Fruktóza a glukózovo-fruktózový sirup


Fruktóza a glukózovo-fruktózový sirup

V rámci chudnutia a prechodu na zdravý spôsob stravovania je nutné čoraz viac sa zaoberať tým, čo sa nachádza v rôznych potravinárskych výrobkoch. Približne od 70-tych rokov minulého storočia je svetu známy glukózovo-fruktózový sirup známy aj pod skratkou HFCS – high fructose corn syrup. Tento sirup pochádza z Japonska no reálne sa v potravinárstve začal využívať až v USA. Hlavnou výhodou glukózovo-fruktózového sirupu bola, je a dlho zrejme ešte bude jeho cena, ktorá je dosť nízka na to, aby sa potravinári rozhodli používať túto látku ako sladilo takmer do všetkého.

 

Z čoho sa vyrába

Základom pre výrobu glukózovo-fruktózového sirupu sa stali obilniny a to v najväčšej miere kukurica. Kukurica či niektorá iná obilnina sa zomelie, pridajú sa enzýmy ktoré štiepia škrob a menia ho na fruktózu. Celý proces je jednoduchší a rýchlejší a preto aj efektívnejší a lacnejší ako pri výrobe repného či trstinového cukru. Výsledný produkt glukózovo-furktózový sirup je potom nielen lacnejší ale čo sa týka používania v potravinárstve aj menej náročný na manipuláciu ako klasický cukor. Práve tieto dva faktory vedú potravinárske korporácie k používaniu glukózovo-fruktózového sirupu čoraz viac.

 

Problém menom fruktóza

Napriek tomu že slovo fruktóza nevyvoláva v spoločnosti až také emócie ako slovo cukor, je podľa štúdií z Princetonskej univerzity fruktóza omnoho nebezpečnejšie pre naše zdravie než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Podla výskumov realizovaných na skupinách potkanov vedci dokázali, že užívanie fruktózy vedie k zvýšenému nárastu hmotnosti a to približne až o 50% ako u inej skupiny pokusných potkanov ktorím bol servírovaný klasický cukor. Okrem toho pri dlhodobých pokusoch boli na skupine ktorej bol podávaný glukózovo-fruktózový sirup pozorované symptómy ako vysoký krvný tlak, nízka hladina HDL cholesterolu, diabetes, obezita či nárast viscelárneho tuku.

 

fruktóza deti glukózovo-fruktózový sirup

 

Ako vplýva fruktóza na nárast hmotnosti?

Keďže sme web ktorý sa zaoberá zdravou výživou a chudnutím vzniká otázka ako vlastne fruktóza spôsobí nárast hmotnosti. V prvom rade treba povedať, že fruktóza sa v organizme veľmi ľahko a rýchlo mení na tuk. Tou horškou správou je, že sa mení na viscelárny tuk ktorý je špecifický tým, že sa ukladá medzi orgánmi. Frutkóza tiež metabolizuje v pečeni a vysoké dávky frutkózy pôsobia na pečeň rovnako zničujúco ako alkohol či iné toxíny. V neposlednom rade treba spomenúť, že fruktóza na rozdiel od glukózy, menej stimuluje tie časti v mozgu ktoré zodpovedajú za pocit sýtosti. To samozrejme vedie k zvýšenej konzumácií potravín a tým aj náraste hmotnosti.

 

Odborníci však fruktóze prikladajú aj podiel viny na zvýšenej kyseline močovej v organizme a tým priamo na vznik dny či vysokého krvného tlaku. Podľa výskumov vedie tiež užívanie fruktózy k stukovateniu pečene.

 

 

 

Kde všade

fruktóza výrobok glukózovo-fruktózový sirupGlukózovo-fruktózový sirup sa nachádza takmer všade a neobchádza ani takpovediac zdravé potraviny. Jogurty či musli tyčinky a pod. Stačí pozorne čítať na obaloch vašich obľúbených potravín a určito ho veľmi rýchlo nájdete. Najčastejšie však nájdete tento sirup v obsahoch balených sladených vôd. Môžeme povedať, že jeho konzumácií sa takmer už nevyhnete. Až budete čítať obaly rôznych potravinárskych výrobkov dajte pozor aj na to, na ktorej pozícií sa glukózovo-fruktózový sirup nachádza.

 

Ak je na popredných miestach jeho obsah v danej potravine je vysoký. Zo sekretára som vytiahol nejakú sladkosť odloženú pre prípadnú návštevu a zloženie aj tento výrobok usvedčilo z obsahu glukózovo-fruktózového sirupu. Na zadnej strane etikety – zložení si môžete všimnúť, že sirup sa nachádza na prvom mieste. Má teda výrazný podiel na zložení tohto výrobku.

 

 

 výrobku glukózovo-fruktózový sirup

 

 

Ovocie a fruktóza

Ovocie prirodzene obsahuje tiež fruktózu. Neznamená to, že by ste mali ovocie vynechať z vášho jedálnička. Pravidlo – všetkého s mierou, platí aj pri konzumácií ovocia. Pre zaujímavosť uvádzam niekoľko druhov ovocia a ich podiel fruktózy v gramoch na priemerný kus ovocia :

Hruška 11,8 g
Jablko 9,5g
Pomaranč 6,1g
Broskyňa 5,9g
Kiwi 3,4g
Marhuľa 1,3g
Citrón 0,6g

 

fruktóza ovocie glukózovo-fruktózový sirup

Záver

Čo sa týka konzumácie glukózovo-fruktózového sirupu a teda výrobkov v ktorých je tento sirup obsiahnutý, sa názory odborníkov rôznia. Ak sa snažíte schudnúť, mali by ste si na cukor prípadne aj fruktózu dávať určite pozor. Pokiaľ chudnete alebo chcete schudnúť vzdajte sa sladených vôd. V posledných rokoch v našej krajine vzrástla konzumácia ochutených sladených vôd v ktorých sa často cukor alebo sirup nachádza. Tu vidím hlavný pôvod obezity aj u detí či maloletých. Dnes je pomerne bežné, že deti počas dňa pijú rôzne sladené nápoje s vysokým obsahom cukru. To nepovažujem za dobré!

 

Ďalšou stránku ktorú treba spomenúť, sú potraviny ktoré sa tvária ako zdravé a pritom obsahujú hodne glukózovo-fruktózvého sirupu či klasického cukru. Jedná sa hlavne o rôzne musli tyčinky či raňajkové cereálie. Ak sa dá, nahradte tieto potraviny ich zdravšou verziou (čítajte obaly potravín). Dôležité je hlavne u detí vytvoriť zdravé stravovacie návyky ktoré si udržia do dospelosti.

 

Fruktóza a glukózovo-fruktózový sirup
5 (99.04%) 167 votes

Pridaj komentár