Chudnutie s probiotikami
Chudnutie nesporne závisí od množstva prijatej potravy a spôsobu, ako ju naše telo využije. Do bezprostredného kontaktu s ňou sa dostávajú práve probiotické baktérie v črevách. Viete však, akú majú funkciu? Alebo ako vám môžu pomôcť s chudnutím a posilnením si zdravia?
Čo sú probiotiká?
V podstate ide o širokú skupinu mikroorganizmov, ktoré môžeme jednoducho označiť ako baktérie mliečneho kvasenia (preto sa prirodzene vyskytujú napríklad v kyslomliečnych výrobkoch). Ich hlavnou úlohou v našom tráviacom trakte je zabraňovať množeniu choroboplodných zárodkov prijatých s potravou, ktoré môžu vyvolať nepríjemné, napr. zažívacie ochorenia.
Z toho dôvodu sú podstatnou zložkou nášho imunitného systému. Pokiaľ ich máme nedostatok, dochádza k oslabeniu organizmu, ktorý je oveľa náchylnejší k rôznych infekciám a chorobám aj mimo tráviaceho traktu. Okrem toho majú i mnohé ďalšie funkcie pre naše zdravie, o ktorých sa môžete dočítať nižšie.
Máme v tele dostatok probiotík?
Pokiaľ sa zdravo, vyvážene a pestro stravujete, pravidelne športujete, netrpíte žiadnym chronickým ochorení alebo nedržíte žiadnu diétu, je veľká pravdepodobnosť, že máte dostatok probiotických baktérií. To znamená, že vaša črevná mikroflóra funguje normálne a dokáže si poradiť s choroboplodnými zárodkami a nereaguje na ne prehnane.
Avšak v dnešnej dobe, kedy žijeme mnohokrát hektickým spôsobom života, musíme sa vyrovnávať zo stresom či inými záťažami, prípadne prehreškami voči zdravej životospráve, nemusí byť črevná mikroflóra v najlepšej kondícií.
Ďalším z prípadov, kedy je dôležité doplniť probiotiká vyváženou stravou a výživovými doplnkami, je najmä pri zotavovaní po chorobách. Pokiaľ užívate antibiotiká, malo by to platiť dvojnásobne. Tieto druhy liekov okrem škodlivých baktérií poškodzujú aj tie prospešné, preto by ste mali pravidelne užívať probiotiká aspoň dva týždne po skončení liečby antibiotikami.
Ako zvýšiť účinnosť probiotík?
Pojem probiotikum sa často spája aj s pojmom prebiotikum. Aký je však medzi nimi rozdiel?
Prebiotiká sú v podstate látky, ktoré slúžia na podporu rastu a množenia prospešných probiotických baktérií v ľudskom organizme. Medzi najčastejšie druhy prebiotík patrí práve vláknina. Jej účinok spočíva v tom, že nielen uľahčuje trávenie, ale zároveň pomáha udržať zdravú črevnú mikroflóru.
Nadmerný príjem predovšetkým rafinovaného cukru však škodí probiotickým baktériám, pretože pomáha množeniu patogénnych druhov mikroorganizmov a zároveň aj kvasiniek, ktoré spôsobujú nepríjemné plesňové infekcie. Preto by ste si mali zároveň dať pozor aj na množstvo prijatých cukrov v potrave a vyradiť z jedálneho lístka najmä presladené či umelo spracované druhy jedál.
Ako funguje chudnutie s probiotikami
Každá diéta predstavuje určitých zásah do organizmu. Prejavuje sa najmä tým, že znížite množstvo prijatej potravy alebo výrazne upravíte jej skladbu. Z toho dôvodu môže k dôjsť k oslabeniu organizmu, a tak je veľmi výhodné, ak do svojej diéty zakomponujete látky, ktoré podporujú správnu funkciu imunitného systému, ako napríklad práve probiotiká.
Počas chudnutia je rozumné dopĺňať prospešné črevné baktérie najmä prostredníctvom kyslomliečnych produktov (napr. jogurty, acidofilné mlieko, atď). K tomu je vhodné pridať dostatok ovocia a zeleniny. Niekedy je však dobré siahnuť aj po probiotikách v tabletách, a tak čo najúčinnejšie podporiť svoje zdravie počas procesu chudnutia.
Podľa viacerých štúdií sa navyše zistilo, že probiotiká zároveň podporujú a uľahčujú i trávenie a upravujú vstrebávanie látok. To znamená, že trávenie prebieha rýchlejšie a telo neukladá nadbytočnú energiu získanú z jedla do tukových zásob v takom rozsahu ako pri poškodenej črevnej mikroflóre. Prevaha pozitívnych črevných baktérií pomáha k tomu, aby telo správne hospodárilo so živinami, neukladalo ich nadbytok a nespomaľovalo celý tráviaci cyklus.
