Chudnutie a štítna žľaza


Chudnutie a štítna žľaza

Aj vy patríte k ľuďom, ktorým sa napriek mnohým pokusom stále nedarí schudnúť? Navyše pociťujete únavu, vyčerpanosť a ste úplne bez energie? Možno je za tým čosi viac, napríklad porucha štítnej žľazy, ktorá môže výrazne ovplyvniť celý proces chudnutia a metabolizmu organizmu. Zistite, či nie je práve vo vašom prípade najvyšší čas navštíviť endokrinológa.

 

Štítna žľaza

Ide o jednu z najväčších žliaz v našom organizme. Patrí do skupiny endokrinných žliaz, pretože vylučuje do krvného obehu viaceré dôležité hormóny, pričom medzi najvýznamnejší a najznámejší patrí práve tyroxín.

Štítna žľaza je umiestnená v krku a jej hormóny zodpovedné za reguláciu hodnôt vápnika, ale najmä metabolizmu organizmu, ktorého správna činnosť je nevyhnutná na úspešné chudnutie. Táto žľaza nedokáže správne pracovať bez dostatku jódu. Avšak ani jeho dostatočný príjem v potrave niekedy nezabezpečí bezporuchovú funkciu štítnej žľazy. K jej ochoreniam môže totiž dôjsť genetickými vplyvmi, ale aj po veľmi záťažových situáciách pre organizmus (napr. silné zápaly, pôrod, operácie a pod.).

 

Príznaky ochorenia štítnej žľazy

Existujú viaceré typy ochorení štítnej žľazy. Konkrétnu formu ochorenia dokáže určiť presne až lekár. Avšak, keď spozorujete viaceré príznaky, je dobré, aby ste čo najskôr vyhľadali svojho endokrinológa či všeobecného lekára. Pri včasnom diagnostikovaní ochorenia je jeho liečba pomerne jednoduchá a zároveň tak nielen môžete vyriešiť svoje problémy s nadváhou, ale aj zlepšíte svoje zdravie a predídete neskorším komplikáciám.

 

Medzi hlavné príznaky porúch štítne žľazy patrí:

chudnutie a štítna žľaza - príznaky

  • nadmerné a rýchle priberanie
  • únava a vyčerpanosť
  • suchá, šupinatá pokožka
  • nespavosť
  • zábudlivosť, poruchy koncentrácie
  • depresia
  • neplodnosť
  • menštruačné poruchy
  • opuchy
  • podráždenosť a apatia
  • vypadávanie vlasov a ich rednutie

 

 

Choroby štítnej žľazy

  • Znížená funkcia štítnej žľazy – hypotyreóza

Pri tomto ochorení štítna žľaza nespĺňa svoju funkciu dostatočne a produkuje menej hormónov, ako by mala. Ľudia trpiaci týmto ochorením často priberajú takmer bez príčiny a majú problém schudnúť. Často sa objavujú opuchy tváre a končatín, depresia, nespavosť, únava, u žien sú časté problémy s menštruačným cyklom. Častá je aj suchá pokožka a lámavosť nechtov.

Ľudia s týmto ochorení nielenže veľmi rýchlo priberajú, ale oveľa ťažšie sa im chudne. Preto je dôležité, aby liečba tohto ochorenia začala čo najskôr, lebo iba tak je možné schudnúť efektívne a novú váhu si aj udržať.

 

  • Zvýšená funkcia štítnej žľazy – hypertyreóza

Pre túto poruchu je charakteristická nadmerná produkcia hormónov štítnej žľazy. Dochádza k nej najmä vtedy, keď sa objavujú výrazné výkyvy na váhe, a to najmä abnormálne a prudké chudnutie, ktoré môže byť až nebezpečné. Časté sú aj návaly tepla, nervozita, zvýšený metabolizmus a dráždivosť.

Pri tomto ochorení je dôležité si sledovať príjem jódu v potrave a zároveň dodržiavať odporúčania lekára.

 

váha - váženie

 

Ako schudnúť pri poruche štítnej žľazy?

Skôr než začnete na sebe robiť “pokusy” mali by ste vyhľadať svojho lekára. Nastavenie správnej liečby štítnej žľazy a dôsledné užívanie predpísaných liekov je prvým krokom, ako stabilizovať váš metabolizmus a pripraviť ho na chudnutie.

