Ako sa zbaviť závislosti na jedle?


Ako sa zbaviť závislosti na jedle?

Nie príliš známy, ale napriek tomu jeden z najčastejších problémov stravovania – závislosť na jedle. Bez potravy by sme neprežili, ale jej neuvážené a nevhodné konzumovanie môže narobiť viac škody, než si myslíme. Väčšinou sa začína nenápadne, napríklad formou „vyjedania“ chladničky neskoro večer alebo veľkou miskou pukancov pred televíznou obrazovkou. Prerásť však môže do trvalých stravovacích a psychických problémov, podobne ako iné druhy závislosti. Ako sa zbaviť závislosti na jedle? Zistite v nasledujúcom článku!

 

Závislosť na jedle

Ide o jednu z foriem závislosti. Pokiaľ sa človek nepokúsi proti nej bojovať a zbaviť sa závislosti na jedle, môže mať neskôr aj vážne psychické, ale aj fyzické následky ako nadváha či obezita. Zároveň môže narúšať vzťahy a spôsobovať až úzkostlivé stavy spojené s prejedaním sa.

Najčastejšie, podľa niektorých štúdií, trápi ľudí chuť na sladké (až 40 %), ďalej ide taktiež o slané pochúťky ako čipsy, krekry, pukance. Jedlá s vyšším podielom tuku či sacharidov totiž intenzívne dráždia chuťové poháriky aj príslušné centrá v mozgu, ktoré ich vnímajú a vylučujú hormóny šťastia.

Závislosť na jedle môže byť aj sabotérom chudnutia. Napríklad po týždňoch driny a odriekania, konečne kilá ubudnú a vy sa rozhodnete „odmeniť sa“ jedlom, ktoré ste počas diéty nemohli konzumovať, a to opäť spustí kolobeh závislosti a jojo efekt, preto je dôležité zbaviť sa závislosti na jedle a efektívne ju riešiť.

 

ako sa zbaviť závislosti na jedle

 

Príznaky závislosti na jedle

 • Neustále myšlienky, ktoré sa týkajú jedla, prípadne hmotnosti či diéty.
 • Konzumujete potraviny a najmä nezdravé sladkosti či slané pochúťky len preto, aby ste mali niečo v ústach, nie pre pocit hladu.
 • Tanier s jedlom vždy úplne vyprázdnite, aj keď už sa cítite sýto.
 • Pokiaľ dostanete na niečo chuť, neváhate utekať okamžite do obchodu bez ohľadu na počasie či hodinu.
 • V prípade stresových situácií, hnevu, úzkosti, nepríjemnej nálady či frustrácie je jedlo prvou vecou, po ktorej siahnete, aby ste sa upokojili.
 • Máte problém podeliť sa jedlom, ak už máte niečo rozdeliť, tak si sebe vždy nedelíte aspoň o kúsok väčšiu porciu.
 • Stravujete sa radšej osamote, než v spoločnosti.
 • Doma vám nikdy nechýbajú veľké zásoby sladkostí, chrumiek, čipsov či iného hotového občerstvenia.

 

 

Príčiny prejedania sa

Stres

žena - stres - prejedanie saIde o jednu z najčastejších príčin prejdania sa a jeho odstránenie alebo zredukovanie je hlavným zo spôsobov, ako sa zbaviť závislosti na jedle. Možno to nie je na prvý pohľad viditeľné, ale ako často ste siahli po náročnom dni po porcii čokolády, sladkostí alebo inom jedle? Nahneval vás niekto a jednoducho to „zajete“. Aj toto sú dôkazy toho, že najrôznejšie problémy môžu spôsobiť závislosť na jedle.

Ako sa zbaviť závislosti na jedle kvôli stresu? Reakcia človeka na vypäté situácie je veľmi individuálna, takisto aj forma relaxu je u každého iná. Preto sa nebráňte vyskúšať nové veci, zájsť na masáž, začať s novým koníčkom či športom. Skrátka efektívne využiť svoj čas, ktorý by ste inak venovali obavám či premýšľaniu o nepríjemných udalostiach. Upracte aj svoje tašky, kabelky, zásuvky stola či autá, v ktorých môže byť ukrytých mnoho sladkostí či maškŕt, ktoré vás len rozptyľujú a prehlbujú prejedanie sa.

