Cambridge diéta 1


Cambridge diéta

O svetoznámo univerzitnom meste ste už mnohí počuli, ale viete čo je Cambridge diéta? Možno váhate, čo je samozrejmé, pretože v dnešnej dobe sa takmer každý deň dozvedáme o novom spôsobe chudnutia. Poďme sa však bližšie pozrieť na Cambridge diétu, ktorá vám môže úplne zmeniť pohľad na chudnutie a pomôcť na ceste k vytúženej postave.

 

 

Čo je Cambridge diéta?

Za zakladateľa Cambridge diéty sa považuje doktor Alan Howard, ktorý v druhej polovici minulého storočia spolu s jeho kolegami usporiadali jeden z prvých kongresov o obezite. Jeho účastníci sa zhodli na tom, že je dôležité zastaviť šíriacu sa obezitu, a tak sa začali hľadať rôzne riešenia. Dr. Howard venoval roky svojmu výskumu, z ktorého sa zrodila Cambridge diéta.

Vďaka všetkým získaným vedeckým poznatkom sa podarilo vymyslieť takú diétu, ktorá má kvôli dostatočnému prísunu vitamínov a minerálov kladný vplyv na zdravie a zároveň umožňuje ľuďom zbaviť sa nadváhy za pomerne krátku dobu. Zároveň rešpektuje zásady, ktoré pomáhajú udržať si optimálnu váhu, a to primerané množstvo potravy vhodného zloženia s vyváženým energetickým príjmom a dostatok pohybu. Pri celom procese je dôležitý odborný dohľad.

 

 

Ako funguje Cambridge diéta?

cambridge diéta - chudnutiePri tomto type diéty sa stravujete pravidelne, trikrát denne zo zdravých jedál s vyváženým pomerom živín a dostatočnou energetickou hodnotou. Na výber máte z instantných kokteilov, teplých polievok, výživných tyčiniek, prípadne kaší rôznych druhov a príchutí. Všetky tieto instantné produkty sú vyrobené špeciálne pre Cambridge diétu a je v nich zastúpené denné potrebné množstvo vitamínov, minerálnych látok, vlákniny, bielkovín, sacharidov a tukov.

Energetická hodnota troch dávok stravy vo forme Cambridge diéty sa pohybuje okolo 400 až 550 kalóriami, čo predstavuje cca 1 750 až 2 320 kJ v prvej fáze. Samozrejme, denný príjem kalórií závisí aj od telesnej konštrukcie, pohlavia, veku a množstva tuku, ktorý chcete schudnúť, preto sa v tomto prípade zverte do rúk odborníkov, aby výsledky vášho chudnutia boli čo najlepšie.

 

 

V čom je tajomstvo Cambridge diéty?

Pri Cambridge diéte konzumujete stravu s nižšou energetickou hodnotou, pretože váš energetický výdaj poľahky prevýši príjem a začnete chudnúť. Princíp spočíva v tom, že telo ukladá energiu ako tuky a sacharidy, čiže glykogén v pečeni. Až po spálení všetkého glykogénu, začne využívať aj tukové zásoby. Jedlá pri Cambridge diéte obsahujú malé množstvo sacharidov, ktoré telo rýchlo premení na energiu a hneď na to začne využívať vlastné sacharidové zásoby, ktoré tiež spotrebujete v krátkom čase. Na rad tak príde tuk a vy začnete chudnúť, a to všetko skôr ako by ste mi mohli myslieť.

 

Pozitíva Cambridge diéty

článok o cambridge diéte

 • Schudnúť je možné aj niekoľko desiatok kilogramov.
 • Diéta je vhodná ako pre ľudí s nadváhou, tak aj pre tých, ktorí trpia obezitou.
 • Je možné očakávať výrazný a rýchly úbytok na váhe.
 • Žalúdok sa prispôsobí menšiemu príjmu potravy.
 • Výrobky Cambridge diéty obsahujú dostatok živín pre vaše telo.
 • Nemusíte neustále strážiť zloženie a energetickú výdatnosť stravy.
 • Ušetríte čas – príprava jedál je veľmi rýchla, nemusíte tráviť hodiny hľadaním vhodných surovín a receptov.
 • Instantné jedlá majú v sebe dostatok bielkovín.
 • Cambridge diéta je vhodná aj na detoxikáciu organizmu.

 

 

Začíname s Cambridge diétou

Skôr než sa pustíte do chudnutia s Cambridge diétou je doporučené mierne znížiť kalorickú hodnotu vašej stravy, aby ste lepšie pripravili vaše telo na celý proces chudnutia a naštartovali metabolizmus spolu so spaľovaním tukov. Je vhodné znížiť množstvo uhľohydrátov strave a zároveň pridať viac vlákniny, aby sa urýchlilo a zlepšilo trávenie. Opäť je nevyhnuté, ako počas celej Cambridge diéty, mať dostatočný denný príjem tekutín, a to najmä vody. Počas diéty budú vaším zdrojom energie predovšetkým produkty Cambridge diéty, pričom každá porcia má priemerne okolo 139 kalórií.

Môžete si vybrať z viacerých variant diéty podľa toho, ako rýchlo a ako veľmi chcete schudnúť. Pri Cambridge diéte môže ísť len o čiastočnú alebo o úplnú náhradu bežnej stravy (táto fáza trvá zhruba 3 až 4 týždne). Následne dochádza postupnému prechodu na pevnú stravu, kedy pozvoľne pridávate do vášho jedálneho lístka výživnú nízkokalorickú stravu, aby nedošlo k jojo efektu a udržali ste si svoju novú váhu. Tento proces môžete niekoľkokrát zopakovať, podľa toho ako veľmi si želáte schudnúť.

