Pitný režim počas chudnutia


Pitný režim počas chudnutia

Správny pitný režim je nevyhnutný pre zdravie každého či už sa snaží schudnúť, alebo nie. Pokiaľ však práve zhadzujete nadbytočné kilogramy, platí to dvojnásobne. Netreba hľadať žiadne špeciálne nápoje iba obyčajnú čistú vodu. Nedostatočný príjem tekutín so sebou totiž prináša nielen zdravotné problémy, ale aj výrazne komplikujete spaľovanie tukov. Osvojte si preto správny pitný režim počas chudnutia a získajte vašu vytúženú postavu ešte rýchlejšie!

 

Prečo piť dostatok tekutín?

Slovné spojenie pitý režim je neustále spomínané, ale prečo je také dôležité? Je samozrejmé, že bez vody by človek neprežil, avšak prečo piť až niekoľko litrov denne, aj keď nie sme smädní?
Jedným z hlavných dôvodov príjmu dostatku tekutín je nielen správny priebeh životných procesov, ale najmä vylučovanie škodlivých látok. V dnešnej dobe je to viac ako potrebné, pretože naše životné prostredie je oveľa znečistenejšie ako v minulosti. Rovnako naša strava je konzervovaná, chemicky upravovaná a vzdialená od prírody. K tomu často trpíme nedostatkom pohybu a výsledkom je, že naše telá sú oveľa viac zahltené toxínmi, než to bolo pred päťdesiatimi či viac rokmi.
Z toho dôvodu je voda nevyhnutná na vylučovanie nadbytočných škodlivých látok. Tie nielen spôsobujú zdravotné problémy, ale rovnako bránia v strate hmotnosti. Škodliviny sa totiž môžu usadzovať aj v tukových zásobách a brániť ich spáleniu.

 

Výhody dostatočného pitného režimu

pitný režim počas chudnutia - nápoj voda

 

  • Znižuje chuť do jedla.
  • Urýchľuje metabolizmus.
  • Pomáha proti celulitíde.
  • Znižuje riziko jojo efektu.
  • Detoxikuje organizmus.
  • Zlepšuje koncentráciu, vitalitu a sústredenie.
  • Pomáha pri bolestiach hlavy.
  • Zlepšuje elasticitu kože a prirodzene predchádza vráskam.

 

Pitný režim počas chudnutia – ktoré nápoje si vybrať?

Voda

Základom pitného režimu počas chudnutia by mala obyčajná čistá voda. Nehovoríme teraz o minerálnych vodách, tie môžu obsahovať vysoký podiel sodíka a ich výlučná konzumácia nemusí byť z dlhodobého hľadiska priaznivá. Najistejšou voľbou je klasická voda z kohútika. V takmer všetkých oblastiach Slovenska je odstupná kvalitná pitná voda, pokiaľ však máte pocit, že voda má nepríjemnú vôňu či chuť, vyskúšajte filtračné kanvice alebo iné filtre, ktoré je možné priamo aplikovať buď do potrubia alebo na vodovodnú batériu.
Pri výbere filtrov si však dajte pozor na kvalitu a množstvo látok, ktoré z vody odstraňujú. Voda z vodovodu má totiž optimálnu mineralizáciu a pokiaľ filter odstráni tieto minerály, vášmu telu môžu chýbať. Naopak je žiaduce, aby filter zachytil čo najväčšie množstvo chlóru, prípadne flóru.

 

filtračná kanvica

 

Čaj

Tento nápoj je dobrým doplnkom pitného režimu najmä počas chladnejších dní. Avšak, nemal by tvoriť základ príjmu všetkých tekutín počas dňa. Úplne najideálnejšie je, ak pôjde o čisto bylinný čaj, prípadne kvalitný zelený, biely či ovocný čaj. Samozrejme, čaj sa musí piť čerstvý bez pridania cukru alebo mlieka iba tak bude pôsobiť pozitívne pri vašom chudnutí a neprinesiem vám zbytočné kalórie, ale naopak prospešné antioxidanty a iné látky.

 

Káva

Podstatnou zložkou kávy je kofeín, ktorý vás síce nabudí, ale zároveň spôsobuje dehydratáciu. Zbavuje telo toľko potrebnej vody. Navyše mlieko či cukor v káve zvyšujú kalorickú hodnotu. Pokiaľ navyše používate šľahačku či smotanu hovoríme tu už skôr o jedle než nápoji kvôli vysokej energetickej hodnote, obsahu tukov a sacharidov.

 

Sladené a perlivé nápoje

Kola, ochutené minerálky, sladké ovocné nektáre, džúsy s minimálnym podielom ovocnej zložky, energetické drinky – všetky vymenované nápoje obsahujú až šokujúco vysoké množstvá cukru. Stačí sa pozrieť na etiku a uvedomiť, koľko lyžičiek sme tohto sladidla priali len vďaka vypitiu jedného pohára. Cukor má pomerne vysokú kalorickú hodnotu, ktorú telo vyťaží a následne už nespaľuje tuky, pretože ďalšiu energiu už nepotrebuje.
Navyše kola či energetické nápoje obsahujú dehydratujúci kofeín a rovnaký účinok na organizmus majú aj bublinky v nápojoch. Preto tieto nápoje nie sú vhodné ako pitný režim počas chudnutia. Pokiaľ si však chcete spestriť pitný režim, odšťavte si doma ovocie a zeleninu alebo si pripravte výživné smoothie. Nielenže zasýtite žalúdok, ale poskytne telu aj určité množstvo tekutín.