 

  • Zvýšte príjem jódu

sol - jód - štítna zľaza chudnutieSkontrolujte či kuchynská soľ, ktorú používate, obsahuje jód, najčastejšie ide o morskú soľ. Zároveň je dobré konzumovať morské ryby a živočíchy, ktoré taktiež obsahujú veľké množstvo jódu. Výborným pomocníkom sú aj riasy, ktoré majú v sebe vysoké koncentrácie prírodného jódu. Neznamená to však, že odteraz musíte mať denne na tanieri čisté riasy, výťažky z nich sa už dnes predávajú koncentrované vo forme tabliet či práškov. Optimálne by ste denne mali prijať 150 miligramov jódu.

Okrem jódu je dôležité sledovať aj hladinu iných látok prijímaných stravou či výživovými doplnkami do organizmu. Dôležitý je najmä selén, ktorého nedostatok sa tiež spája s poruchou štítnej žľazy. Nezabudnite ani na vitamín A a zinok, ktorý pomôže zregenerovať vašu pokožku a podporiť imunitu.

 

  • Obmedzenie jednoduchých cukrov

Kľúčom k chudnutiu je nielen správna funkcia štítnej žľazy, ale aj úprava stravy, ktorá vám pomôže zbaviť sa prebytočných kilogramov a udržať si stabilnú váhu. Najdôležitejšie je v prvom kroku obmedziť príjem jednoduchých cukrov, ktoré sa nájdu najmä v sladkostiach, zákuskoch, spracovaných potravinách či nezdravom jedle rýchleho občerstvenia. Tieto sacharidy, čiže cukry, je dôležité nahradiť zloženými cukrami vďaka čomu obmedzíte priberanie a podporíte chudnutie.

  • Vynechajte živočíšne tuky, pridajte zeleninu

Obmedzenie konzumácie mastných kyselín, ktoré sa nachádzajú vo veľkej miere v živočíšnych tukoch, pomáha výrazne naštartovať metabolizmu. Ide najmä o nahradenie masti, masla a tuhých tukov kvalitnými rastlinnými olejmi ako olivový, kokosový, sezamový či tekvicový.

Denná dávka čerstvého ovocia a najmä zeleniny je nevyhnutná pre chudnutie a udržanie si zdravej štítnej žľazy. Sústreďte sa predovšetkým na koreňovú zeleninu ako petržlen či mrkva. Môžete pridať aj špargľu či zeler.

 

zelenina

 

  • Pitný režim a pohyb

Nedostatok vody a tekutín v organizme ešte viac prehlbuje únavu a spôsobuje navyše bolesti hlavy. Ideálne je, ak počas dňa vypijete aspoň 5 až 6 pohárov čistej vody. Tá nielenže uľahčí chudnutie, lebo podporí vyplavenie škodlivín z organizmu, ale aj pomôže pri zníženom metabolizme.

Bez fyzickej aktivity chudnutie nedosiahnete. Navyše pravidelný pohyb je dôležitý aj z hľadiska stabilizácie metabolizmu a predchádzaniu chorobám srdcovo-cievneho či pohybového aparátu. Existuje veľmi veľa druhov športov či aktívneho pohybu, výber je len na vás. Dôležité je, aby ste zvolili fyzickú aktivitu primeranú vášmu veku a zdravotnému stavu, a zároveň sa jej venovali pravidelne. Neváhajte sa pre radu obrátiť ani na vášho lekára.

 

  • Orechy

Desiata či olovrant pozostávajúca z orechov a semien vás nielen zasýti, ale zabezpečí vám aj dostatočný príjem zdravých rastlinných olejov. Stabilizujete tak svoj metabolizmus, čo je pri ochorení štítnej žľazy a snahe schudnúť viac ako dôležité. Zároveň mnohé orechy, napr. para, obsahujú selén podporujúci činnosť spomínanej žľazy.

 

orechy

 

Ktorým potravinám sa vyhnúť?

Problémy s chudnutím majú najmä ľudia trpiaci zníženou činnosťou štítnej žľazy. Na zlepšenie funkcie tohto orgánu je dôležité prijímať dostatok jódu, avšak existujú potraviny či byliny, ktoré znižujú jeho vstrebávanie do organizmu a mali by ste sa im vyhýbať. Sú to napríklad:

  • listová zelenina (najmä čerstvá kapusta, kel, karfiol, brokolica)
  • semená repky olejnej a horčice
  • niektoré strukoviny (sója, fazuľa)
  • kukurica
  • cibuľoviny (cesnak, cibuľa)
  • niektoré byliny – aloe, ženšen, bambus, echinacea, lopúch a rastliny z čeľade astrovité

 

Chudnutie a štítna žľaza
5 (100%) 1 vote

Pridaj komentár