov, minerálov a látok prospešných pre organizmus.

 

mrkva

 

2 druhy diéty

Mrkvová diéta sa delí na 2 formy podľa toho, ako veľmi chcete schudnúť, a do akej máte chuť obmedziť svoj normálny jedálničiek.

Intenzívna detoxikačná mrkvová diéta

Ide o prísnejšie formu mrkvovej diéty, ktorá spočíva iba v úplnej konzumácii mrkvy, v malej miere kombinovanej s citrusovým ovocím, prípadne inými druhmi koreňovej zeleniny. Táto diéta sa drží iba 3 dni, počas ktorých vaše telo prechádza intenzívnou detoxikáciou. Dôležité je počas tejto diéty prijímať dostatok tekutín, najmä čistej vody, ktorá pomôže organizmu zbaviť sa nadbytočných látok a toxínov.

Táto diéta sa nesmie držať viac ako spomínane 3 dni, pretože sa môžu objaviť vedľajšie účinky, ako bolesti brucha, závraty, nevoľnosť, zvracanie, slabosť a celková únava, prípadne nedostatok niektorých látok a živín z dlhodobej jednostrannej stravy.

 

 

Kombinovaná mrkvová diéta

celozrnné pečivoTento druh mrkvovej diéty predstavuje pomalšie chudnutie, avšak môžete ju držať až 5 dní, najmä preto, že popri mrkve si môžete do jedálneho lístka zaradiť aj iné potraviny. Ide napríklad o nízkotučné mliečne výrobky, celozrnné pečivo, biele chudé mäso, semená a nesolené a nepražené orechy. Samozrejme aj iné druhy zeleniny, prípadne ovocia. Tieto prídavné potraviny by však mali byť súčasťou iba hlavných jedál. Ak vás prepadne hlad medzi nimi, na olovrant a desiatu by ste si mali dopriať najmä čistú mrkvu.

 

Kombinovanú mrkvovú diétu môžete držať dlhšie a predstavuje pre organizmus menší šok. Zároveň výrazne znižuje riziko prípadného jojo efektu, ktorý často nastáva iba po jednostranných diétach. Avšak ani túto formu diéty nie je vhodné držať dlhšie, než je odporúčané, pretože tiež môže spôsobiť zdravotné komplikácie, napríklad únavu, vyčerpanosť, kŕče a bolesti brucha. Opäť nezabudnite počas chudnutia na dostatočný príjem tekutín, najmä vody a čistiacich čajov.

 

Nevýhody mrkvovej diéty

Pri oboch typoch mrkvovej diéty platí, že by sa nemali držať dlhšie, než je stanovený počet dní. Inak sa môžu objaviť viaceré nežiaduce účinky, napríklad bolesti brucha, hlavy či únava. Okrem toho telo môže pri radikálnom prechode na túto diétu zažiť mierny šok, preto je vhodné najskôr začať s miernejšou formou diéty. Ak nedosiahnete želané výsledky, doprajte svojmu telu niekoľko dní, prípadne týždňov pauzu a prejdite na intenzívnu detoxikačnú mrkvovú diétu.

Zároveň, ak budete prijímať mrkvu upravenú iba jedným spôsobom, môže sa vám stať, že sa jej skoro „objete“ a už vám nebude viac chutiť, preto dbajte na jej využite v rozmanitých jedlách.

 

Nevhodné potraviny počas mrkvovej diéty

závislosť na jedle - fast foodPokiaľ sa rozhodnete práve pre tento druh diéty, mali by ste mať na pamäti, že niektoré potraviny môžu vaše úsilie úplne sabotovať, pokiaľ ich budete počas chudnutia konzumovať. Ide najmä o alkohol, tučné jedlá, údeniny, všetky vyprážané pokrmy. Ďalej sa vyhnite sladkostiam, umelo spracovávaním potravinám či nadmernému sladeniu a príjmu cukru.

