90 dňová diéta


90 dňová diéta

Na internete, v televízii, v mobile či notebooku, všade okolo obklopujú vyretušované telá modeliek, bez jedinej chybičky. Ale povedzme si pravdu koľko z nás sa môže pochváliť takouto krásnou postavou bez pneumatiky na bruchu či širokých stehien? Koľkí z nás by nechceli schudnúť aspoň nejaké to kilo do plaviek, plesových šiat či obleku? Dovoľte teda aby som vám ponúkla ako riešenie 90 dňovú diétu.

Prieskumy dokázali, že metabolizmus prebieha v troch cykloch. Prvý cyklus je čistiaci. Trvá od 4 hodiny ráno do 12 hodiny napoludnie. V tomto čase jedzte ľahké potraviny, najmä ovocie, a pite čo najviac vody alebo nesladených bylinkových čajov. Druhý tráviaci cyklus sa nazýva prijímací a trvá od 12tej do 20tej hodiny, kedy jeme najväčšiu časť jedla z celého dňa. Tretím cyklom je tzv. tráviaci a trvá od 20tej hodiny večer do 4tej hodiny ráno. V tomto čase nič nejedzte aby vaše telo mohlo všetku prijatú potravu čo najlepšie stráviť. Pred spánkom je ideálny zelený čaj, ktorý pomáha urýchľovať spaľovanie tukov a navyše zlepšuje spánok.


Tabletky na chudnutie - TABUĽKA POROVNANIE

Počas diéty dodržiavajte časové rozostupy medzi jednotlivými jedlami (aspoň 3 hodiny), ak by ste boli medzi hlavnými jedlami hladní, dajte si kúsok čerstvého ovocia lebo zeleniny. 90 dňová diéta 1

Ľudské telo je tvorené asi zo 70% vody, preto aj každá bunka na svoju existenciu potrebuje dostatok vody. Najlepšie sú nesýtené minerálky, čistá voda, bylinkové či ovocné čaje.

Nedostatočný príjem vody môže viesť k prejedaniu, lebo pocit hladu môže byť spôsobený dehydratáciou. Preto ak máte pocit hladu, je možné, že váš organizmus len potrebuje vodu. Tá totiž zvyšuje energetické výdaje organizmu až o 30 percent a ovplyvňuje nervový systém, ktorý podnecuje metabolické pochody. Proces zvyšovania energetického výdaja začína desať minút po konzumácii tekutiny a maxima dosahuje po 30 až 40 minútach. Odborníci tvrdia, že energetický výdaj bude vyšší po vypití studeného nápoja, pretože, telo musí vynaložiť ďalšiu energiu na jeho zohriatie. Okrem toho, voda zaplní náš žalúdok a v konečnom dôsledku zjeme menej.

90 dňová diéta v praxi

Postup tejto diéty je veľmi jednoduchý. Ako už názov napovedá trvá 90 dní, teda tri mesiace. To koľko počas nej schudnete závisí od rôznych faktorov, no s pevnou vôľou a pozitívnym prístupom, určite nebudete sklamaný. Po deväťdesiatich dňoch sa potom hrdo pozriete do zrkadla a poviete si: „Zvládol som to“. Diéta sa skladá zo štvordenných cyklov, ktoré sa postupne striedajú a každý 29. deň je vodný alebo čistiaci, teda sa počas neho pije len čistá voda. Ráno vždy začíname pohárom vody a raňajkami vo forme ovocia.

90 dňová diéta 2

Bielkovinový deň

Prvý deň celej diéty je bielkovinový. V tento deň jeme hlavne mäso, najlepšie hydinu a rôzne druhy rýb. Aby vám mäso počas celej 90 dňovej diéty chutilo pohrajte sa s prípravou, jeden deň si pripravte pečené mäso, iný zase dusené či grilované. Na dochutenie používajte bylinky, no šetrite so soľou, ktorá v tele zbytočne zadržuje vodu. Ako prílohu k mäsu voľte rôzne druhy zeleniny pripravenú dusením alebo pečením.

V tento deň tiež môžete prijímať mliečne výrobky ako jogurt, tvaroh, syr či rôzne pudingy. Pozor však, keďže držíme diétu, všetko čo počas nej jeme by nemalo obsahovať cukor, ten prijímame ráno vo forme ovocia. Ďalej si môžete pripraviť varené či pečené vajíčka. Často krát sa hovorí, že práve bielkovinový deň je základom celej 90 dňovej diéty. Je to hlavne preto, že bielkoviny sú základom svalovej hmoty, ktorú chceme zachovať alebo zväčšiť. Nehovoriac o tom, že svaly spotrebujú viacej energie ako tuk, takže čím viac svalov, tým viac energie vaše telo spotrebuje.

