OMG diéta


OMG diéta

Netradičná diéta, ktorá si začína raziť cestu aj na Slovensko, sa stáva čoraz populárnejšou. Už podľa jej názvu z anglickej skratky OMG (O môj Bože!) je jasné, že v nej tradičné pravidlá nebudú platiť. Diéta sľubuje schudnutie 9 kíl za šesť týždňov. Ale pozor, bude to chcieť odhodlanie a hlavne pevnú vôľu.

 

Vznik OMG diéty

Za OMG diétou stojí osobný fitness tréner Paul Khanna z Londýna, ktorý svoje poznatky a pravidlá OMG diéty spísal v knihe pod pseudonymom Venice A. Fulton – na konci článku nájdete odkaz na knihu o diéte. Diéta sa v USA a Veľkej Británii stala čoskoro veľkým hitom nielen kvôli jej chytľavému názvu, ale aj možnosti schudnúť až 9 kilogramov za šesť týždňov.

 

omg diéta

 

OMG plán

Chudnutie s OMG diétou trvá šesť týždňov, počas ktorých je potrebné dodržiavať niekoľko základných pravidiel umožňujúcich rýchle chudnutie. Podľa OMG diéty je najdôležitejší začiatok dňa, ktorý je potrebné začať:

 • Dlhým spánkom – počas neho totiž dochádza k spaľovaniu tukových zásob a telo naberá energiu potrebnú na deň.
 • Neraňajkovať – toto pravidlo nemusí byť príjemné každému. OMG diéta ho odôvodňuje potrebou nezaťažovať organizmus, naštartovať metabolizmus a pripraviť ho na fyzickú aktivitu.
 • Cvičenie – do 45 minút po prebudení je na lačno potrebné si zacvičiť. Vhodné sú najmä cviky na posilňovanie brucha, ale aj svalstva iných častí tela. Pre zvýraznenie efektu je vhodné zapojiť aj aeróbne a kardio cvičenie.
 • Studený kúpeľ – základom je napustiť si vaňu alebo sa aspoň osprchovať vodou s teplotou pod 20 °C. Nie je to nič príjemné, ale studený kúpeľ má nielen podporiť imunitu, ale aj metabolizmu, ktorý začne pracovať intenzívnejšie. Navyše dochádza k spaľovaniu väčšieho množstvo energie z tukových zásob, aby sa vytvorilo dostatok tepla pre organizmus.
 • Čierna káva – posledným bodom ranného rituálu OMG diéty je šálka horúcej čiernej kávy. Kofeín totiž pomáha zlepšiť prietok krvi a podporiť spaľovanie tukov. Pokiaľ vám však chuť klasickej kávy bez cukru, mlieka či smotany nevyhovuje, vyskúšajte zelenú kávu, ktorá má tiež význam pri chudnutí a obsahuje antioxidanty.

 

Pravidlá stravovania

Počas dňa sú dovolené tri jedlá – to je základné pravidlo OMG diéty. Začína sa obedom, ktorý je však pomerne skorý a nasleduje až po cvičení, kúpeli a káve zhruba po desiatej hodine. Ide teda o prvé jedlo dňa z povolených troch, ktoré prijímate až po naštartovaní metabolizmu. Dokopy sú počas dňa povolené dve väčšie a jedno menšie jedlo. Môžete si preto dopriať skorší obed alebo začať desiatou.

Strava OMG diéty by mala byť bohatá na bielkoviny, preto je dobré zaradiť do jedál dostatok chudého bieleho mäsa vareného alebo ešte lepšie – upravovaného na pare. Zvýšený príjem bielkovín funguje podobne ako pri proteínových diétach – nabudí metabolizmus a podporí spaľovanie tukov.
Druhou podstatnou zložkou jedál v OMG diéte je zelenina. Viac ako prospešný je šalát, kapusta, cuketa, uhorky, špenát, reďkovka, paprika, paradajky, zelená fazuľka alebo karfiol. Zakázaná je však brokolica pre vysoký obsah sacharidov, čo je ďalším bodom OMG diéty.

 

zapečená cuketa

 

Počas šiestich týždňov OMG diéty je dôležité obmedziť príjem sacharidov. Preto je potrebné zabudnúť na sladkosti, rôzne spracovávané potraviny, zákusky či koláče. Nielen kvôli vysokému obsahu sacharidov, ale aj pre stužené tuky. Tento typ tukov, napríklad ako rôzne margaríny či tuky používané pri pečení, vzniká z rastlinných olejov hydrogenizáciou. Konzumácia takto upravených tukov môže prispievať k ukladaniu tukových zásob či zvyšovaniu hladiny cholesterolu.