Po skončení diéty opäť pridávajte jednotlivé potraviny do svojho jedálneho lístka pomalšie, pretože by sa mohol dostaviť neželaný jojo efekt. Ak si želáte schudnúť ešte viac, nezabudnite na cvičenie. Už niekoľko desiatok minút intenzívne pohybovej aktivity počas dňa dokáže zintenzívniť chudnutie a proces spaľovania tukov, nehovoriac o pozitívnom povzbudení metabolizmu.

 

Jedálny lístok

Intenzívna detoxikačná mrkvová diéta

Raňajky: Deň začnite s porciou strúhanej mrkvy, nezabudnite ju pokvapkať troškou olivového oleja, aby sa všetky potrebné vitamíny vstrebali do organizmu. Dochutiť ju môžete aj pár kvapkami citróna. Smäd uhasí pohár mrkvovej šťavy.

Obed: Porcia varenej mrkvy (alebo upravenej na pare) dochutenej bylinkami. Na zvýraznenie chuti môžete pridať aj iné druhy koreňovej zeleniny, napríklad petržlen. Ak máte radi výraznejšie chute a pálivé jedlá, siahnite po čili alebo kurkumu na posypanie.

Večera: Šalát z mrkvy a zeleru. Na ozvláštnenie môžete použiť aj stonkový zeler a pripraviť si z neho spolu s mrkvou smoothie. Večer obmedzte príjem sacharidov (napríklad ovocia) a uprednostnite radšej zeleninu.

Desiata a olovrant či kedykoľvek, keď vás prepadne hlad, nezabudnite mať po ruke čerstvú mrkvu, či už strúhanú alebo celú. Ak by vás pocit hladu naďalej prenasledovať, pripravte si mrkvové smoothie s inou koreňovou zeleninou alebo pite čistú mrkvovú šťavu s citrónom.

 

Kombinovaná mrkvová diéta

Raňajky: Smoothie z mrkvy, jablka a ananásu s pár kvapkami citrónu. K tomu môžete pridať nízkotučný jogurt s celozrnnou žemľou.

Desiata: Strúhaná mrkva s celozrnnou hriankou.

Obed: Mrkvová polievka (recept nižšie). Druhý chod predstavuje dusená mrkva s hráškom a cícerom a plátkom grilovaného kuracieho mäsa s bylinkami, dbajte však na to, aby bolo pri príprave použité minimum oleja a tuku.

Olovrant: Strúhaná mrkva s ovsenými vločkami a orechmi. Na dochutenie môžete pridať aj hrsť nesladeného sušeného ovocia, prípadne čerstvého (napr. hruška, jablko, ananás…)

Večera: Pečená mrkva s cviklou a rovnako upravenými zemiakmi. Celé jedlo môžete dochutiť bylinkami, prípadne pridať kúsok tuniaka či inej ryby, pokiaľ stále pociťujete výrazný hlad. Neskôr večer si môžete dopriať ešte porciu čerstvej strúhanej mrkvy ako druhú večeru.

 

mrkvová diéta

 

Recepty

Mrkvová polievka

Ingrediencie:

  • 4 ks mrkvy
  • 1 ks cibule
  • 1 ks zemiakov
  • 1 lyžička mletého zázvoru
  • 3 lyžice olivového oleja
  • 1,5 l zeleninového vývaru
  • štipka soli, korenia
  • sušený rozmarín
  • dyňové semienka na dozdobenie

 

Postup:

  1. Pokrájajte cibuľu na jemno a v hrnci ju jemne opečte do mäkka na olivovom oleji. Pridajte nakrájaný zemiak, mrkvu, zázvor a zeleninový vývar. Všetko zároveň dochuťte.
  2. Polievku povarte 30 minút. Následne odstavte, nechajte mierne vychladnú a všetko rozmixujte ponorným mixérom.
  3. Polievku podávajte ozdobenú dyňovými semienkami. Dobrú chuť!

 

 

Mrkvová diéta
4.3 (85%) 4 votes

Pridaj komentár