Nordic walking
Severská chôdza alebo Nordic walking je zaujímavý spôsob, ako sa udržať fit a získať krásnu postavu. Práve Severania vymysleli tento druh športu – netradičné spojenie chôdze a behu v prírode. Krásne lesné zákutia, hory a lúky máme predsa aj u nás, prečo teda nevyskúšať tento nový spôsob pohybu?
Nordic walking podrobnejšie
Už z názvu vyplýva, že ide o druh športu, ktorý vznikol v Škandinávii. Tá je známa svojimi horami a krásnou prírodou očarujúcou v zime aj v lete. Práve spojením typicky zimnej aktivity – behu na lyžiach a letnej – chôdze v prírode, vznikol Nordic walking. Stačia vám pri tom iba palice, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou, pretože zvyšujú rýchlosť pohybu oproti chôdzi a zároveň sa pri pohybe nadmerne nezaťažujú kĺby a chrbtica.
Prečo si vybrať Nordic walking?
Nedostatok pohybu a takmer chronické bolesti chrbtice, drieku, ramien a stuhnuté svalstvo spolu s nesprávnym držaním tela sú častým znakom ľudí so sedavým zamestnaním. Svalstvo tela postupne ochabuje a tuhne a zároveň vzniká náchylnosť na ďalšie ochorenia pohybového aparátu. Práve tomuto všetkému dokáže Nordic walking predísť a takisto zmierniť bolesti, ak už nastali.
Nordic walking umožňuje účinne precvičiť veľké množstvo svalov tela, čo pôsobí priaznivo nielen na ochorenia chrbtice, ale celý organizmus. Zároveň budovanie svalstva nôh pomáha pri bolestiach dolných končatín u pacientov s cievnymi problémami. Pri Nordic walking, ako aj pri iných športoch, sa zvyšuje srdcový rytmus, čo pomáha naštartovať metabolizmus a tým aj chudnutie (spálite až o 40% viac kalórií ako pri bežnej chôdzi). Nemusíte pri tom skončiť po kilometri úplne zadýchaný – naopak, vaše telo bude rozohriate a pripravené zvládnuť ešte viac.
Výhody Nordic walking:
- Chôdza Nordic walking nezaťažuje kĺby.
- Výrazné zlepšenie držania tela.
- Posilnenie imunitného systému vďaka pohybu na čerstvom vzduchu.
- Vylepšenie fyzickej kondície a tréning svalstva takmer celého tela.
- Pri vyšších vzdialenostiach ide o skvelého pomocníka ku chudnutiu spolu s úpravou stravy.
- Prevencia vzniku osteoporózy a chorôb pohybového aparátu.
- Posilnenie činnosti srdcovo-cievneho systému.
- Možný doplnok k rehabilitácií po úrazoch a operáciách (po schválení lekárom).
- Regulácia činnosti metabolizmu a predchádzanie jeho poruchám.
Začíname s Nordic walking
Dĺžku aj intenzitu tréningu by ste si mali v prvom rade prispôsobiť svojmu zdravotnému stavu. Dôležité si je chôdzu s palicami najskôr vyskúšať, než sa do nej pustíte úplne naplno. Vyberte sa na 30 až 60 minútovú prechádzku spolu s palicami. Zvoľte mierne rýchlejšie tempo a pridajte palice. Možno vás prekvapí, že pocítite svaly, o ktorých ste ani netušili, že ich máte. Navyše sa po tomto cvičení budete cítiť akoby by ste za sebou mali tréning v posilňovni a nie obyčajnú prechádzku, a to len vďaka tomu, že účinne zapájate do pohybu rôzne časti svojho tela.
Postupne zvyšujte intenzitu, ale aj dĺžku trasy. Nordic walking sa najčastejšie praktizuje v prírode, preto môžete zvoliť terén, ktorý presne vyhovuje vašim potrebám. Zároveň však môžete vyskúšať aj chôdzu v meste alebo na rôznych bežeckých tratiach. Nedajte sa teda odradiť ani asfaltom či zimou. Chôdzu Nordic walking môžete praktizovať aj na snehu.
Ako si vybrať správne palice?
Na trhu je dispozícií veľké množstvo sortimentu Nordic walking pričom najdôležitejšie a nevyhnutné pre tento druh pohybu sú práve palice. Môžete nájsť kúsky, ktoré sú naozaj lacné, ale aj profesionálne palice z uhlíkových vláken a rôznych zliatin s vyššou cenou. Širší výber palíc môžete nájsť v e-shope Insportline. Ako však zistiť, ktoré sú pre vás tie najlepšie?
- Nezamieňajte si Nordic walking palice s trekingovými. Na chôdzu Nordic walking používajte len Nordic walking palice.
- Vyberte si správnu dĺžku – na trhu nájdete palice s pevnou, ale aj s nastaviteľnou dĺžkou, ktoré predstavujú praktickejšiu variantu najmä v začiatkoch. Palice si jednoducho upravíte tak, aby ich dĺžka zodpovedala hodnote, ktorú získate, keď vašu výšku vynásobíte číslom 0,66. Nezabudnite ani na to, že v priamom stoji s paličkou by mal byť uhol ramena väčší ako 90 stupňov.
- Pre pohodlnú chôdzu a držanie paličiek je dôležité aj to, akým spôsobom sú spojené s vašimi rukami. Nordic walking palice nemajú klasické „ušká“, cez ktoré prevlečiete ruky, ale viac tvarované rukavičky. Je dôležité, aby pohodlne obopínali vaše zápästia, palice vám ak nebudú padať.