 

Dôležité je, aby ste si uvedomili momenty, kedy ste pod stresom alebo vo zvýšenom napätí, a riadili sa vedy svojím rozumom. Radšej si doprajte porciu zeleniny, čaj či veľa čistej vody. Budete mať plnší žalúdok a pocit sýtosti, ktorý zmierni návaly prejedania sa, lebo nebudete pociťovať hlad. Takisto sa okamžite prísne nekarhajte za každý prehrešok, ale sústreďte sa na svoje úspechy v snahe zbaviť sa závislosti na jedle.

 

Nuda

Aj vy máte pocit, že si nedokážete nájsť činnosť, ktorá by vás zamestnala? Všetko sa vám zdá nudné a fádne, preto radšej zvolíte večer pred televíznou obrazovkou s miskou čipsov, pukancov či iných nezdravých maškŕt, ktoré pojedáte, až kým sa všetky neminú? Aj toto je jednou z príčin vzniku závislosti na jedle.

Ako sa zbaviť závislosti na jedle spôsobenej nudou? Najdôležitejšie si je uvedomiť, že sa nudíte skôr, než zasadne na gauč s poriadnou porciou jedla. Existuje veľké množstvo aktivít, ktoré môžete vyskúšať a nebudete pri nich cítiť neustále nutkanie si dať drobnú maškrtu. Vhodne sú predovšetkým športové aktivity a nemusia byť ani veľmi intenzívne. Prechádzka na čerstvom vzduchu, hodina jógy či iná aktivita v kolektíve vás dokonale zamestná na to, aby ste nehľadali po vreckách sladkosti a tyčinky.

 

Nesprávne stravovacie návyky

jedlo - jablkoMusíte celý deň byť v práci v strehu a plnom nasadení a nezostávam vám čas ani sa poriadne najesť? Po príchode domov však prázdny žalúdok zasýtite hneď dvojnásobným množstvom jedla, aby ste dobehli všetko, čo ste zameškali? Vďaka nárazovému príjmu potravy vaša hladina cukru rýchlo vystúpi hore a telo sa ju okamžite pokúša zraziť, a tak máte chuť jesť stále viac a viac až neviete prestať.

 

Riešením, ako sa zbaviť závislosti na jedle je predovšetkým si ustrážiť rovnomerný príjem jedla počas dňa. Ak nestíhate počas obednej prestávky zájsť do reštaurácie alebo iného stravovacieho zariadenia na obed, pripravte si jedlo už doma. Stačí plastový box, do ktorého uložíte všetko potrebné. Vďaka tomu si môžete dopriať stravu takmer kdekoľvek a kedykoľvek a ušetríte čas. Nezabudnite ani na dostatočný pitný režim počas dňa! Pokiaľ si pribalíte ešte aj porciu ovocia a zeleniny na desiatu a olovrant, máte vyhrané. Obmedzíte tým pocit hladu a budete sa cítiť sýto počas celého dňa a večer už nebudete mať chuť zjesť celú chladničku.

 

Nevhodné diéty

Márne sa pokúšate schudnúť, moríte sa hladom pri najrôznejších diétach a nakoniec od vyčerpania zjete všetko, čo vám príde pod ruku? Mali by ste si dať pozor, akú diétu držíte. Mnohé plány na chudnutie sú veľmi agresívne a telu trvá pomerne dlhý čas, než si na ne zvykne. Navyše po vysadení diéty nastáva mnohokrát jojo efekt, ktorý celé chudnutie sabotuje.

Najlepším riešením je sa vyhnúť jednostranným diétam a hladovkám. Úplné odopieranie jedla vyvolá v tele stresové reakcie, preto keď si konečne doprajete väčšie množstvo jedla, neviete zrazu prestať. Spôsobov, ako sa zbaviť závislosti na jedle, je hneď niekoľko. Pokiaľ nepotrebujete schudnúť, úplne sa vyhnite diétam a sústreďte sa na pravidelnú a výživnú stravu plnú zeleniny ovocia.

