Diéta 80/20


Diéta 80/20

Čo je to zase za diétu? Že diéta 80/20? No áno, akýsi nový diétny trend tentokrát so zaujímavým pomerom čísiel ktoré možno už poznáte. Čo teda znamená pomer 80/20? A skutočne funguje táto diéta? Na úvod článku trochu veľa otázok, poďme si ich teda zodpovedať.

 

80/20 alebo Paretovo pravidlo

Ak sa pohybujete v biznise možno ste už počuli o Paretovom pravidle. Akýsi ujo Wilfredo Pareto ktorý žil približne v dobe Marxa, skúmal rozloženie peňazí medzi obyvateľmi Talianska. A zistil, že 20% ľudí vlastní 80% všetkého bohatstva. Na tom nič také zvláštne nieje, no pravidlo 80/20 napríklad tvrdí, že 20% správne vybraných činností prinesie 80% výsledkov. Inak aj povedané „efektívnosť s minimálnym úsilím“.

 

Ako to však súvisí s diétou?

Nuž a Paretovo pravidlo dalo vzniknúť aj zaujímavej diéte ktorá hlása 80% zdravých potravín a 20% všetkého čoho chcete. Jedálniček tejto diéty je teda akýmsi kompromisom kedy každé piate jedlo môže byť pokojne fast food alebo čokoľvek iné čo vám práve na chuť príde.

Takže nestaráte sa o energetické hodnoty ani podobné záležitosti. Vašou úlohou je jedine dodržať tento pomer. Diéta 80/20 je akýmsi kompromisom pre tých, ktorým je zaťažko radikálne zmeniť životný štýl a z nezdravých potravín sa vrhnúť behom dňa na zdravé.

 

diéta 80/20 paretovo pravidlo

 

Pravidlo pre bežný život

Paretovo pravidlo 80/20 sa dá využiť v rôznych praktických životných situáciách. Napríklad v učení, v obliekaní (väčšinou nosíte len 20% vášho oblečenia), v podnikaní a pod. Ovšem tento pomer nemusí byť striktne daný. Je to len o tom pochopiť čo prináša skutočný efekt. Všímajte si pravidlo 80/20 vo svojom živote.

 

dieta 80/20 celebrity

Celebritná diéta

Podľa niektorých „mienkotvorných“ časopisov túto tajnú matematickú diétu používajú celebrity ako herečka Jessica Alba, supermodelka Miranda Kerr či Mel C zo Spice Girls ktorá údajne porazila bulímiu práve vďaka tomuto pravidlu. Mimochodom na obrázku je Maureen o’hara ktorá s touto diétou nemá nič spoločné.

 

Matematické kúzlo

Diéta 80/20 ako ste správne pochopili predpokladá, že váš súčasný pomer nezdravého jedla k zdravému je 80/20 a teda v podstate toto pravidlo nerobí nič iné, len tento pomer otáča. Nesprávny pomer potravín je pre ľudí s nadváhou či obezitou známym faktom.

 

Čo bude mojich 80 % ?

Iste sa pýtate, zdravé potraviny ale ktoré to sú? Nuž, tak ako sa často hovorí ryby, kuracie mäso, celozrnné potraviny, ovocie, zelenina či nízkotučné jedlá. Namiesto vyprážania varte v pare a pod. Každí z vás kto sa zaujíma o chudnutie už tieto veci vie, teda aspoň teoreticky. Horšie sa to už uvádza jednotlivcom do praxe. Preto by možno bolo praktické vyskúšať sa stravovať pomocou tejto diéty napríklad len cez víkend a ak vám to bude fungovať, pokračujte celý týždeň.

 

Schudli ste? Dajte vedieť.

Ak by ste náhodou s diétou 80/20 mali praktické skúsenosti, neváhajte a dajte nám vedieť do komentárov pod článkom. Ďakujeme.

 

 

Diéta 80/20
4.2 (83.64%) 11 votes

Pridaj komentár