Pozor aj na ovocie. To často obsahuje vysoké dávky fruktózy – sacharidu, ktorý sa pri nadbytku opäť môže ukladať v podobe tukových zásob, a tak znemožniť chudnutie počas OMG diéty, preto dajte prednosť ovociu s nízkom obsahom fruktózy. To pomôže nielen predchádzať prudkým návalom chuti do jedla, ale aj podporuje leptín v jeho činnosti. Ide o hormón, ktorý riadi chuť do jedla, ale aj to, koľko potravy prijmeme a má význam aj pri regulácii telesnej hmotnosti. Jeho úlohou je totiž signalizovať mozgu hlad a aj množstvo potravy, ktoré je potrebné prijať, a tiež kedy je vhodné toto jedlo prijať. Pokiaľ telo prijíma priveľké množstvo fruktózy, tá zabraňuje leptínu v jeho činnosti a do mozgu sa tak nedostane informácia o sýtosti. Konzumujeme tak ďalšie zbytočné množstvo potravy, pretože mozog si myslí, že sme stále hladní.

 

OMG diéta v skratke

 • Dlhší spánok.
 • Vynechanie raňajok.
 • Cvičenie.
 • Studený kúpeľ.
 • Pitie horúcej čiernej kávy.
 • Tri jedlá počas dňa.
 • Konzumovať vhodné ovocie.
 • Vyhnúť sa brokolici.

grep limetka

 

 

Ovocie s nízkym obsahom fruktózy:

 • Limetky, citrón, avokádo, grep, ananás, jahody, čučoriedky, slivky, guava.

Ovocie s vysokým obsahom fruktózy (vhodné je sa mu takmer úplne vyhnúť):

 • Sušené ovocie, ríbezle, ďatle, marhule, mango, broskyne, figy, hrušky, papája.

 

 

Vzorový jedálniček OMG diéty

Jedálny lístok je vytvorený tak, aby obsahoval čo najviac bielkovín potrebných pre organizmus a minimalizoval sacharidy či fruktózu. Inšpirujte sa nasledujúcim päťdňovým plánov pre chudnutie s OMG diétou. Opäť je dôležité nezabúdať aj na pitný režim v podobe čistej vody.

 

1. Deň
Obed: losos s bylinkami, varené zemiaky, zeleninový šalát

Desiata: grep s hrsťou nepražených, nesolených orechov

Večera: dusené teľacie na paradajkách

 

2. Deň
Obed: rizoto s kuracím mäsom

Desiata: cereálny chlieb, kvalitná diétna šunka, zeleninový šalát

Večera: celozrnné zelené rezance s fazuľkou a paprikou

 

3. Deň
Obed: šalát s duseným kuracím mäsom a bylinkami

Desiata: strúhané jablko so škoricou a orieškami

Večera: hovädzie na prírodnou s hnedou ryžou

 

4. Deň
Obed: pečené morčacie mäso so zeleninou

Desiata: šalát z ovocia s nízkym obsahom fruktózy

Večera: pstruh na bylinkách, zemiak v šupke a grilovaná zelenina

 

5. Deň
Obed: cereálne cestoviny so zeleninou

Desiata: pohánkové vločky s čerstvým ovocím a orieškami

Večera: teľacie mäso so zemiakovým pyré a zeleninou

 

Výsledky OMG diéty

OMG diéta sľubuje schudnutie až deviatich kilogramov za šesť týždňov. Pri jej dôslednom dodržiavaní je toto číslo možné. Avšak, podobne ako pri iných diétach aj pri tejto obzvlášť platí, že dôležité je odhodlanie a pevná vôľa vytrvať. Na druhú stranu, studené kúpele počas leta môžu spríjemniť váš deň a pokiaľ ráno začínate šálkou kávy, nebude pre vás táto časť OMG diéty predstavovať akýkoľvek problém.

 

Nevýhody OMG diéty

Diéta môže byť na začiatku väčšou záťažou pre organizmus, pretože prvé jedlo dňa prichádza pomerne neskoro. Vyhnúť by sa jej mali ľudia so závažnými ochoreniami metabolizmu, prípadne tí, ktorí nedobre znášajú chlad alebo dlhšie prestávky medzi jedlami vyvolávajú u nich nevoľnosť. Aj po skočení diéty je dôležité dbať na svoje stravovacie návyky a pravidelný pohyb, aby sa zamedzilo jojo efektu.

 

OMG diéta – Za šesť týždňov božsky štíhla

 

Kniha OMG diéta - za šesť týždňov božsky štíhla

Kniha OMG diéta

Ako sme už písali vyššie, autor tejto diéty fitness tréner Paul Khanna vydal pod pseudonymom Venice A. Fulton knihu “OMG diéta – Za šesť týždňov božsky štíhla“. Kniha stojí približne 11 Eur a vydalo ju vydavateľstvo IKAR. Na knihu sú celkom dobré ohlasy.

Nižšie si môžete pozrieť video a tiež autora knihy (anglicky)

 

 

 

 

OMG diéta
4 (80%) 1 vote

Pridaj komentár