Tí, ktorí hľadajú spôsob, ako sa zbaviť nadbytočných kilogramov, si majú uvedomiť, že schudnutie a udržanie váhy tkvie v trvalej úprave jedálneho lístka. Žiadne nárazové diéty nie sú v tomto ohľade vhodné. Mali by ste, predovšetkým, vylúčiť zo svojho jedálnička všetky nezdravé jedlá rýchleho občerstvenia či sladkosti. Ich náhrada ovocím a zeleninou je skvelou voľbou, zároveň zvýšenie podielu strukovín a celozrnných výrobkov v potrave má tiež dôležité opodstatnenie nielen pre chudnutie, ale aj udržanie si zdravej životosprávy.

 

ako sa zbaviť závislosti na jedle - zdravá strava

 

Odvykanie od závislosti na jedle

Ako zbaviť závislosti na jedle? Prvý krokom si je priznať, že závislosťou trpíte. Až potom dokáže byť pomoc v podobe úpravy stravovacích návykov naozaj účinná a efektívna. Je dôležité si aj spomenúť, kedy závislosť vznikla a čo bolo jej prvým podnetom. Je to priveľa stresu? Negatívne myšlienky o svojej hmotnosti a tele? Strach a úzkosti? Pochopenie príčiny závislosti, ktorá je u každého iná, je opäť dôležitým krokom na ceste, ako sa zbaviť závislosti na jedle.

závislosť na jedle - fast foodAk vo svojom živote odstránite príčinu, ktorá vás postupne voviedla na cestu závislosti na jedle, budete lepšie ovládať a kontrolovať svoje vlastné telo aj chute na jedlo. Zároveň, ak sa do podobne situácie dostanete v budúcnosti, budete ju vedieť hneď identifikovať a zaujať správny postoj tak, aby ste sa neprejedali.

 

Ďalším krokom je odstránenie všetkých sladkých a slaných pochúťok z dosahu, ale najlepšie je vyhýbanie sa ich nakupovaniu. Namiesto toho zvýšte príjem zeleniny, ovocia a tekutín a v prípade, keď dostanete chuť niečo zjesť, ale nebudete pociťovať hlad, siahnite práve po nich.

Keď budete mať pocit, že svoje chute nezvládate, je dôležité rozptýliť sa. Nájdite si činnosť, ktorej sa budete venovať. Môže to byť šport, umenie, vychádzky v prírode, stretnutie s priateľmi, dobrá kniha alebo čokoľvek, čo odvedie vaše myšlienky od jedla a zamestná vás.

 

Typy, ako sa zbaviť závislosti na jedle

 • Naberajte si menšie porcie. Vhodné je aj použiť menšie taniere, a tak bude vyzerať, že toho pred sebou máte viac.
 • Za hladom sa niekedy skrýva smäd. Pokiaľ pocítite chuť si niečo dať, vyskúšajte sa najskôr napiť vody a napokon môžete zistiť, že sa vaše chute úplne rozplynuli.
 • Majte pri sebe slnečnicové či tekvicové semienka, ovocie a zeleninu, najmä v práci, keď budete potrebovať doplniť energiu medzi hlavnými jedlami.
 • Buďte spoločenskejší – vyhľadávajte rôzne akcie, stretávajte sa s priateľmi, najmä pri príležitostiach, kde nebude k dispozícií hromada očerstvenia. Ideálne sú spoločné výlety po pamiatkach, túry či iné aktivity.
 • Vzdelávajte sa v oblasti zdravej výživy. Keď zistíte, koľko škodlivých látok pre organizmus obsahujú niektoré nezdravé jedlá, sami si dvakrát rozmyslíte, či ich opäť vložíte do úst.
 • Nehabnite sa vyhľadať odbornú pomoc. Keď budete mať pocit, že vám vaša závislosť prerástla cez hlavu, vyhľadajte odborníka, ktorý vám môže účinne pomôcť oslobodiť sa od závislosti a dostať vaše stravovanie pod kontrolu.

 

Ako sa zbaviť závislosti na jedle?
4.8 (96.67%) 6 votes

Pridaj komentár