Ďalšie pozitívna probiotík
Okrem výrazného vplyvu na posilnenie imunity a uľahčenie chudnutia, majú probiotiká aj iné benefity pre zdravie.
- Pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi – jednou z dôležitých funkcií probiotík je tá, že pomáhajú telu správne využiť látky z potravy. Preto spomaľujú vstrebávanie cholesterolu z potravy, a tým pádom sa ho do tela dostane oveľa menej. Samozrejme, neznamená to, že probiotiká zabránia vstrebaniu všetkého cholesterolu, preto treba dbať na zdravé stravovanie s vyváženým pomerom živín.
- Zlepšujú problémy s vyprázdňovaním – pri zápche či hnačke dochádza k narušeniu zdravej črevnej mikroflóry v tráviacom trakte. Preto je nevyhnutné doplniť chýbajúce prospešné črevné baktérie práve probiotikami, ktoré môžu pomôcť, a nemusíte tak siahať po mnohokrát agresívnych liekoch z lekární.
- Znižujú riziko rakoviny hrubého čreva – vďaka tomu, že uľahčujú trávenie a vyprázdňovanie, znižujú aj množstvo hnilobných procesov prebiehajúcich v hrubom čreve. Tým pádom v ňom vzniká menej škodlivých látok, ktoré by mohli vyvolať vznik rakoviny.
- Pomáhajú pri laktózovej intolerancii – ľudia, ktorí trpia neznášanlivosťou laktózy (mliečneho cukru), veľakrát trpia aj inými problémami spojenými s tráviacim traktom. Práve užívanie probiotík môže zlepšiť zdravotný stav a zároveň probiotické baktérie pomáhajú pri trávení laktózy, preto môže dôjsť aj k zmierneniu intolerancie.
- Uľahčujú vstrebávanie vitamínov a minerálnych látok – ide najmä o vitamíny skupiny B, ktoré sa ľahšie dostávajú do organizmu, pokiaľ je v tele dostatok probiotických baktérií. Zároveň platí, že nadmerný príjem cukru znižuje schopnosť organizmu prijať tieto vitamíny a zároveň poškodzuje črevnú mikroflóru.
- Zlepšujú liečbu ochorení žalúdka – ide predovšetkým o žalúdočné vredy vyvolané baktériou Helicobacter pylori, ktorej množenie dokážu probiotiká potlačiť a pomáhajú aj pri zmiernení zápalu v žalúdku. Zároveň zlepšujú tiež celkový stav pacientov.
Kde nájdeme probiotiká?
Probiotiká sa v zásade najčastejšie vyskytujú v kyslomliečnych výrobkoch. Avšak aj tu je pár rozdielov najmä v tom, či výrobok je čerstvý alebo prešiel pasterizáciou.
Pasterizované výrobky
Ide o všetky mliečne produkty, ktoré sú vyrobené z pasterizovaného mlieka. V týchto produktoch sa probiotické črevné baktérie dodávajú totiž umelo, pretože pri tepelnej úprave sa okrem škodlivých baktérií zničia aj tie prospešné. Napriek tomu sú tieto výrobky prospešné pre našu črevnú mikroflóru a patrí sem väčšina bežne predávaných jogurtov, mliek, jogurtových nápojov, syrov a iných kyslomliečnych výrobkov.
Nepasterizované výrobky
Patrí sem čerstvé mlieko a výrobky z neho ako syry, bryndza, jogurty a iné produkty, ktoré neprešli tepelnou úpravou – pasterizáciou. Výhodou je, že probiotické baktérie sa v nich vyskytujú prirodzene, avšak majú veľmi krátku trvanlivosť a môžu sa v nich rýchlo premnožiť aj škodlivé mikroorganizmy, predovšetkým pri zlom skladovaní.
Kyslá kapusta
Obsahuje iné druhy prospešných baktérií ako mliečne výrobky, ale taktiež podporuje zdravie a imunitu. Najmä preto, lebo obsahuje aj mnohé vitamíny, napríklad C, B, A a E.
Kyslé sójové produkty
Taktiež obsahujú niektoré druhy probiotík, ktoré pomáhajú vytvárať kyslé prostredie v črevách, a tým zabraňujú množeniu škodlivých baktérií. Väčšinou ide o výrobky získané zo sójových bôbov, ktoré taktiež obsahujú aj vitamín B12.
Výživové doplnky
Probiotiká môžete prijímať aj vo forme tabliet. Prospešné črevné mikroorganizmy sú v nich spracované tak, aby odolali kyslému prostrediu v žalúdku a uvoľnili sa až v hrubom čreve, kde môžu naplno zaúčinkovať.