- Nezabudnite na spodné ochranné koncovky. Práve tieto koncovky, pričom najčastejšie sú vyrobené z gumy alebo kombinácie rôznych materiálov, zabezpečujú, aby sa paličky po povrchu nešmýkali. Taktiež majú za úlohu chrániť konce palíc pred poškodením.
- Druh koncovky prispôsobte povrchu, po ktorom sa budete pohybovať. Existujú viaceré typy koncoviek podľa toho, či budete kráčať po asfalte či prírodnom teréne. Ak povrchy často striedate, zvoľte univerzálne koncovky. Dobré je mať v zálohe aj náhradný pár, pretože po čase sa koncovky zoderú a je potrebné ich vymeniť. Inak sa vám palice môžu poškodiť alebo sa budú po povrchu kĺzať a neposkytnú vám stabilitu a oporu, ktorú potrebujete.
- Palice udržiavajte v čistote. Najlepšie ich je po každej väčšej prechádzke pretrieť vlhkou handričkou namočenou vo vode. Nikdy nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky.
Správna chôdza s palicami Nordic walking
Chôdza s palicami Nordic walking sa od tej obyčajne odlišuje tým, že je mierne rýchlejšia, ľahšia a svižnejšia. Palice sú počas chôdze pomerne blízko tela. Nezabúdajte na to, že ruky s palicami sa voľne pohybujú popri tele. Vďaka tomu sa precvičujú svaly ramien, pretože sa aktívne zapájajú do chôdze.
Ak vykročíte pravou nohou, natiahnite ľavú ruku a zovrite rukoväť palice. Lakeť stále zostane mierne pokrčený a pomocou palice sa odrazíte. Dôležité je, aby ste na tento pohyb nepoužili celú silu, rozhodne nejde o prenášanie celej váhy na palicu. Lakeť vyrovnáte, keď sa palica dostane za telo pri chôdzi. Uvoľníte aj dlaň, otvoríte ju, rukavička zabezpečí, že vám palica nespadne na zem.
Na začiatku je tento typ pohybu pre mnohých výzvou, pretože vyžaduje pravidelné striedanie uvoľnenia a zovretia palice v kombinácií s odrazom. Časom sa vám však tento pohyb zautomatizuje a nebudete nad ním vôbec premýšľať. Dobré je mať aj pohodlnú obuv, ktorá vám poskytne oporu a komfort pri pohybe.
Aký je rozdiel medzi trekingovými a Nordic walking palicami?
Telo palice
- Nordic walking palice sa často vyskytujú jednodielne – čiže sa nedajú zložiť a pozostávajú iba z jedného kusu. Samozrejme, na trhu sú aj dvoj- až trojdielne palice, ktoré je možné prispôsobiť na rôznu dĺžku aj praktickejšie prepraviť. Pri náročnejších výstupoch je však dobré mať dotiahnuté všetky skrutky, ktoré držia vašu nastaviteľnú palicu v optimálnej dĺžke, aby sa predišlo jej samovoľnému zmenšeniu.
- Trekingové palice sa štandardne dodávajú vždy viacdielne a skladacie. Nastaviteľná dĺžka je dôležitá najmä preto, lebo pomocou týchto palíc sa pohybujete v rôznom teréne (strmé stúpanie do svahu alebo klesanie).
Madlo
- Nordic walking palice majú dlhšie a štíhlejšie madlo, ktoré umožňuje palice využiť aj viacerým ľudom s odlišnou dĺžkou dlane.
- Trekingové palice majú madlá vždy anatomicky tvarované, preto aby čo najlepšie sedeli konečnému užívateľovi. Z toho dôvodu je dobré pred kúpou si trekingové palice aj vyskúšať, pretože tvarovanie madiel u konkrétneho typu palíc nemusí sadnúť všetkým.
Pútko
- Nordic walking palice majú na prvý pohľad mierne netradičné pútko v podobe malej rukavice. Tá umožňuje, na rozdiel od lyžiarskych či trekingových, tento druh palíc počas pohybu púšťať a znova uchopovať. Zároveň by takáto rukavica mala obsahovať otvor na palec pre pohodlné držanie.
- Trekingové palice majú pútko v tvare klasického očka, ktoré sa prevlieka cez zápästie. Keďže trekingové palice sa počas pohybu nepúšťajú, je tomu prispôsobená aj anatomická stavba madiel a pútko.
Odpruženie
- Nordic walking palice neobsahujú odpruženie, pretože chôdza s týmto typom palíc je veľmi dynamická a rýchla. Odpruženie by iba zbytočne uberalo energiu, ktorú vkladáte do pohybu.
- Trekingové palice často obsahujú odpruženie, pretože sa využívajú v náročných terénoch, napr. hôr, kde je tento doplnok nevyhnutný. Avšak nie je to pravidlom, existujú aj trekingové palice bez odpruženia, pričom tie, ktorá ho majú, sú mnohokrát označené skratkou AS (anti-shock).
Zakončenie palíc
- Nordic walking palice majú svoje koncovky, nazývané aj papuče, tvarované tak, aby bolo odpichovanie pri pohybe čo najpohodlnejšie, zvyčajne sú zošikmené. Zároveň je koniec palíc upravený tak, aby sa eliminoval nepríjemný zvuk dotyku kovu o zem, ktorý je u trekingových palíc bežný.
- Trekingové palice majú kovové zakončenie s hrotmi, ktoré umožňujú maximálny odpich najmä v teréne. Niektoré druhy môžu mať koncovky, opäť tzv. papuče, ktoré sú však guľaté s rovnou odrazovou plochou.