 

pitný režim počas chudnutia - smoothie nápoj

 

Pre zaujímavosť uvádzame obsah kalórií v niektorých vybraných druhoch nápojov:

Nápoj objem kcal
Café late 350 ml 180 kcal
Espreso 60 ml 4 kcal
Kapučíno 150 ml 35 kcal
Zelený čaj 150 ml 0 kcal
Pomarančový džús 200 ml 94 kcal
Citrónová šťava 200 ml 100 kcal
Kola 200 ml 84 kcal
Energetický nápoj 200 ml 119 kcal

 

Voda spaľuje kalórie

Voda nielen pomáha predchádzať usadzovaniu toxických látok v organizme či bráni proti celulitíde, ale má aj ďalšie pozitívne vlastnosti. Jednou z nich je, že spaľuje kalórie. Skutočne je tomu tak, pitie studenej vody napomáha chudnutiu. Po vypití studenej vody je totiž telo nútené vynaložiť energiu nielen na to, aby vodu spracovalo, transportovalo po tele a nakoniec vylúčilo, ale aj na to, aby zvýšilo teplotu vody na tú, ktorá je zhodná s telesnou. Vďaka tomu môžete počas dňa spáliť po vypití jedného litra studenej vody až 70 kalórií.

 

Smäd či hlad?

Ďalším z problémov pri nedostatočnom príjme tekutín je zamieňanie si pocitov smädu a hladu. Zdá sa to ako nezmyselné, ale telo je tvorené z väčšiny vodou a pri nedostatku signalizuje smäd, ktorý je často spojený s hladom. Aj to je už varovný signál, pretože telo si pýta vodu až vtedy, keď sa začína dehydrovať. Človek s dostatočným pitný režimom smäd nepociťuje.
Rovnako vás správny pitný režim môže udržať sýtejším. Mnohé potraviny odporúčané na chudnutie fungujú totiž na tom princípe, že v žalúdku zväčšujú svoj objem vďaka vode. Keď je jej však nedostatok ani pocit sýtosti, ktoré tieto potraviny sľubujú, nebude zaručený. Zároveň sa zhoršuje aj trávenie a vylučovanie pri nedostatku tekutín.

 

Pitný režím počas chudnutia

 

Koľko vody je potrebné?

Voda je bezpochyby súčasťou úspešného procesu chudnutia, lenže jej množstvo je niekedy otázkou. Často počúvame, že potrebné sú aspoň dva litre denne. Avšak každý organizmus má iný energetický výdaj a potreby, preto je správne množstvo vody individuálne.
Niektoré štatistiky uvádzajú, že je potrebné vypiť 40 dcl čistej vody na 10 kg hmotnosti. Toto však môže byť pomerne veľké číslo a ani s vodou to netreba preháňať, pretože nadmerný príjem môže spôsobiť vyplavenie minerálov z organizmu a záťaž pre obličky. Pri určovaní optimálneho denného príjmu je dôležité zohľadniť nielen hmotnosť, ale aj telesnú aktivitu počas dňa.
Človek, ktorý športuje či vykonáva namáhavú fyzickú prácu potrebuje viac tekutín, než osoba pracujúca v kancelárii. Takisto je potrebné brať do ohľadu aj zdravotný stav. Optimálne je vypiť zruba polovicu svojej hmotnosti v dcl. Napríklad, ak vážite 80 kg znamená to 30 – 40 dcl vody počas dňa.

 

Ako často piť?

Vypiť nárazovo skoro liter vody s presvedčením, že mám pitný režim vybavený na pol dňa je neefektívnou a možno aj nebezpečnou stratégiu. Vodu je totiž dôležité prijímať postupne, častejšie a v menších dávkach pravidelne počas celého dňa. Nadmerný nárazový príjem zaťažuje obličky. Navyše voda sa správne nevyužije, lebo telo jej nadbytok takmer okamžite vylúči a hrozí aj riziko, že sa z tela vyplavia dôležité minerály.
Pitný režim počas chudnutia si vyžaduje piť medzi jedlami. Pokiaľ ráno vypijete nalačno väčšie množstvo vody, ktoré predstavuje zhruba 3 dcl a následne ďalšie 2 dcl medzi jednotlivými jedla počas dňa, zabezpečíte tak organizmu stály a prirodzený pitný režim, ktorý zlepší váš metabolizmus a podporí chudnutie.

 

Ako si ustrážiť pitný režim?

outdoorova flasa s ryskou - pitný režímNie je nezvyklé, že pitný režim by sme aj možno dodržiavali, ale jednoducho naň zabúdame. Zaviesť stabilný pitný režim je otázka zvyku, pretože dostatok tekutín telo nepotrebuje len pri chudnutí, ale po celý čas.

V práci je vhodné si zaobstarať džbán či väčšiu fľašu s ryskou (obrázok), aby ste mali počas dňa prehľad, koľko vody ste už vypili. Výhodou sú a rôzne aplikácie, ktoré vám v stanovený čas pripomenú, koľko vody máte prijať. Aj takýmto spôsobom nezabudnete byť dostatočne hydratovaní.

 

A ako je to u vás? Dodržiavate pitný režim počas chudnutia? Svoje postrehy a nápady nám píšte do komentárov pod článok. Možno inšpirujete ostatných návštevníkov našej stránky.

Pitný režim počas chudnutia
5 (100%) 1 vote

Pridaj komentár