Ako prestať fajčiť a nepribrať
Fajčenie, neduh, ktorý sužuje nejedného z nás. Častokrát je prestať fajčiť priam nadľudský výkon. Tie bolesti hlavy, ktoré potom prídu, tá neodolateľná chuť, priberanie na váhe, maškrtenie,… Ak aj vás odrádza tento zoznam negatív počas odvykania od nikotínu, dovoľte, aby sme vám v dnešnom článku dali niekoľko typov a rád ako prestať fajčiť, nepribrať a vysporiadať sa s abstinenčnými príznakmi.
Niečo málo o nikotíne
Nikotín je návyková látka, ktorá je hlavnou zložkou tabaku. Po tom ako vdýchneme cigaretový dym do pľúc, hustou a rozsiahlou sieťou ciev sa dostáva do krvného obehu a mozgu. Toto šírenie je veľmi rýchle a netrvá viac ako 10 sekúnd.
Jednými z najznámejších účinkov nikotínu je zvyšovanie krvného tlaku, produkcie slín, zrýchlenie srdečného tepu a sťahovanie ciev. No nezabudnime ani na tie menej diskutované účinky, ako je zvýšená aktivita tráviaceho traktu či zrýchlený metabolizmus. Udáva sa, že fajčiar spáli o 800 kJ viac než človek, ktorý nefajčí.
Je však nutné podotknúť, že toto množstvo kalórii sa rovná asi dvom banánom. Fajčením rozhodne neschudnete. Napriek tomu, práve týchto 800 kJ býva veľkým problémom pre ľudí, ktorí chcú prestať fajčiť. V praxi to znamená, že bez zmeny jedálnička priberiete po ukončení fajčenia 3-4 kilá do mesiaca. Aj keď sa týchto pár kíl dá celkom jednoducho opäť zhodiť, poďme sa spoločne pozrieť nato, ako prestať fajčiť a nepribrať vôbec.
Ako prestať fajčiť a nepribrať?
Udáva sa, že okolo 70% fajčiarov by chcelo prestať fajčiť, no len každý piaty z nich je úspešný. Ešte predtým, ako si povieme niekoľko rád, aby ste práve vy boli tým piatym úspešným exfajčiarom si povedzme niečo o tom, čo sa deje v tele po tom, ako prestanete fajčiť.
Už po ôsmich hodinách bez cigariet klesne hladina oxidu uhoľnatého a nikotínu v krvi na polovicu a stúpa zásobovanie organizmu kyslíkom. Po 24 hodinách je oxid uhoľnatý z tela kompletne preč a pľúca sa začínajú čistiť. Po dvoch týždňoch sa v tele začína odvykací proces, budete sa teda cítiť podráždení, nepokojní a depresívne naladení. Až po 3-6 mesiacoch sa začína ustaľovať chuť k jedlu a prestáva boj o každé kilo.
Abstinujúci fajčiar častokrát, aby prekonal chuť na cigaretu, siaha po sladkostiach a kalorických jedlách. Otupené chuťové bunky sa začínajú prebúdzať a jedlo chutí akosi lepšie. Poďme si teda povedať niekoľko rád, ako prestať fajčiť a nepribrať.
Jedzte menšie porcie
Ako už bolo spomenuté, fajčenie zrýchľuje metabolizmus a spôsobuje asi o 800kJ väčší výdaj. Keď človek prestane fajčiť mal by myslieť nato, že tento zväčšený energetický výdaj sa zastaví. Aby sme teda nepribrali je nutné prijať asi o 800 kJ menej ako počas fajčenia. Nemusíte sa však nijak zvlášť obmedzovať, stačí mierne, asi o 5-10%, zmenšiť každú porciu.
Zdravé občerstvenie
Keď vás chytí chuť maškrtiť alebo len zahnať nudu, mali by ste mať po ruke niečo nízkokalorické a zdravé. Potraviny si nakúpte a prichystajte v predstihu, keď totiž príde chuť na maškrtenie klesne vôľa a siahneme po čomkoľvek. Majte preto vždy niečo po ruke, napríklad:
- Ovocie a zelenina
- Slnečnicové semienka
- Sušené ovocie
- Ovsené sušienky
- Celozrnné pečivo
- Zeleninový šalát
Cvičte
Namiesto výťahu choďte radšej po schodoch alebo si urobte večernú prechádzku len tak po okolí. Pohybom spálime prebytočné kalórie, odpútame pozornosť od chuti na cigaretu a pobyt na čerstvom vzduchu pomáha rýchlejšie prečisťovať pľúca od škodlivých látok. Urobte si z cvičenia radosť, nájdite si niečo, čo vás bude baviť, kam budete chodiť radi. Cvičiť môžete sami, no cvičenie v skupinách zvyšuje motiváciu a výdrž. Skúste skupinové behanie, aerobik či loptové hry.
Spánkom k štíhlosti
Dĺžka spánku ovplyvňuje náš apetít a môžu za to dva konkrétne hormóny – leptín a ghrelín, ktoré strážia hladinu hladu a sýtosti v tele . Keď spíme málo, rovnováha medzi sýtosťou a hladom je narušená a telo siaha po väčšom množstve jedla, aby si ním doplnilo energiu, ktorú nedoplnilo počas spánku. Nedostatok spánku dokonca narúša prirodzený biorytmus vďaka čomu telo spaľuje kalórie pomalšie. A práve toto si v období kedy prestávame fajčiť nemôžeme dovoliť. Doprajte telu oddych vo forme plnohodnotného spánku aby malo dostatok energie bojovať s nedostatkom nikotínu.
Nezabúdajte veľa piť
Voda tvorí 70% nášho tela, nachádza sa v každej jednej bunke nášho tela a bez nej nie je možné správne fungovanie nášho organizmu. Voda pomáha vyplavovať toxíny z tela a vďaka dostatočnej hydratácii funguje správne aj náš metabolizmus. Chuť maškrtiť je razom menšia a strach z nabratých kíl je preč. Majte fľašu vody vždy po ruke a priebežne počas dňa si upíjajte. Najlepšou voľbou je čistá voda, neperlivé minerálky a bylinkové čaje, no nič nepokazíte ani vodou s citrónom či zriedenou ovocnou alebo zeleninovou šťavou.
Nájdite si koníčka
Zábavná aktivita, ktorá vás bude baviť odpúta pozornosť od chuti na cigaretu a navyše príjemne zrelaxuje telo aj dušu.
Prestať fajčiť nie je jednoduché, no prvý krok ste už urobili tým, že ste sa prestať rozhodli. Teraz už len s pevnou vôľou a odhodlaním kráčajte ďalej a vedzte, že vaša snaha bude ocenená. Veľa šťastia!
mne pomohla soda s esenciou stop smoke od bio bachovky a nemam problem sa stopnut ked chut pride alebo nutkanie večer lebo už ho nemám