Potravinová intolerancia a test potravinovej intolerancie.


Potravinová intolerancia a test potravinovej intolerancie.

V poslednom čase sa veľmi stretávame so záujmom o tématiku potravinovej intolerancie. Minule nám prišiel mail s otázkou od pani Anny či môže spôsobiť priberanie na váhe aj potravinová intolerancie. V tomto článku sa teda budeme podrobnejšie tejto téme venovať. Ak ste o potravinovej intolerancii ešte nepočuli v krátkosti si na úvod povieme čo to vlastne je. Potravinová intolerancia je špecifická reakcia (nepriateľská) vášho organizmu na určitú potravinu alebo druh potravín. Teraz si možno poviete že hovoríme o alergii ale nieje to tak.

Rozdiel medzi potravinovou intoleranciu a alergiou je v tom, že prejavy alergie na potraviny sa u pacienta objavujú spravidla v krátkom časovom intervale od skonzumovania danej potraviny. Navyše alergická reakcia sa prejaví ťažkými príznakmi niekedy až život ohrozujúcimi (dusenie). Potravinová intolerancia sa naopak prejavuje miernymi príznakmi a v dlhom časovom horizonte. Niekedy sa jaj prejavy objavia až po niekoľkých dňoch od skonzumovania rizikovej potraviny. Aj to je dôvod, prečo je samotný pacient málokedy schopný určiť na akú potravinu má intoleranciu.

 

Ako sa prejaví potravinová intolerancia?

  • únava, vyčerpanosť, depresie (chronické prejavy), hyperaktivita
  • bolesti hlavy, migréna, závraty, poruchy spánku
  • kŕče v bruchu a pocit nadúvania, nadváha, tráviace problémy, celiakia
  • zápcha, hnačky, gastritída, syndróm dráždivého čreva
  • bolesti kĺbov a chrbtice, neurologické ochorenia
  • kožné problémy, opuchy, svrbenie, akné,vyrážky a pod.
  • nádcha a dýchacie ťažkosti, astma, bronchitída
  • artritída, zápaly
  • gynekologické problémy
  • znížená imunita (časté nachladnutia a pod)

 

potravinová intolerancia neznášanlivosť potravín

 

Pamätajte že sa väčšinou jedná o chronické prejavy, ktoré sa u pacienta prejavujú dlhodobo a nedokáže si s nimi poradiť. Potravinová intolerancia priamo súvisí s chronickými chorobami. Medzi najčastejšie prejavy potravinovej intolerancie patria tráviace ťažkosti. Zarážajúce je, že potravinovou intoleranciu trpí približne až polovica populácie. Pacienti často navštevujú lekárov so svojimi problémami a mnohokrát sa nedokážu zo svojich problémov dostať. Málokto si uvedomí spojitosť medzi potravinami a svojimi zdravotnými problémami.
Medzi najrizikovejšie potraviny ktoré spôsobujú najčastejšie potravinovú intoleranciu patria hlavne mliečne výrobky, obilniny, vajcia, morské plody a živočíchy či pistácie alebo kešu oriešky.

 

 

Potravinová intolerancia a nadváha.

Dostávame sa asi k bodu ktorý vás najviac zaujíma a tým je nadváha či obezita. Môže potravinová intolerancia spôsobiť nadváhu či obezitu? Odpoveď je áno potravinová intolerancia môže prispieť k nadváhe alebo obezite. Zvaliť však vás nelichotivý stav (nadváhu a obezitu) čisto len na potravinovú neznášanlivosť je trestuhodné. Musím vám povedať, že ako výhovorka by vám to mohlo celkom dobre poslúžiť. „Som tučný/á lebo mám potravinovú intoleranciu“ znie to síce celkom dobre a dokonca aj s časti odborne no potravinová intolerancia (ak ju skutočne máte) je len jeden dielik celej skladačky.

 

 

Ako vznikne nadváha z potravinovej intolerancie?

