Chia semienka


Chia semienka

Zdravý životný štýl je v poslednej dobe čoraz viac populárnejší aj v našich končinách. Pravdou je, že sa čoraz viac ľudí pozerá na svoj život a uvedomujú si, že žiť zdravšie znamená žiť šťastnejšie. Zdravie so šťastím úzko súvisí. A tak mnohí z nás hľadajú spôsoby ako sa cítiť zdravšie a byť zdravší. V tomto článku vám chceme predstaviť Chia semienka. Ak ste o nich ešte nepočuli, tak zbystrite. Tento článok vám poodhalí Chia semienka tiež ich možný vplyv na chudnutie.

 

Čo sú Chia semienka?

Chia semienka sa získavajú z rastliny Šalvia Hispánska a pochádzajú z Mexika. Prvé zmienky o ich pestovaní sa našli až z dôb starých Aztékov keď 2600 rokov pred naším letopočtom tvorili hlavné zložky jedál u Aztékov a Mayov. Názov Chia preto pochádza pravdepodobne od týchto kultúr. Chia semienka boli v týchto kultúrach také vzácne že ich považovali za vzácnejšie než zlato. Používali ako liečivo, jedlo, posvätná bylina či dokonca platidlo. Chia mala široký záber použitia, vyrábal sa z nej olej na prípravu farieb, múka z Chia bola dlhodobo skladovateľná. Spolu s kukuricou patrila medzi hlavné zložky potravy.

 

Chia je malá rastlina dosahujúca výšky 1 meter, je mrazu odolná a nenáročná, má biele alebo fialové kvety. Samotné Chia semienka sú zafarbené na bielo alebo čierno. Sú o niečo menšie než ľanové semienka a dosť sa im podobajú. Majú neutrálnu, jemne orechovú príchuť. Chia je jedna z najviac stráviteľných rastlinných bielkovín. Po invázií Španielov do Južnej Ameriky a následným zánikom starých kmeňových civilizácií stratili Chia semienka svoje postavenie a takmer sa plodina prestala pestovať. Zázrakom však prežila v izolovaných horských oblastiach Guatemaly a Mexika kde ju domorodé obyvateľstvo ešte stále pestovalo pôvodnými metódami prevzatými od svojich predkov.

 

chia semienka

 

Ako sa Chia semienka dostali na svetlo sveta

Písal sa rok 1993 a na 100 míľovom preteku Leadville Trail v americkom meste Colorado vyhral 55 ročný Victoriano Churro z kmneňa Tarahumara. Tento muž bežal svoj 100 míľový beh v pôvodnej obuvi ako používajú domorodci z jeho kmeňa, bez tréningu. Svojich súperov, často o polovicu mladších, s ľahkosťou predbehol a celý pretek vyhral s hodinovým náskokom! Možno by na tom nebolo nič až také čudné no svoj výkon po čase opäť zopakoval. Zvesť o je ho výkone sa dostala až tak ďaleko, že sa Victoriano a jeho život stal objektom pozorovania. Zistilo sa, že Victoriano pravidelne každý deň konzumoval Chia semienka.

Toľko teda príbeh v ktorom hlavnú úlohu hrajú Chia semienka. To ostatné si už dokážete predstaviť aj sami. Dnes sú Chia semienka čoraz viac populárnejšie a hojne sa k nám dovážajú. Poďme sa ale pozrieť na všetky pozitívne účinky ktoré Chia semienka majú.

 

chia semienka

Chia semienka výhody

 • dodávajú energiu po celý deň, regulujú cukor v tele
 • zvyšujú koncentráciu a pozornosť
 • obsahujú vysoký podiel vlákniny
 • sú zdrojom omega 3 a 6 mastných kyselín
 • podporujú chudnutie bez pocitu hladu
 • vysoký obsah vitamínov zo skupiny B
 • obsahujú 5x viac vápnika ako v mlieku
 • vysoký podiel prírodných antioxidantov
 • detoxikujú organizmu
 • sú zdrojom bielkovín
 • znižujú krvný tlak
 • podporujú imunitu, trávenie, vyprázdňovanie
 • vhodné pre celiatikov aj diabetikov

 

Chia semienka nevýhody

 • Chia semienka účinne znižujú krvný tlak. Pozor si teda musia dávať ľudia s nízkym krvným tlakom.
 • Chia semienka sa neodporúčajú konzumovať ľudom ktorí majú srdcové problémy alebo užívajú lieky na riedenie krvi. ( napr. warfarin, anopirin)

