Stravovanie podľa krvných skupín


Stravovanie podľa krvných skupín

„Blížia sa Vianoce, to určite priberiem, s diétou začnem až po novom roku.“ „Teraz majú v akcii Mars, veď jednu môžem.“ „Dnes mám narodeniny, začnem od zajtra.“ Aj vy ste sa spoznali v týchto vetách? Ste jeden z tých, ktorí stále skúšajú nové a nové diéty? O tejto diéte ste už určite počuli, veď je známa od roku 1980. Práve v tomto roku prišiel americký lekár D´Adam s teóriou, že krvná skupina dokáže ovplyvňovať naše zdravie, vitalitu a v neposlednom rade aj stravovací režim. A na tomto princípe vzniklo stravovanie podľa krvných skupín.

 

Princípom stravovania podľa krvných skupín je predpoklad, že každá krvná skupina sa vyvinula v inom časovom období počas vývoja ľudstva a reagovala na zmenené stravovacie návyky. Z toho vychádza, že každá krvná skupina má odlišný metabolizmus spracovania potravy a tým aj potraviny vhodnejšie a tie menej vhodné. Zo štyroch základných krvných skupín ako prvá vznikla pred asi 50 000 rokmi skupina typu 0. Táto skupina sa nazýva tiež lovecká, pretože základom obživy človeka tejto doby bol lov. Ľudia s touto krvnou skupinou majú zväčša dobré trávenie a silný imunitný systém. V období asi 20 000 rokov p.n.l. človek od lovenia zvierat prechádzal skôr k zberu a poľnohospodárskemu spôsobu života. Tu sa objavuje krvná skupina A.

 

stravovanie podľa krvných skupín

stravovanie podľa krvných skupín

Tretie obdobie začalo okolo 10 000 rokov p.n.l. kedy človek začína žiť kočovným spôsobom života a skupiny 0 a A splývajú, z čoho vznikla skupina B ako balanced, teda vyrovnaný. Kočovník konzumoval tak rastlinnú ako aj živočíšnu potravu, preto ľudia s touto krvnou skupinou majú odolný tráviaci systém a môžu jesť takmer všetky druhy potravín.

 

Posledná, štvrtá krvná skupina vznikla 2 500 rokov pred naším letopočtom a je to krvná skupina AB. Je veľmi vzácna, pretože ju má len 5% obyvateľstva, predstavuje kombináciu charakteristík skupiny A a B. Stravovanie podľa krvných skupín máme teda objasnené, teraz už len musíte vedieť do akej krvnej skupiny patríte. Ak neviete naisto akú máte krvnú skupinu, tento údaj by ste mali mať zapísaný v rodnom liste či zdravotnej karte.

 

 

Krvná skupina 0

Ako už bolo spomenuté, táto krvná skupina je tou najstaršou, darovať krv môže všetkým, no prijať ju môže len od tej svojej. Ľudia s touto skupinou majú silný a odolný tráviaci systém a prospieva im intenzívne fyzické cvičenie. Majú vyššie hodnoty adrenalínu a noradrenalínu ako ostatné skupiny, preto pre týchto ľudí nie je úplne vhodný kofeín, ktorý tieto hladiny ešte viac zvyšuje. Nositelia tejto krvnej skupiny veľmi dobre trávia mäso a mäsové výrobky, pretože majú od prírody vysoký obsah kyseliny v žalúdku. Majú ale tiež väčšie sklony k nadváhe a zápalovým ochoreniam. „Nulky“ sú ale optimistické, vytrvalé a vodcovské bytosti, ktoré sú veľmi odolné voči stresu, nečudo, veď pochádzajú z človeka lovca.

 

Vhodné Nevhodné
orechy, tekvicové semienka, špenát, brokolica pšenica, kukurica, fazuľa, šošovica, ružičkový kel, kapusta, karfiol, zemiaky, huby
riasy, červené a kuracie mäso, teľacina sumcové ryby, slede, losos, chobotnice, husacie mäso, bravčové mäso a slanina
chmeľ, šípky, mäta, púpava, petržlen mak, arašidy, mliečne výrobky
maliny, citróny, ananás, ďatle, figy melóny, mandarinky, jahody

V tabuľke je zobrazený základný prehľad vhodných a nevhodných potravín pre krvnú skupinu 0. Ak chcete schudnúť tak nevhodné potraviny aspoň načas zo svojho jedálničku vynechajte, zbytočne totižto zaťažujú váš tráviaci trakt. Potraviny, ktoré v tabuľke nenájdete môžete konzumovať, ale ako hovorí staré známe pravidlo, všetko s mierou. Telu dodávajte najmä vitamíny skupiny B, K, jód a vápnik.

 

 

Krvná skupina A

Ľudia s touto krvnou skupinou možno považovať za prirodzených vegetariánov a pestovateľov hlavne kvôli ich citlivému tráviacemu traktu. V žalúdku majú totižto už od narodenia nedostatok kyseliny chlorovodíkovej, ktorá je zodpovedná za správne trávenie. Medzi vaše špecifické vlastnosti patrí trpezlivosť, zodpovednosť a hlavne tvrdohlavosť. Najlepším športom je pre vás joga a pomalé relaxačné cvičenia. Dávajte si ale pozor na ochorenia srdca, pečene a žlčníka.