Táto časť vás určite zaujíma. Jednak musíme spomenúť závislosť na jedle. Intolerancia vzniká veľmi často práve na potraviny ktoré konzumujeme pravidelne vo väčších množstvách a máme ich radi. Vplyvom rôznych chemických reakcií vzniká závislosť, spolu s ňou ide ruka v ruke častá konzumácia určitých potravín (abstinenčné príznaky) čo spôsobuje zvýšený príjem kalórií. Spájajú sa teda dva rizikové faktory – závislosť na jedle a intolerancia.
Ďalším problémom pri konzumácií rizikových potravín je aj spomalenie metabolizmu. Organizmus reaguje na rizikovú potravinu intoleranciou. Jej prejavy tie vonkajšie ako je únava, kŕče, nadúvanie a pod sme si predstavili už vyššie v bodoch. Spomalenie metabolizmu je ďalším z prejavov potravinovej intolerancie a to môže postupne prispieť k nárastu hmotnosti. V neposlednom rade vieme, že intolerancia spôsobuje tráviace problémy. Z toho vznikajú toxíny ktoré sa postupne dostávajú cez črevo do organizmu (syndróm zvýšenej priepustnosti čreva). Tieto telo ukladá práve do tukových zásob.

 

Vyradenie „škodlivých“ potravín z jedálnička teda môže spôsobiť zníženie váhy.

 

Potravinová intolerancia je tiež dedičná záležitosť, no môže byť aj získaná. Častým spúšťačom je práve nezdravý životný štýl, prejedanie sa, zvýšená konzumácia určitej potraviny. Ďalším faktorom je aj používanie rôznych dochucovadiel, stabilizátorov a podobných chemických látok v potravinárskom priemysle ktoré môžu byť spúšťačom potravinovej intolerancie. V súčasnej dobe sa vedú na túto tému rôzny výskumy.

 

Paradox potravinovej intolerancie

Ak si teraz myslíte, že potravinovú intoleranciu nemôžete mať pretože sa stravujete zdravo musím vás vyviesť z omylu. Potravinová intolerancia nerozlišuje potraviny na zdravé či škodlivé. Paradoxom je že aj na zdravé potraviny môžete mať potravinovú intoleranciu a teda vám môžu škodiť. S potravinovou intoleranciu majú skúsenosti aj vegetariáni či vegáni ktorí považujú svoj jedálniček za vrchol zdravej výživy. Bohužiaľ aj táto zdravá výživa v niektorých konkrétnych prípadoch môže veľmi uškodiť.

 

potravinová intolerancia

 

Test potravinovej intolerancie

Pokiaľ chcete zistiť, na akú potravinu ste intolerantný je nutné vykonať test. Jedným zo spôsobov je postupne zo stravy na určitú (dlhšiu) dobu vylúčiť postupne rad potravín a následne pozorovať postupné zlepšenie zdravotného stavu. Chce to však dosť dlhú dobu na to, aby ste došli k správnemu výsledku a tiež striktne dodržiavať jedálniček aby ste takúto potravinu dokázali odhaliť. Vaše symptómy (únava, kŕče, nadúvanie, zhoršené trávenie a iné) budú ustupovať len postupne a pomaly. Takéto sebatestovanie vám zaberie hodne času.

 

Ďalšou možnosťou je test potravinovej intolerancie. Pri teste potravinovej intolerancie sa stanovuje množstvo IgG protilátok ktoré sa objavia v krvi pacienta. Test potravinovej intolerancie dokáže identifikovať potraviny ktoré vám spôsobujú zdravotné problémy. Jedná sa o špeciálny test a nezamieňajte si ho s testom na alergiu. Tento test vám môžu spraviť na špecializovanej klinike ktoré v poslednej dobe postupne pribúdajú aj u nás. Na klinikách robia kompletné testy spolu s poradenstvom. Je to však drahšia alternatíva ktorá stojí v súčastnosti vyše 100 eur.

 

Chcem vyskúšať test potravinovej intolerancie

 

Domáci test potravinovej intolerancie Food Detective

Alternatívou k testom na špecializovanej klinike je test v domácich podmienkach ktorý si môžete urobiť sami. Tiež to nieje lacná záležitosť, takýto test stojí cca 75 eur.