 

 

Chia semienka a chudnutie

chia semienkaNaša stránka sa zaoberá chudnutím a detoxikáciou. To je to čo mnohých zaujíma a prečo na našu stránku prišli. Ako teda Chia semienka podporujú chudnutie? Jednoducho. Nasýtia vás na dlhšiu dobu. Chia semienka majú jednu skvelú vlastnosť. Keď sa Chia semienka ocitnú vo vode, vytvoria okolo seba gél a absorbujú až 8x viac vody. Zmenia sa na akúsi želé hmotu a tým že takto dokážu zväčšiť svoj objem dokážu vás nasýtiť na niekoľko hodín. Takže schudnete vlastne tým, že potlačíte svoj hlad a skonzumujete tak menej bežnej potravy, ktorá vám spôsobuje prírastky na váhe.

Chia semienka nemajú žiadne kalórie, takže z takéhoto aj keď objemného „želé“ nepriberiete. Ak použijete Chia Semienka na chudnutie nečakajte rýchle výsledky. Chudnutie bude prebiehať pomaly ale zato zdravo.

 

Chia semienka - online predaj

 

Chia semienka použitie

Chia semienka si odvážte podľa potreby, nasypte do pohára a zalejte vodou. Je jedno či je voda teplá alebo studená. Chia semienka „napučia“ a po 15 minútach môžete tento nápoj vypiť. Okrem vody môžete použiť aj ovocné šťavy. Tiež sa môžu pridávať do rôznych kaší, kokteilov či jogurtu. Môžete ich opražiť aj na panvici ale bez pridania tuku no pri ich konzumácií ich zapite aspoň jedným pohárom vody. Chia semienka potrebujú vždy vodu aby aby napučali. Chia semienka sa môžu použiť aj na pečenie, to využitie je rôzne a keď ich budete mať kúpené môžete sa poohliadnuť po nejakých receptoch.

 

Dávkovaie

Maximálna denná dávka je 25 gramov, odporúčaná denná dávka je 15 gramov.

Ak si neviete predstaviť množstvo 15 či 25 gramov odporúčame si odvážiť požadované množstvo na kuchynskej váhe, najlepšie digitálnej. Neprekračujte odporúčané dávkovanie!

chia proteín prášok

 

 

Chia proteín – prášok

Získava sa extrahovaním za studena lisovaného oleja, získaného z organických semienok Chia. Je bohatý na bielkoviny, vlákninu, esenciálne aminokyseliny, antioxidanty, vápnik a vitamín B1.

Na rozdiel od semienok, chia proteín prášok pri styku s vodou nevytvára až tak hustý gél, preto ho môžete primiešať do proteínových koktejlov, smoothies, müsli, ovsených kaší, jogurtu, tvarohu, pudingov, šalátov. Má využitie aj pri pečení koláčikov, napr. muffinov a na zahustenie omáčok, polievok a podobne.

 

 

Chia vláknina – prášok

Je bohatý na bielkoviny a vlákninu. Ideálny pomer rozpustnej a nerozpustnej vlákniny zamedzuje pocitu nadúvania. Chia vláknina je veľmi ľahko stráviteľná. Pomáha obmedziť chuť do jedla a spomaliť vstrebávanie sacharidov. Podporuje tiež správne fungovanie metabolizmu a kardiovaskulárneho systému. Má až o 70% menej tuku ako celé Chia semienka.

Dennú dávku prášku (15g) rozmiešajte vo väčšom množstve vody alebo šťavy. Mieša sa po dobu 15-tich sekúnd, potom sa nechá zhustnúť a následne sa vypije. Rovnako ako proteínový prášok aj tento možno pridať do koktejlov, smoothies, rôznych ovocných či orechových müsli, jogurtov a podobne.

 

Cena za Chia semienka

To čo vás zaujíma je určite cena. Za 500 gramov čistých semienok sa cena pohybuje kdesi na úrovni 8 eur. V práškovej forme proteín a vláknina je cena za 200 gramov od 4 do 8 eur. Ak by ste teda chceli vyskúšať Chia semienka tak odporúčame nákup cez internet. Trochu ma zarazilo keď 500 gramové balenie malo v miestnom obchode so zdravými potravinami cenu 12 eur čo je takmer dvojnásobok ceny v e-shopoch! Nemusí to byť pravidlo ale aj tak si ceny radšej overte aby ste niečo ušetrili.

 

Chia semienka
4.7 (93.75%) 16 votes

Pridaj komentár