Môžem pribrať z liekov?
Ukazuje ručička vašej váhy čoraz viac? Máte pocit, že za to môžu lieky ktoré užívate ? V tomto článku sa dozviete viac o tom či hormonálna antikoncepcia, kortikosteroidy, antidepresíva alebo iné lieky môžu spôsobiť priberanie.
Na úvodnú otázku teda môžeme rovno aj odpovedať Áno môžu. Pribrať na váhe z liekov skutočne môžete. Dôvody prečo niektoré lieky spôsobujú priberanie na váhe ale môžu byť rôzne a u každého jedinca sa môžu a nemusia prejaviť. Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše, poďme sa rovno pozrieť na „čierny zoznam liekov“.
Lieky z ktorých môžete pribrať
Hormonálna antikoncepcia
V tabletkách tohto typu sa nachádzajú estrogény ktoré zvyšujú chuť do jedla a tiež môžu u v niektorých prípadoch spôsobiť zadržiavanie tekutín v tele. V poslednej dobe sa dostávajú na trh tabletky s obsahom gestagénu drospirenón, ktorý má zabrániť práve zadržiavaniu tekutín estrogénom. V prípade zadržiavania tekutín v tele ale nejde o pravú obezitu, teda o nadmerné ukladanie tukového tkaniva! Ak pozorujete u seba zvýšenú chuť do jedla, ktorá môže spôsobiť nárast hmotnosti je nutné zmeniť životosprávu a viac sledovať svoj energetický príjem. Pokiaľ pozorujete nárast hmotnosti pri užívaní hormonálnej antikoncepcie je najvhodnejšie sa poradiť o probléme so svojim lekárom.
Častou otázkou u lekára býva aj otázka vzniku cukrovky pri užívaní hormonálnej antikoncepcie. Výskum z University of Texas Medical Branch v Galvestone poukazuje na fakt, že injekčná a orálna antikoncepcia nenarúša hladinu glukózy, ani inzulínu. Výnimkou je až antikoncepcia DMPA kde bolo dokázané mierne zvýšenie glukózy pri užívaní, no odborníci tvrdia že ani to nemá vplyv na vznik cukrovky.
Antidepresíva
Pri antidepresívach je nárast telesnej hmotnosti častým nežiadúcim účinkom. Antidepresíva spôsobujú ospanlivosť, únavu, môžu narušiť je spánok, objavuje sa pocit sucha v ústach, nevoľnosť, bolesti hlavy a pod. Antidepresíva môžu zvýšiť vašu váhu až o 5kg po mesiaci užívania. To je ale už horná hranica. Bežne ich užívaním môžete pribrať 1 až 1,5 kg a po vysadení liečby sa váha často vracia na pôvodnú hranicu. Niekedy je nárast hmotnosti žiadúci – pacienti totižto počas depresie trpia nechutenstvom a ich váha klesá. Následne počas liečby sa navracia chuť do jedla a zaznamenajú nárast hmotnosti, ktorý však považujeme za normálny stav. Pribrať na hmotnosti vplyvom antidepresív teda nemusí byť problém.
Antipsychotiká
do veľkej miery ovplyvňujú chuť do jedla a váš metabolizmus. Ich užívaním je možné pribrať až 2,5 kg za týždeň. Lekári preto pacientov ktorí užívajú tento typ liečiv pravidelne kontrolujú meraním váhy pretože nárast hmotnosti tu skutočne býva veľký.
Kortikosteroidy
Kortikoidy alebo kortikosteroidy sú skupina steroidných hormónov vytváraných v kôre nadobličiek. Kortikoidy zasahujú do mnohých fyziologických systémov, ako odpoveď na stres, imunitná odpoveď, kontrola zápalu, metabolizmus cukrov, katabolizmus (rozklad) proteínov, hladina elektrolytov v krvi a správanie. Nadbytok kortikoidov v organizme vedie k Cushingovmu syndrómu. Kortikosteroidy zvyšujú chuť do jedla, čím sa zvyšuje aj celkový energetický príjem a to môže spôsobiť nárast hmotnosti u pacientov.
Inzulín
Pacienti užívajúci liek na cukrovku (inzulín) môžu pribrať na svojej telesnej hmotnosti. Liečba inzulínom pomáha telu doplniť vlastný chýbajúci hormón no pri cukrovke 2. typu. Užívanie liečby spôsobuje už výrazný nárast hmotnosti. V prvom roku inzulínovej liečby priberú pacienti priemerne 4 až 5 kilogramov.
Dnes sú však už na trhu moderné liečivá ktoré priberaniu váhy u pacientov zabraňujú. Jedná sa o inzulín detemir čo je bazálny inzulín, ktorý má priaznivý efekt na telesnú hmotnosť diabetikov.
Betablokátory
Betablokátory sa používajú najmä pri liečbe ochorení kardiovaskulárneho systému, hypertenzie, ischemickej choroby srdca, srdcových arytmií, angíny pectoris. Ich úlohou je blokovať stimulačný účinok katecholamínov, hormónov stresovej reakcie čo znamená, že spomaľujú pulzovú frekvenciu a znižujú krvný tlak. Ich riziko spočíva v tom, že znižujú fyzickú výkonnosť, zasahujú do metabolizmu glukózy a môžu zvyšovať pocit únavy. Ak betablokátory užívate a všimli ste si nárast hmotnosti, je dobré si váhu pravidelne kontrolovať a dodržiavať zdravú životosprávu. Ak dodržiavate zdravú životosprávu tak ani pri liečbe tohto typu by sa vaša hmotnosť nemala dramaticky zvyšovať.
Tyreostatiká
Štítna žľaza je orgán nachádzajúci sa na krku ktorý produkuje hormóny zodpovedné za reguláciu metabolizmu. Znížená alebo zvýšená tvorba hormónov štítnej žľazy môže spôsobiť zmeny hmotnosti. Tyreostatiká sú liečivá, ktoré sa používajú pri liečbe ochorení štítnej žľazy – blokujú tvorbu hormónov. Tí z vás ktorí sa s týmito typmi liekov už stretli vedia, že medzi ich nežiaduce účinky patria poruchy trávenia. Pacienti s touto liečbou často priberajú na váhe.
Antihistaminiká
Tento typ liečiv poznajú najmä pacienti ktorí trpia alergiami. Akákoľvek alergická reakcia v tele uvoľňuje histamín. Histamín spôsobuje u pacienta alergické príznaky. K zmierneniu účinkov histamínu sa používajú antihistaminiká – tie však môžu ovplyvniť u pacienta chuť do jedla. Antihistaminiká sa teda používajú na liečbu alergickej nádchy, žihľavky, pri astme, alergickom zápale očných spojiviek a pod. Niektoré z antihistaminík poznáte aj z reklám v TV (Claritine, Zyrtec, Zodac, Fenistil) to sú voľne predajné v antihistaminiká v lekárni. Štúdie potvrdili vplyv antihistaminik na nárast hmotnosti u pacientov na protialergickej liečbe. Riziko vzniku obezity u pacientov užívajúcich antihistaminiká v spomínanej štúdii bolo o 55% vyššie ako u zdravých pacientov, pravdepodobnosť bola vyššia u mužov (70%) ako u žien (21%).
Všetky tieto skupiny liečiv patria do rizikovej skupiny a môžu spôsobiť nárast vašej hmotnosti vplyvom ich užívania. Ak ste si všimli nárast hmotnosti pri užívaní týchto liekov, konzultujte svoj stav s vašim lekárom.
mam zaujem o tabletky na pribranie
Pozdravujem, v takomto prípade skúste Pangamin.