 

cambridge diéta - pitný režim

 

Fázy Cambridge diéty

Diéta Cambridge prebieha v niekoľkých fázach, počas ktorých pomaly zvyšujete energetický príjme a prechádzate opäť na klasickú stravu. Ideálne je na jednotlivých etapách zotrvať aspoň týždeň, ideálne je však dva.

 • 1. etapa – denný príjem kalórií by mal okolo 600. V tejto fáze váha rýchlo klesá.
 • 2. etapa – chudnutie je naštartované, môžete zvýšiť príjem na 800 kalórií.
 • 3. etapa – k druhej etape pridajte ďalšie kalórie až na hranicu 1000 za deň.
 • 4. etapa – denný príjem kalórií stúpne až na 1200, chudnutie prebieha stále, ale už s cieľom stabilizácie váhy.
 • 5. etapa – príjem kalórií počas dňa sa ustáli na 1500. Táto fáza je nevyhnutná pre udržanie novej telesnej hmotnosti.

 

 

Pre koho je Cambridge diéta vhodná?

cambridge diéta - fázy diétyCambridge diéta bola primárne vytvorená pre ľudí trpiacich obezitou, čiže veľmi vysokou nadváhou, ale vďaka jej účinnosti si ju obľúbili všetci, ktorí sa chcú zbaviť nadbytočný kilogramov, hoci aj v menšom rozsahu.

Pre Cambridge diétu sa tak určite rozhodnite, ak trpíte nadváhou minimálne 20 kilogramov. Ďalej tiež, ak trpíte niektorými zdravotnými problémami vyvolanými obezitou. Tento typ diéty je vhodný aj pre všetkých, ktorým sa nepodarilo schudnúť prostredníctvo iných diét. Pokiaľ sa snažíte zhodiť menej kilogramov, môžete si vybrať z viacerých programov a variant tejto diéty a nahradiť tak časť stravy počas dňa produktmi Cambridge diéty.

Táto diéta je vhodná pre osoby, ktoré sa chcú zbaviť podkožného (viscerálneho) tuku, ktorý môže spôsobovať závažné zdravotné problémy, rovnako aj pre všetkých tých, ktorí nechcú strácať čas prípravou zdravých jedál, a uprednostňujú instantné produkty vyžadujúce minimum času na prípravu. Rovnako je Cambridge diéta dobrá pre tých, ktorí chcú chudnúť rozumne s ohľadom na to, aby telo dostávalo všetky potrebné živiny a vitamíny.

Výrobky Cambridge diéty sú vynikajúcou možnosťou pre ľudí snažiacich sa udržať si svoju váhu alebo predísť jojo efektu po inej diéte. Pred tým, než sa pustíte do chudnutia, zistite si hodnotu BMI (vypočítaj si ju môžete na našej stránke kde sa nachádzajú KALKULAČKY). Pokiaľ dostanete číslo rozmedzí od 20 do 30 trpíte s veľkou pravdepodobnosťou nadváhou a nad 30 sa jedná už o obezitu. Práve pre túto váhovú kategóriu je Cambridge diéta určená.

 

 

Jedálny lístok Cambridge diéty

Postupne, ako prechádzate jednotlivými fázami Cambridge diéty, pridávate do vášho jedálneho lístka bežnú stravu. Pripravili sme pre vás na inšpiráciu denný jedálny lístok v jednotlivých fázach chudnutia s Cambridge diétou.

 1. etapa – 3 až 4 porcie jedla z produktov Cambridge diéty, napríklad raňajky – tyčinka, obed – polievka, večera – kokteil.
 2. etapa – povolené sú 3 porcie jedla Cambridge diéty. K tomu si môžete dopriať pár kalórií navyše, napríklad na obed – polievka Cambridge diéta a 150 g bieleho rybieho mäsa so zeleninovou prílohou (paprika, uhorka).
 3. etapa – ku každému jedlu Cambridge diéty pridávame vlastnú stravu, napríklad raňajky – kaša Cambridge diéta a ovocie (hruška), obed – ryža s duseným kuracím mäsom a tyčinka Cambridge diéta, večera – polievka Cambridge diéta a pohár odtučneného mlieka.
 4. etapa – raňajky – kokteil Cambridge diéta a ovocie (banán), obed – cestovinový šalát s tofu a zeleninou, olovrant – tyčinka Cambridge diéta, večera – chlieb so šunkou a ovocie (strapec hrozna).
 5. etapa – prechod na pevnú stravu je v poslednej fáze. Raňajky – kaša Cambridge diéta s jablkom, melónom a škoricou, obed – opekaná fazuľa so zelinou, syrom a zemiakmi, olovrant – ovocie, večera – morské plody so šalátom s kúskami ananásu.

 

cambridge diéta - jedálniček

 

 

Cambridge diéta
5 (100%) 3 votes


Pridaj komentár

Jedna myšlienka “Cambridge diéta

 • Zlatica

  Mala som ju a bolz som velmi spokojns len na moj plat trochu draha ale za 2týždne bez cvi enia dve kila zhodila som z 89, kg nz 77k a citila som sa super aj sebavedomie mi stuplo odporúčam