90 dňová diéta 3

Váš jedálniček počas tohto dňa by mohol vyzerať napríklad takto:

Raňajky: 2 pomaranče

Obed: Kuracie prsia s dusenou zeleninou

Večera: Pečený pstruh s čerstvým šalátom

Alebo tiež takto:

Raňajky: banán

Obed: čerstvá zelenina podľa chuti zmiešaná s bielym jogurtom

Večera: puding bez cukru

Škrobový deň

Ako druhý nasleduje deň škrobový. V tento deň preferujeme hnedú ryžu, zemiaky, všetky druhy strukovín, cícer, ale aj sóju. Dnes je tiež povolený jeden kus celozrnného pečiva na obed. Opäť podobne ako pri bielkovinovom dni sa snažte o čo najpestrejší jedálniček, čo sa týka prípravy pokrmov, aby vám škrobový deň chutil aj po 30 dňoch diéty. Škrob pôsobí ako nerozpustná vláknina, ktorá ho aj z veľkej časti tvorí. Predlžuje nám pocit sýtosti a znižuje glykemický index potravín. Tým bude hladina glykémie, teda krvného cukru, vyrovnanejšia a nám nehrozia záchvaty hladu vyvolané jej prudkým vzostupom a následným rýchlym poklesom.

90 dňová diéta 4

Jeden deň by mohol vyzerať napríklad takto:

Raňajky: 2 broskyne

Obed: dusená ryža s tofu

Večera: varené zemiaky so zeleninou

Uhľohydrátový deň

V poradí tretí deň, uhľohydrátový, je v znamení cestovín alebo jedla z celozrnnej múky, pohánky či pšenice. Na večeru si môžete dopriať sladkosť, napríklad zmrzlinu, horkú čokoládu alebo zákusok. Sacharidy sú dôležitým palivom pre náš mozog a svaly, preto je aj tento deň v našej diéte veľmi dôležitý.

90 dňová diéta kniha

Príklad jedálnička sacharidového dňa je takýto:

Raňajky: 2 jablká

Obed: cestoviny s čerstvou alebo dusenou zeleninou

Večera: palacinka
Iný deň by mohol vyzerať takto:

Raňajky: hrozno

Obed: zeleninová pizza z celozrnnej múky

Večera: dva kopčeky zmrzliny a kúsok celozrnného pečiva

90 dňová diéta - KNIHA

Vitamínový deň

Počas štvrtého vitamínového dňa prijímame vitamíny vo forme čerstvého ovocia a zeleniny, ktoré ľubovoľne miešame, mixujeme, sušíme, varíme či pečieme. V tento deň si tiež môžete dať oriešky, mandle a všetky druhy semien. Vitamíny sa podieľajú na správnom metabolizme bielkovín, cukrov aj tukov. Pri nedostatku sa môžu objavovať poruchy funkcii jednotlivých orgánov alebo celého organizmu. Preto je aj počas našej 90 dňovej diéty dôležité prijímať jednotlivé vitamíny v dostatočnom množstve.

90 dňová diéta 6

A zase ponúkame príklad jedného vitamínového dňa:

Raňajky: 2 hrušky

Obed: jablkové pyré s orieškami

Večera: banán

Diéta je pre telo veľmi ťažkým a šokujúcim obdobím, pretože zrazu, bez akejkoľvek prípravy dostáva menej potravy, živín a energie. Musí sa naučiť viac čerpať zo svojich tukových zásob, no kým sa tak stane budete sa celkom určite cítiť oveľa viac unavení, bez energie a nálady na čokoľvek. Po čase ale tieto pocity zmiznú, telo si zvykne, bude spaľovať tukové zásoby z brucha, zadku či stehien a vy sa budete cítiť možno trošku hladný, ale plný energie.

Drastické diéty spravidla fungujú na tom, že obsahujú málo živín, no tento fakt vedie zväčša k tomu, že telo sa snaží živiny vo forme bielkovín čerpať zo svalov a nie z tukov. Keď ale aj počas diéty telu dodáme dostatočné množstvo minerálov, vitamínov a bielkovín, bude čerpať energiu z prebytočných tukových zásob. Tým sa zmenší riziko toho, že po skončení dostanete vlčí hlad. Tiež je dôležité po 90tich dňoch začínať s normálnym“ stravovaním postupne a niektoré zo zvykov diéty si zachovať ešte niekoľko týždňov po jej skončení.

Náš tip - 5 dňová Express diéta
Schudnúť za 5 dní? Na princípe ketózy funguje aj 5 dňová Express diéta ktorá ponúka kompletný stravovací režim na 5 dní pomocou ktorého veľmi ľahko dosiahnete stav ketózy a spaľovania tukov.

Samozrejmosťou je pohyb, bez ktorého pôjde chudnutie len veľmi ťažko. Miesto výťahu zvoľte radšej schody, jeden deň do týždňa vymeňte autobus za chôdzu alebo si večer pri sledovaní svojho obľúbeného seriálu dajte pár brušákov či drepov. Aj takýmito maličkosťami sa dá začať, dôležité je aby to pre vás bola zábava a aby ste vo svojej aktivite vytrvali. Máte radi hory? Choďte na túru. Alebo radi plávate? Kúpte si permanentku a plávajte aspoň raz týždenne. Nedovoľte aby diéta bola vašim nepriateľom, naopak urobte si z nej svoju najlepšiu kamarátku, tešte sa z každého zhodeného kila, dávajte si reálne ciele a vždy po ich splnení si doprajte malý darček, ktorý ste si už dávno priali.

Ak je 90 dňová diéta vašou obľúbenou a zhodili ste s ňou už nejaké to kilo, napíšte nám prosím vaše skúsenosti a recenzie do komentárov. Za všetky vaše postrehy vopred ďakujeme.

90 dňová diéta
3.9 (77.69%) 26 votes

Pridaj komentár