Food Detective – test potravinovej intolerancie dokáže otestovať až 59 druhov potravín, na ktoré je najčastejšie ľudský organizmus potravinovo intolerantný.

 

Potraviny, ktoré Food Detective dokáže otestovať

  • Obilniny: pšenica, tvrdá pšenica, kukurica, ovos, ryža, raž, glutén (lepok)
  • Orechy a strukoviny: mandle, kešu oriešky, para orechy, vlašské orechy, píniové oriešky, kakaové zrná
  • Strukoviny: hrach, šošovica, fazuľa, sója
  • Mäso: hovädzie, kuracie, jahňacie, bravčové
  • Ryby: riečne ryby (losos, pstruh), kôrovce (krevety, garnáty, kraby, homáre, mušle), tuniak, ryby s bielym mäsom (treska, treska škvrnitá, platesa)
  • Zelenina: brokolica, kapusta, mrkva, zeler, uhorka, pór, paprika (červená, zelená, žltá), zemiaky, paradajky
  • Ovocie: jablká, čierne ríbezle, grepfruity, melóny (ananásový melón, vodný melón), olivy, pomaranče a citróny, jahody
  • Iné: vajcia (celé), kravské mlieko, cesnak, zázvor, hríby, čaj, kvasnice

 

potravinová intolerancia - test potravinovej intolerancie food-detective

 

Test potravinovej intolerancie

Zo špičky prsta odoberiete vzorku krvi, ktorú následne rozpustíte v roztoku priloženom v balení a necháte pôsobiť. Potom vďaka detekčného roztoku zistíte prítomnosť protilátok Vášho tela, ktoré si organizmus vytvoril na jednu alebo viacero druhov potravín. Závisí to od počtu a výskytu modro-zafarbených bodov na reakčnej podložke. Nakoniec si porovnáte pomocou priloženej schémy, na ktorú potravinu reagovali Vaše protilátky pozitívne. Test vám zaberie zhruba 40 minút času.

 

Chcem vyskúšať test potravinovej intolerancie

 

 

Potravinová intolerancia vás nezabije ale…

Potravinová intolerancia vás síce nezabije na prvý pokus, ale z dlhodobého hľadiska vám môže dosť uškodiť. Navyše znižuje životný komfort (tráviace problémy, depresie, poruchy spánku) čo môže spôsobiť nielen zdravotné ale aj spoločenské problémy vo vašom živote. To sú veci ktoré by ste nemali riskovať a brať intoleranciu na ľahkú váhu.

 

Test preukáže intoleranciu a čo potom?

Častá otázka a zároveň obava mnohých ktorí si urobia test a zistia, že sú intolerantný práve na potraviny bez ktorých si nevedia predstaviť život. Tu je len jediná cesta, zmeniť jedálniček tak aby ste sa rizikovej potravine alebo skupine potravín vyhli. Musíte teda takéto potraviny eliminovať a aj preto sa zaužíval názov eliminačná diéta. Táto diéta však musí dbať na vyvážený denný príjem všetkých živín aj po vynechaní rizikových potravín. Preto by bolo najideálnejšie keby vám takýto jedálniček zostavil špecialista výživový poradca. Dnes je na internete už množstvo informácií a tak si takýto jedálniček môžete zostaviť aj sami.

 

 

Záver

Záverom len niekoľko slov. Môže sa zdať, že potravinová intolerancia sa stáva hitom. Pravdou však je, že sám vo svojom okolí poznám človeka ktorý má vážne zdravotné problémy ktoré má na svedomí potravinová intolerancia. Je až paradoxom že takýto test preukázal intoleranciu no aj napriek tejto informácií sa pacient nedokázal vzdať rizikovej potraviny. Na svoju obhajobu používa vety typu „a čo budem jesť?“ „to nemôžem už nič jesť“. Zmenený jedálniček striktne odmietol a naďalej sa borí s tráviacimi problémami s tvrdením, že je na to zvyknutý. Je až neskutočné ako niekto dokáže ignorovať svoj zdravotný stav…

 

Potravinová intolerancia a test potravinovej intolerancie.
4.8 (95.56%) 9 votes

Pridaj komentár