 

Vhodné Nevhodné
tofu, kuracina, morčacie mäso teľacina, bravčovina, šunky, zverina, hovädzie mäso, jahňacie a baranie mäso, zajac, hus, kačica, slanina
obilniny, strukoviny, soja a sojové výrobky, špenát, ľadový šalát mliečne výrobky, zemiaky, huby
kapor, pstruh, šťuka, makrela, sardinka raky, kraby, úhor, sleď, losos
všetko ostatné ovocie banány, mango, papája, pomaranče

Podobne ako u predchádzajúcej skupiny, sú povolené potraviny tou najlepšou a najprirodzenejšou potravou pre vás. Kolonke „nevhodné“ by ste sa mali radšej vyhnúť, no všetko ostatné si môžete dopriať podľa vašej chuti. Z vitamínov by ste do svojej stravy mali zahrnúť najmä vitamín C, E, B12 a kyselinu listovú.

Krvná skupina B

Ľudia s touto krvnou skupinou majú mimoriadne silný imunitný a tráviaci systém. Sú mimoriadne prispôsobivý na zmeny stravy, preto môžu s mierou prijímať všetky druhy potravín. Napriek tomu počas diéty sú potraviny, ktorým by ste sa mali radšej vyhnúť a naopak tie, s ktorými zaručene schudnete.

 

Vhodné Nevhodné
ryža, proso, olivový olej plesňové syry, zmrzlina
baklažán, kapusta, kel, karfiol, petržlen, červená repa, zemiaky strukoviny, orechy, pšenica, pohanka, jačmeň, žito
zverina, jahňacina, králik, baranina kuracie mäso, kačacie mäso, husacina, šunka, bravčovina
šťuka, treska, makrela, losos, chobotnice, slimáky
minerálna voda, malinovky, paradajková šťava

Ak máte krvnú skupinu B vašimi predkami boli kočovníci z oblasti Himalájí a Indie, ste komplikovanej a oduševnenej povahy, no vo vnútri ste poriadni rebeli. Ideálne sú pre vás pomalé a vytrvalé športy, ako je chôdza, plávanie či jazda na bicykli. Pri tejto krvnej skupine je vyššie riziko kožných ochorení, no často títo ľudia trpia aj poruchami pamäte a nespavosťou, pamätajte preto na dostatočný prísun horčíka a minerálnych látok.

 

 

Krvná skupina AB

Táto krvná skupina je vývojovo najmladšia a zároveň aj najvzácnejšia, pretože ju vlastní iba približne 5% populácie. Vznikla dlhodobým miešaním typov A a B, preto je vraj najlepšie prispôsobená moderným životným podmienkam. Je charakteristická citlivým tráviacim traktom ale odolným imunitným systémom.

 

Vhodné Nevhodné
mliečne výrobky, morské plody, tofu červené mäso, fazuľa, pšenica, pohánka, kukurica
kivi, hrozno, egreše, ananás, vodný melón, čučoriedky, zemiaky, kaleráb, huby, uhorky banány, mango, pomaranče, granátové jablko, avokádo, olivy, reťkovky, paprika
jahňacina, baranina, morka, králik slanina, šunka, kuracina, teľacina, hovädzina, bravčovina

Ľudia s touto krvnou skupinou majú zväčša hlboké estetické cítenie, takže ich obľúbeným športom je krasokorčuľovanie alebo tanec. Vitamín C je pre vás vhodným antioxidantom a navyše vás účinne ochráni pred chrípkou či nachladnutím.

 

 

Ako si vytvoriť svoj vlastný jedálny lístok

Chudnutie nemusí byť vždy len o hladovaní a hodinách strávených v posilňovni, stačí si vybrať len tie správne potraviny, ktoré sú pre vaše telo prirodzené a príliš nezaťažia váš tráviaci a imunitný systém. Vytvorte si základný zoznam potravín a receptov, ktoré budú počas diéty tvoriť základ vášho stravovania. Tieto recepty môžete počas vašej diéty rôzne obmieňať a navzájom kombinovať. Pripíšte si tam tiež potraviny, ktoré sú pre vás počas stravovania podľa krvných skupín nevhodné alebo zakázané. Nikto z nás nie je dokonalý, preto ak počas diéty zhrešíte, nič si z toho nerobte, jednoducho pokračujte vo svojom režime tak, akoby sa to nestalo. Ak tomu ale chcete predísť majte vždy po ruke nejakú zdravšiu alternatívu, napríklad ovocie, müsli tyčinku či kúsok tmavej čokolády.

 

Ak sa stravovanie podľa krvných skupín už vyskúšali vaše skúsenosti, recenzie, postrehy nám môžete písať do komentárov pod článkom. Ďakujeme.

 

Stravovanie podľa krvných skupín
3.4 (67.06%) 17 votes

Pridaj komentár