Alkohol a chudnutie


Alkohol a chudnutie

Alkoholu sa počas nášho života takmer nevyhneme, a to platí aj o dobe, keď sa mnohí z nás snažia schudnúť. Vo všeobecnosti je známe, že alkohol a chudnutie nejdú príliš dokopy. Pivo, víno či tvrdšie alkoholické nápoje sú zdrojom kalórií, ktoré si je potrebné počas chudnutia strážiť. Je však možné si dopriať aspoň pohárik počas diéty? Aký má presne alkohol účinok na organizmus pri chudnutí? Nájdite odpovede aj na tieto otázky spolu s nami!

 

„Prázdne“ kalórie alkoholu

Alkohol nie je voda, obsahuje kalórie, tak ako potraviny. Dokonca pri niektorých druhoch likérov (napríklad vaječný) má v sebe aj dávku tukov a sacharidov. Hoci sa kalóriám alkoholu hovorí „prázdne“, čiže nepodporujú tak priberanie ako energia z jedla, stále predstavujú pre náš organizmus záťaž.
Hlavným dôvodom, prečo alkohol prispieva k zvyšovaniu hmotnosti je fakt, že znásobuje chuť do jedla. Má výrazný vplyv aj na metabolizmus. Samozrejme, jeden pohár vína ešte nenaruší metabolické funkcie organizmu, ale pravidelná konzumácia alkoholu prispieva vyvolávaniu pocitov hladu, a to bez ohľadu na dennú či nočnú hodinu.

 

Alkohol a chudnutie

 

Pitie pre zdravie?

víno alkohol chudnutiePopularizátori alkoholu odkazujú aj na to, že alkohol, najmä pivo a víno, obsahuje prospešné látky pre organizmus. Je tomu naozaj tak, ale v týchto nápojoch sa vyskytujú naozaj v minimálnych množstvách a v kombinácii s negatívny účinkom alkoholu je ich celkové pôsobenie na organizmus zanedbateľné.

Najlepšie je počas chudnutia obmedziť alkohol úplne. Pokiaľ je to nevyhnutné, nemal by denný príjem alkoholu presiahnuť 20 gramov u ženy a 30 gramov u muža. Ale pozor, už tieto hodnoty môžu pri pravidelnej konzumácii narušiť metabolizmus a sabotovať chudnutie.
Mali by ste sa preto vyhnúť nápojom s vysokým podielom alkoholu. Vhodné sú kvalitné suché odrody vín s nízkym obsahom cukru. Avšak pre úspešné chudnutie by ste mali dávku znížiť na 1 dl, maximálne 1,5 dl denne. Dôležité je aj nepiť pravidelne, pretože telo si vytvorí návyk, ktorého sa je veľmi ťažké zbaviť, a vtedy je už možné hovoriť o alkoholizme.

 

Nejde iba o alkohol

Alkoholické nápoje sa vo väčšine prípadov neskladajú iba z vody a alkoholu. Čím sú miešané drinky a nápoje zložitejšie a komplikovanejšie, tým viac prísad obsahujú. Okrem tradične pridávaného cukru, to môžu byť aj tuky či bielkoviny. Avšak zdraviu škodlivejšie sú rôzne aditíva, čiže prídavné látky, ktoré slúžia, napríklad ako farbivá, konzervanty, stabilizátory či podobne. Radia sa sem siričitany a iné látky.
Na druhú stranu, v malom množstve sa v alkohole vyskytujú pozitívne pôsobiace látky ako triesloviny či antioxidanty (v červenom víne najmä) a vitamíny skupiny B (pivo) avšak v minimálnych koncentráciách.

 

Alkohol, chudnutie a kalórie

Každý alkoholický nápoj obsahuje isté kalórie. Už len čistý alkohol, ktorý je základnou zložkou každého drinku, v sebe skrýva na 100 gramov700 kalórií (2900 kJ). Ide skutočne o vysoké číslo. Ako je však známe, alkohol sa zriedkakedy vyskytuje nedochutený cukrom či inými látkami, ktoré majú svoje vlastné kalórie. Platí, že čím je zloženie výrobku dlhšie, tým viac takýchto látok obsahuje.

Aj nápoje s nižším podielom alkoholu obsahujú vysoké množstvo kalórií. Napríklad pivo má nielen vysoký glykemický index, ale polliter čapovanej desiatky ma 185 kalórií (780 kJ) a tmavé pivoešte vyššiu hodnotu energie, ktorá sa pohybuje na úrovni až 230 kalórií (960 kJ). Ak však neostane iba pri jedno pive, počet kalórií stúpa. A tak jedno posedenie pri tomto nápoji môže vyjsť aj na 400 až 500 kalórií (1700-2000 kJ). To už nie je vôbec zanedbateľné číslo, pretože u mužov predstavuje 20 až 30 % denného energetického príjmu a u žien ešte viac. Treba však brať do úvahy, že pri chudnutí sa snažíme obmedziť denný príjme kalórií, a tak toto číslo môže ešte stúpať.
Predstavme si preto niektoré alkoholické nápoje a množstvo kalórií, ktoré v sebe skrývajú:

 

Kalorická tabuľka – alkohol

Druh nápoja

kcal

kJ

Vodka (50 ml)

110

463

Becherovka (50 ml)

143

600

Fernet (50 ml)

107

450

Gin (50 ml)

95

400

Malibu (50 ml)

956

4000

Slivovica (50 ml)

110

460

Vaječný koňak (50 ml)

142

595

Rum (50 ml)

120

500

Whiskey (50 ml)

113

472

Burčiak (250 ml)

249

1042

Grog (250 ml)

308

1290

Pilsner Urquell (0,5 l)

209

875

Tmavé pivo 12° (0,5 l)

226

945

Varené víno (200 ml)

210

879

Červené víno priemer (200 ml)

131

548

Biele víno priemer (200 ml)

108

452

 

Pokiaľ sa rozhodnete pre miešaný drink, mali by ste si tiež overiť, koľko cukru či likéru obsahuje. Napríklad Mojito znamená 0,4 dcl tvrdého alkoholu (10 g alkoholu má cca 70 kcal/290 kJ) plus 15 g cukru (60 kcal/250 kJ). Spolu je to 130 kcal (540 kJ). Obľúbený vianočný vaječný likér v sebe skrýva na 200 ml približne 30 gramov cukru, čo je takmer osem čajových lyžičiek. Ale aj 3 gramy tuku a 5 gramov bielkovín. A pollitra piva ponúka až takmer 20 gramov cukru.

 

pivo - alkohol - chudnutie

 

Ak si pripijete?

Pokiaľ viete, že sa konzumácii alkoholu nevyhnete, prispôsobte tomu jeho druh, tak ako sme spomínali vyššie, ale aj celkové zloženie stravy počas dňa. Pitie alkoholu totiž spôsobuje nielen pocity hladu, ale aj brzdí spaľovanie kalórií z potravín a jedál, ktoré sa tak ľahšie uložia v organizme v podobe tukov. Z toho dôvodu v deň, keď budete piť alkohol, stavte na nízkokalorické potraviny.
Takisto si je dobré ustrážiť príjem sacharidov, pretože alkohol je ich naozaj plný (na rozdiel od ostatných živín). Množstvo sacharidov by sa malo udržať na 1,5g/1 kg váhy človeka. Vhodné je konzumovať najmä zeleninu a vyhnúť sa živočíšnym produktom.

 

Čomu alkohol škodí?

Ako sme už písali, alkohol rozhodne nepodporuje chudnutie a je sa mu najlepšie počas tohto obdobia úplne vyhnúť. Aj kvôli tomu, že napomáha ukladaniu kalórií tiež tým, že počas konzumácie alkoholu často nezostane len pri ňom. Oriešky, čipsy či iné kalorické drobnosti sú tradičnou súčasťou posedení pri poháriku. Pre organizmus je však alkohol toxický, preto sa ho snaží odbúrať ako prvý a kalórie z jedla tak nemá čas spáliť a jednoducho sa uložia do tukových zásob.
Okrem toho vznikajú rôzne škodlivé medziprodukty spôsobujúce „opicu“ (napríklad acetaldehyd). Dochádza tiež k poškodzovaniu pečene a únave pankreasu, ktorý pri dlhodobom pití môže zlyhať a zvyšuje sa riziko jeho rakoviny. Negatívne alkohol vplýva tiež na srdce, spôsobuje dehydratáciu a prekyslenie organizmu či mnoho ďalších.

 

Záver

Pokiaľ ste sa rozhodli schudnúť, je najlepšie alkohol úplne vynechať nielen kvôli zbytočným kalóriám, ale aj ďalším zdravotným rizikám. To isté platí aj mimo obdobia vašej diéty. Ak je to nevyhnutné, stavte na nízkokalorické a kvalitné nápoje, najlepšie víno a choďte na všetko striedmo. Platí totiž jednoduché pravidlo – čím menej toho vypijete, tým lepšie.

Alkohol a chudnutie
5 (100%) 1 vote

Pridaj komentár